Troska, empatia, zrozumienie - to efekty pierwszych szkoleń z symulatorem starości w Ostrowie Wielkopolskim.
Takie szkolenie składa się z trzech modułów: warsztatów dotyczących skojarzeń i stereotypów związanych ze starością. Następnie uczestnicy biorą udział w wykładzie, który obejmuje tematykę procesu starzenia się organizmu. Jednak kulminacyjnym punktem szkolenia jest praktyczne doświadczenie z użyciem symulatora starości.
- Symulator starości powoduje większy wysiłek fizyczny, ograniczenia ruchowe, zmienia posturę ciała, która powoduje niepewność podczas ruchu, ale i samego stania, a także ogranicza widzenie, rozpoznawanie dźwięków i zręczność. I tu wiele osób doznaje szoku, bo wcale niełatwo jest być seniorem. W efekcie jednak osiągamy zamierzony cel - zwiększamy zrozumienia potrzeb osób starszych i empatię wobec nich - podkreśla Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
Symulator starości to zaawansowane urządzenie, które symuluje zmiany i trudności związane z wiekiem senioralnym. Uczestnicy ubierają się w specjalne elementy symulatora, takie jak obciążniki, ściągacze, okulary korekcyjne, rękawice i nauszniki, które wprowadzają ograniczenia związane z procesem starzenia.
Dzięki symulatorowi, uczestnicy mają możliwość doświadczenia uczucia większej wagi ciała, ograniczeń ruchowych, zmiany postury ciała, ograniczenia widzenia, rozpoznawania dźwięków oraz utraty zręczności. W trakcie szkolenia, zadania, które na co dzień wydają się proste, stają się wyzwaniem, co uświadamia trudności, z jakimi spotykają się seniorzy w codziennym życiu.
Symulator starości nie tylko pomaga w zrozumieniu wyzwań związanych z wiekiem, ale także wspiera praktyczne działania. W trakcie szkoleń są urzędnicy miejscy.
Szkolenie będzie również dedykowane organizacjom pozarządowym, Radom Osiedli, a także uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych.
Symulator został zakupiony ze środków budżetu miasta. Szkolenie z udziałem symulatora na celu wzbudzenie większej empatii i zrozumienia wobec potrzeb osób starszych.