Ostrowianie dzielą się dobrocią na prawo i lewo! 5 grudnia odbyła się gala Ostrowskiego Wolontariusza Roku na którą zaproszono tych, którzy dziela się swoją dobrocią ze światem. Podczas spotkania wręczono również statuetki dla tych, którzy szczególnie wyróżniają się w swoją empatią i wrażliwością.
- Z całego serca chciałabym wyrazić moją ogromną wdzięczność wobec wszystkich wolontariuszy z Ostrowa Wielkopolskiego. Wasza gotowość do dzielenia się czasem i sercem z osobami potrzebującymi jest wyjątkowym przejawem szacunku dla drugiego człowieka. Bezinteresowna pomoc niezmiennie wzrusza i zasługuje na najwyższe uznanie. Jestem pełna podziwu dla Waszego zaangażowania i oddania w działaniach na rzecz innych. Wielkie, serdeczne dzięki za Waszą wspaniałą pracę i wkład w poprawę życia innych osób. Jesteście niezwykli! - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Oto wyróżnieni wolontariusze:
-
Agnieszka Banasiak
Agnieszka Banasiak od kilkunastu lat angażuje się w sprawy zwierząt bezdomnych-poprawy ich losu. Przez wiele lat była bardzo aktywnym wolontariuszem w Międzygminnym Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim. Przez jej dom przeszło kilkanaście uratowanych psów i kotów- przeważnie starych, chorych, powypadkowych. Wszystkie dożywają w dobrych warunkach i wspaniałej opiece kresu życia.
Pani Agnieszka nie przechodzi obojętnie obok potrzebującego zwierzęcia- wielokrotnie z pomocą naszego Stowarzyszenia, ratowała zwierzęta, które ktoś inny zaniedbał, porzucił. Jej determinacja jest godna najwyższego szacunku i naśladowania.
Pani Agnieszka działa po cichu, nie szuka poklasku, blasku fleszy. Choć skromna, działa bardzo skutecznie i z wielkim oddaniem.
Jako pracownik a obecnie Kierownik Biblioteki, stara się połączyć swoje dwie pasje- miłość do książek i miłość do zwierząt i zarażać nimi innych- szczególnie dzieci. Była współinicjatorem wielu akcji pro zwierzęcych, organizowanych w Bibliotece przy współudziale Stowarzyszenia, a ostatnio również Urzędu Miasta. Dzięki takim akcjom młodzi czytelnicy poznają świat zwierząt, przez co wyrastają na empatycznych, wartościowych dorosłych.
-
Dariusz Krysik
Jest wieloletnim opiekunem szkolnego wolontariatu. Kreuje bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły-nauczycieli , uczniów i rodziców- na rzecz ludzi potrzebujących. Uczy postaw altruistycznych: szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka.
Z pasją organizuje działania pomocowe służące potrzebującym.
Stwarza okazje dzieciom i młodzieży do wyszukiwania autorytetów oraz budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego (wyprawy rowerowe). Pan Dariusz szczególnie skupia się na : rozwijaniu empatii i tolerancji, inspirowaniu do aktywnego spędzania wolnego czasu, definiowaniu roli szkoły jako lokalnej aktywności, angażowaniu się w działania, tworzenie więzi ze środowiskiem lokalnym, kształtowaniu umiejętności działania zespołowego, współdziałaniu z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi, tworzeniu atmosfery zaufania i otwartości. Nominowanego wyróżnia wysoki stopień wrażliwości, empatia, odpowiedzialność za podopiecznych, cierpliwość w realizowaniu działań pomocowych oraz tolerancja i akceptacja. Dariusz Krysik realizuje wyzwanie: ”Nieść pomoc, w której liczy się człowiek”.
-
Patryk Płomiński
Od 2010 roku Wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od 2012 roku członek Sztabu WOŚP w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 2016-2018 Zastępca Szefa Sztabu WOŚP w Ostrowie Wielkopolskim, od 2019 roku Szef Sztabu WOŚP w Ostrowie Wielkopolskim.
Od 2007 roku organizator amatorskich rozgrywek piłki nożnej 6-cio osobowej w Ostrowie Wielkopolskim. W 2011 powstało Stowarzyszenie OLPNA( Ostrowskiej Ligi Piłki Nożnej Amatorskiej) , której prezesem jest Patryk Płomiński. Od 2011 roku organizator charytatywnych turniejów piłki nożnej halowej na rzecz Międzygminnego schroniska dla bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim koło Ostrowa , w trakcie których zbierana jest karma dla zwierząt. Dotychczas dzięki turniejom udało się zebrać i przekazać schronisku ponad 20 ton karmy.
Od 2012 roku organizator charytatywnych turniejów piłki nożnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki temu turniejowi udało się przekazać na rzecz fundacji ponad 70 tysięcy złotych. Od 2014 roku członek Rady Osiedla nr 1 ŚRÓDMIEŚCIE, prężnie działający społecznie na rzecz rozwoju miasta Ostrowa Wielkopolskiego, w szczególności na rzecz rozwoju ŚRÓDMIEŚCIA.
Od 2015 roku organizator charytatywnych turniejów „Świąteczna Paczka z OLPNA” podczas którego zbierana jest żywność długoterminowa, która trafia przed Świętami Bożego Narodzenia do najbardziej potrzebujących mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Od 2015 roku udało się zebrać i przekazać mieszkańcom ponad 2,5 tony żywności.
W 2016 roku Patryk Płomiński otrzymał z rąk Starosty Powiatu Ostrowskiego Pawła Rajskiego nagrodę „Sportowy Wawrzyn” za rozwój sportu amatorskiego w Powiecie Ostrowskim. Patryk jest również sędzią piłkarskim, który charytatywnie sędziował turnieje, w 2017 roku turniej organizowany przez Stowarzyszenie SMS. W 2016 roku sędziował charytatywny turniej „Waleczne serce Wojtusia”
W 2016 roku organizator turnieju piłki nożnej plażowej podczas majOSTaszków na ostrowskich piaskach.
W 2020 roku gdy doszło do konieczności uruchomienia wolontariatu podczas pandemii koronawirusa nie wahał się i od razu podjął decyzję o tym, że będzie działać- został jednym z koordynatorów pomocy seniorom oraz osobom z niepełnosprawnościami. Zespół wolontariuszy został utworzony przy Urzędzie miejskim w Ostrowie, a Patryk Płomiński koordynował działania w całym mieście rozdzielając interwencję na liderów zespołów powołanych do działań pomocowych.
W 2021 roku mimo trwającej pandemii Covid- 19 udało się zorganizować 29. Finał WOŚP, którego Patryk był szefem Sztabu, dodatkowo czynnie włączał się w działania charytatywne na rzecz mieszkańców naszego miasta.
Po raz drugi wręczono w tym roku wyróżnienie dedykowane przedsiębiorstwom - Nagrodę im. ks. Kazimierza Rolewskiego. To wyjątkowa osobowość. Ten ostrowski proboszcz sprzed 100 lat został zapamiętany przez mieszkańców jako chodzące dobro. To ktoś, kto dzielił się z potrzebującymi wszystkim, co miał.
Tą nagrodą – ustanowioną w ubiegłym roku przez Panią Prezydent - chcemy uhonorować firmy, dla których ważna jest społeczna odpowiedzialność biznesu i które również dzielą się dobrem i pamiętają o potrzebujących!
Nagrodę im. ks. Kazimierza Rolewskiego otrzymała Piekarnia Zenona i Krystyny Wieczorków!
To bardzo symboliczna nagroda, bo Państwo Wieczorkowie prowadzą rodzinną piekarnię. Wypiekają chleb, który każdego dnia pojawia się na naszych stołach. Chleb, którego nigdy na żadnym stole nie powinno zabraknąć. Ale z ogromnym sercem także dzielą się tym chlebem z potrzebującymi. W czasie gdy wielu ostrowskich wolontariuszy pomagało nam w pracy na rzecz uchodźców z Ukrainy to właśnie oni dbali o to, aby nigdy nie zabrakło chleba. Tą statuetką dziękujemy za dar serca dla głodnych i potrzebujących!
- Szczerze dziękujemy wszystkim naszym niesamowitym wolontariuszom za niezwykłe zaangażowanie i serce, które wkładacie w Waszą pracę. Wasza poświęcona praca i hojność dotykają serc wielu. Gratulacje dla wyróżnionych wolontariuszy, których oddanie i zaangażowanie zostały docenione. Jesteście niesamowici! Dzięki Wam świat staje się lepszy. Wasza praca jest inspiracją dla nas wszystkich. Ogromne podziękowania za Waszą wyjątkową pomoc i serdeczne gratulacje dla tych, którzy otrzymali zasłużone wyróżnienie. Jesteście prawdziwymi bohaterami - zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent.
We wtorkowy wieczór, na scenie Forum Synagoga, wystąpiła Bogna Kowalska. ubiegłoroczna zdobywczyni tytułu “Wolontariusza Roku 2022”.
- Tym koncertem chcieliśmy podziękować wszystkim którzy otwierają swoje serca i dzielą się swoją dobrocią z drugim człowiekiem. Dziękuję Wam! - dodaje prezydent Beata Klimek.