Trwają praceremontowe przy ostrowskiej synagodze. Zabytek remontowany jest dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym z programu WRPO. Do końca sierpnia 2010 r. gotowa będzie elewacja budynku wraz z otoczeniem.
- Jak co drugi piątek na placu budowy przy modernizowanej synagodze zbiera się tzw. Rada Budowy. W jej skład wchodzą przedstawiciele inwestora, wykonawców, inspektor nadzoru.
- Elżbieta Wolniewicz - Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków -Rada Budowy zbiera się w szerszym gronie, gdy trzeba zadecydować o kolejnym ważnym etapie remontowanych. W piątek 23 lipca br. została odsłonięta część elewacji synagogi, aby zobaczyć sposób wykonania boniowania, opasek nadokiennych i detali architektonicznych, które zostały tutaj uzupełnione. Co poza tym? Wieża została pokryta gładzią szpachlową i przystąpimy do malowania elewacji. Do końca lipca od strony ul. Raszkowskiej elewacja będzie już pomalowana, do końca sierpnia br. teren zostanie zagospodarowany i zewnętrzny plac zostanie oddany do użytku.
- Czy teraz kiedy już widać postęp prac kamień z serca spada?
- EWK - Wraz z postępem prac spada, ale tak do końca nie spadł. Przed nami jeszcze wnętrze, polichromie, empory - a to też wielkie wyzwanie. Staramy się, aby prace szły sprawnie i zgodnie z harmonogramem prac, aby każdy detal był dopracowany i każdy problem został rozwiązany od ręki. Myślę, że teraz jest czas, aby cieszyć się wykonaną elewacją.
- Na czym polegało odtworzenie elewacji?
- EWK - Był to remont elewacji. Niektóre elementy zostały zrekonstruowane, inne zostały zachowane i tylko odtworzone. Detale architektoniczne zostały już zamontowane, teraz całość należy pomalować. Wewnatrz zabytkumamy do wykonania jeszcze posadzkę. Przede wszystkim jednak wewnątrz jest dużo elementów drewnianych, a drewno wymaga wielu zabiegów, by je dobrze odnowić. Drzwi główne prowadzące do budynku są w pracowni konserwatorskiej, niedługo trafią do synagogi i zostaną zamontowane. Podobnie drzwi w elewacji północnej.
- Jaki będzie kolor elewacji?Badania stratygraficzne pokazały, że będzie to ugier.
- EWK - Mamy wiele odmian ugru, są ugry szare, ugry pomarańczowe czy też bardzo żółte. My wybraliśmy bardziej monochromatyczny kolor, aby ta elewacja była bardziej elegancka, ale też jasna. Cokół będzie oddzielał się tonem od elewacji, detale także będą jaśniejsze. Zgodnie z harmonogramem prace na zewnątrz kończymy w sierpniu. Wtedy pojawi się kuty płot, lampy, ławki i zieleń.
Andrzej Miarkowski, Komisja Konserwatorska.
- Jak Pan ocenia jakość wykonanych prac?
- AM - Prace zostały zrobione bardzo przyzwoicie. Firma Restauro swoją renomę ma niepodważalną. To jest firma, która robi te rzeczy najlepiej w Polsce. Kwestią jest zawsze dobór materiałów, wykonanie szczegółów i tego, aby to wszystko było dobrze zrobione. Większość decyzji podejmowana jest po zastanowieniu, po przeanalizowaniu i naprawdę nie oszczędzamy na materiałach, tak aby ten efekt dla Ostrowa Wielkopolskiego był najlepszy.
- Co zostało zrobione jeśli chodzi o elewację?
- AM - Musiały być wymienione w zupełności tynki, jako że te dotychczasowe - mówiąc kolokwialnie - się sypały, dekoracje zostały odtworzone. To co zachowało się w dobrym stanie, to zostawiliśmy. Osobiście jesteśmy z panią konserwator Elżbietą Wolniewicz – Kukułą zadowoleni z przebiegu prac przy elewacji.
- A witraże, zostały dobrze zrobione?
- AM - Witraże to było bardzo trudne zadanie, bo nie było żadnej dokumentacji archiwalnej. Nawet specjaliści przygotowujący kilkanaście lat temu inwentaryzację obiektu nie doszli do pierwotnego kształtu witraży. Istnieje także opracowanie historyczno-naukowe o synagodze, wy
Smaczny festiwal
22-11-2024