6 maja 2019 roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak po raz kolejny wręczył stypendia i nagrody w dziedzinie kultury przeznaczone dla wybitnych twórców i twórczyń, animatorek i animatorów. W gronie wyróżnionych znalazł się również Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego przyznawane są zarówno artystom reprezentującym różne dziedziny sztuki, jak też animatorom kultury. Stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego są formą pomocy materialnej, o którą mogą ubiegać się osoby chcące realizować przygotowane przez siebie zamierzenia kulturalne.
Jak podkreślił w trakcie swojego wystąpienia w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak, działania kulturalne od wielu lat są jednym z priorytetów rozwoju województwa. Samorząd przeznacza rocznie na kulturę niemal 11 procent całego budżetu. Wspomaga m.in. funkcjonowanie wielu znakomitych instytucji – muzeów, bibliotek, teatrów i orkiestr (m.in. Muzeum Okręgowe w Lesznie, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus).
Znacząca jest także współpraca z organizacjami pozarządowymi, wzbogacającymi ofertę wydarzeń kulturalnych Wielkopolski, a także wspólne działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego. Jak podkreślał Marszałek, wręczane nagrody są także wyrazem uznania dla twórców i animatorów kultury, którzy swoimi działaniami wspierają rozwój regionu: „Mamy do czynienia z ogromnym bogactwem nagradzanych aktywności, bardzo ciekawą paletą wielkopolskiej kultury”.
Nagrody Marszałka Województwa wręczane były w tym roku już po raz piętnasty, a w gronie uhonorowanych nimi osób znaleźli się dotychczas m.in. Krystyna Feldman, Sława Kwaśniewska, Lech Raczak, Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Tomasz Budzyński, Piotr Śliwiński czy Krystyna Miłobędzka.
Tegorocznymi laureatami nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury zostali:
WITOLD BANACH – historyk, organizator Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którym kieruje od 1988 roku. Autor kilkuset publikacji, artykułów, opowiadań i słuchowisk. Założyciel serii wydawniczej „Biblioteka Ostrowska”, w której ukazują się opracowania naukowe, albumy, literatura piękna i prace z zakresu nauk humanistycznych.
HANNA BANASZAK – wokalistka, autorka tekstów, karierę sceniczną rozpoczęła pod koniec lat 70., teksty i muzykę pisali dla niej m.in.: Jerzy Wasowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora. Hanna Banaszak współpracuje także z Jerzym Satanowskim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem. Wystąpiła w kilku filmach. Wokalnie mierzy się z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonia Vivaldiego, Pata Metheny’ego, George’a Gershwina, Duke’a Ellingtona.
PRZEMYSŁAW CZAPLIŃSKI – literaturoznawca, historyk i krytyk literatury oraz kultury XX i XXI wieku, tłumacz, profesor w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Autor kilkunastu książek, m.in.: „Polska do wymiany”, „Resztki nowoczesności”, „Poruszona mapa”. Laureat licznych nagród, redaktor wielu tomów zbiorowych. Brał udział w pracach jury, m.in. Nagrody Literackiej Nike, Paszportów „Polityki”. Zajmuje się polską i europejską literaturą konfrontowaną z problemami późnej nowoczesności.
MIROSŁAWA I JOTO GIOTTO DIMITROW – Mirosława Dimitrow to plastyczka, pedagog, poetka. Zajmowała się projektowaniem wnętrz i drobnych form graficznych, wydała albumy ze swoimi pracami, tomy wierszy, miała wiele wystaw indywidualnych. Joto Dimitrow to utytułowany artysta rzeźbiarz pochodzenia macedońskiego, który pracuje i mieszka w Koninie. Wybitny artysta i nietuzinkowy pedagog. Autor pierwszych murali na ścianach bloków w Koninie. Od 1997 roku prowadzą salon wystawowy Galeria Pięknego Przedmiotu „Giotto” w Koninie.
AURELIUSZ GOLIŃSKI – skrzypek, nauczyciel, profesor Królewskiego Konserwatorium w Kopenhadze, gdzie prowadzi klasę skrzypiec barokowych, należy do grona najważniejszych polskich muzyków, inicjator i lider słynnej orkiestry Arte dei Suonatori, grającej muzykę barokową. Jego ambicją jest poszukiwanie oraz uzyskiwanie brzmień najbardziej zbliżonych do historycznych. Współpracuje z wieloma muzykami międzynarodowej klasy.
PAWEŁ GROBELNY – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantów, organizuje wystawy promujące polskich twórców za granicą, odbył liczne rezydencje artystyczne i projektowe. Oprócz współpracy z instytucjami kultury i rzemieślnikami realizuje wiele projektów w przestrzeni publicznej, wielokrotny stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego, uzyskał również stypendium MKiDN oraz Rządu Francuskiego.
LESZEK KOŹMIŃSKI – policjant i wykładowca kryminalistyki w Szkole Policji w Pile, biegły sądowy twórca i współorganizator Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła”. Inicjator i promotor umieszczania Piły i regionu wielkopolskiego na kartach powieści kryminalnych, konsultant merytoryczny najpopularniejszych polskich autorów powieści kryminalnych. Pomysłodawca i prowadzący warsztaty dla pisarzy, scenarzystów i reżyserów, a także dzieci i młodzieży.
TADEUSZ PAPROCKI – animator kultury, w trakcie swojej 55-letniej działalności społecznej i artystycznej upowszechnia rodzime tradycje muzyczne, głównie w środowiskach wiejskich i małych miastach. Zrealizował ok. 300 przedsięwzięć. Szczególnie bliska jest mu muzyka chóralna, rozwój orkiestr dętych, zespoły pieśni i tańca. W swojej pracy stara się także umożliwiać wymianę artystyczną podmiotom amatorskiego ruchu muzycznego z Wielkopolski z zespołami z zagranicy.
Fot.: Leszek Forecki