W Ostrowie Wielkopolskim, po raz ósmy świętowano Ostrowski Dzień Wolontariusza, który jest świętem wszystkich ostrowskich wolontariuszy, okazją do promowania szlachetnej idei wolontariatu oraz budowania życzliwego i przyjaznego klimatu dla różnych działań społecznych i poszanowania energii wkładanej w bezinteresowną pomoc.
W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło: . „Wolontariat naszym sposobem na lepszy Świat”. I w szeroki swiat zabrała gości Anna Klupś - gość specjalny, na co dzień położna ostrowskiego szpitala, która spędziła trzy miesiące na wolontariacie w Rwandzie.
- Od dziecka kochałam zapach szpitala, podziwiałam pielęgniarki i lekarzy - mówiła podczas spotkania Anna Klupś. - Toteż kierunek studiów nie był przypadkowy. Na położnictwo zdecydowałam się już w drugiej klasie liceum. Rozważałam wcześniej pielęgniarstwo. Już od początku studiów czułam potrzebę robienia czegoś więcej, poza nauką i pracą. Na pierwszym roku przypadkowo znalazłam się na kole naukowym, gdzie wykład prowadziła położna z Fundacji Redemptoris Missio, mająca za sobą trzymiesięczny pobyt w Etiopii. Pomyślałam, że muszę kiedyś sama tego spróbować.
Podczas obchodów Ostrowskiego Dnia Wolontariusza twarz wolontariatu międzypokoleniowego zaprezentowali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz pensjonariusze Dziennego Domu Senior+.
Jak co roku wyróżniający się wolontariusze otrzymali tytuł i kryształowe serce - statuetkę Ostrowskiego Wolontariusza Roku. W tym roku do nagrody zgłoszono kandydatury 20 osób działających w różnych zakresach aktywności wolontariackiej. Ostatecznie wyróżnienia trafiły do pięciu z nich:
Józef Jurek - wieloletni Prezes (do 2018 r) i aktywny działacz Klubu Seniora „Optymiści”. Starał się aktywizować seniorów. Pokazać, że również po zakończeniu aktywności zawodowej można być osobą aktywną i potrzebną innym. Jest osobą wyjątkowo życzliwą i otwartą na ludzi. Chętnie pomaga seniorom szczególnie doświadczonym przez los.
Irena Dolata - jest wolontariuszką w Towarzystwie Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa”od 17 lat. Pomaga chorym w ostatnim okresie ich życia. Jest osobą obdarzoną wielkim sercem, zawsze otwartym na ludzi potrzebujących pomocy. Swoją pracę wykonuje z dużym poświęceniem. Zaangażowana w różne formy działań podejmowanych przez wspólnotę hospicyjną. Lubiana i ceniona przez chorych i ich rodziny
Weronika Niszkiewicz - Uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.Aktywnie działa w szkole oraz w środowisku lokalnym. Organizatorka i uczestniczka wielu akcji charytatywnych. Bierze także udział w programach wolontariatu międzynarodowego. Jest doskonałym przykładem dla innych i wzorem osoby o postawie prospołecznej. Najwięcej satysfakcji sprawia jej widok szczęśliwego człowieka, któremu pomaga. Dla takich chwil poświęca swój czas.
Paweł Szaliński - jest uczniem klasy siódmej Szkoły podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Chętnie angażuje się w różne działania polegające na pomaganiu. Jest koleżeński i skromny. Działa w szkolnym kole wolontariatu ”Podaj dalej”. Poprzez swoją postawę daje przykład innym uczniom jak ważna jest każda pomoc.
hm. Jerzy Hnatyk - od 28 lat pełni służbę instruktorską, wychowując kolejne pokolenia dzieci i młodzieży poprzez pracę harcerską realizowaną podczas niezliczonej ilości zbiórek, rajdów, biwaków i obozów. Od 2015 roku sprawuje funkcję Komendanta Hufca. Nieprzerwanie od 15 lat jest członkiem głównego sztabu WOŚP oraz inicjatorem organizowanego podczas ostrowskiego finału biegu "Pobiegnij z WOŚP w Ostrowie".
Działalność wolontariuszy to wyraz współtworzenia odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego. Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić za największe nawet pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają pracowników szpitali, hospicjów, ośrodków pomocy, angażują się w działalność organizacji pozarządowych. Ideę wolontariatu warto więc wspierać i propagować wszelkimi sposobami, a ludzi oddanych służbie potrzebującym powinniśmy doceniać. Tym bardziej, że wiele z tych osób działa zupełnie bezinteresownie, bez szukania poklasku czy uznania. Wolontariat jest doskonałą szkołą charakteru. Wzbogaca obie strony – nie tylko tego, kto korzysta z pomocy, ale także tego kto udziela wsparcia. Uczy życia w zespole, wśród ludzi i dla ludzi.