Delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego gościła w mieście partnerskim Nordhausen z okazji dorocznego, 52. już Święta Rolanda. Wizyta odbyła się w dniach od 11 do 13 czerwca 2022 roku. Oprócz delegacji z Ostrowa Wielkopolskiego, w Nordhausen przebywali także przedstawiciele miasta Bochum.
Święto Rolanda to jeden z największych festiwali folklorystycznych w Turyngii, który co roku przyciąga nie tylko mieszkańców Nordhausen, ale i całego regionu. Tegorocznym hasłem festiwalu, po dwóch latach pandemii, było „Witajcie z powrotem”. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była odbywająca się co pięć lat barwna parada, która przeszła ulicami miasta.
Parada – podzielona na dziesięć różnych „obrazów”, ukazuje szeroki przekrój historii i nowoczesności. W tegorocznym przemarszu wzięło udział ponad 80 stowarzyszeń, w tym delegacje z miast partnerskich Nordhausen: Ostrowa Wielkopolskiego i Bochum, wraz z członkami Stowarzyszenia Koła Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski.
- Cieszę się, że po dwóch latach pandemii, możemy znowu się spotkać i wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu dla Nordhausen jakim jest Święto Rolanda. Festiwal nie tylko prezentuje bogatą historię miasta, ale i ogromny dorobek współczesności naszego niemieckiego partnera. Każde takie spotkanie na poziomie wymiany partnerskiej miast jest wyrazem przyjaźni jaka już od wielu lat łączy Ostrów i Nordhausen – powiedział Jarosław Lisiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.
Jednym z punktów wizyty w Nordhausen było otwarcie wystawy prac ostrowskiej artystki Agnieszki Lisiak „Skórki”. Wystawa pod hasłem „Ślady człowieka” prezentowana jest w Muzeum Flohburg w Nordhausen, a zwiedzający będą mieli okazję zwiedzać ją przez cały miesiąc.
- Ostrów Wielkopolski formalną umowę o partnerstwie nawiązał w 1995 roku, jednak tak naprawdę nieformalne kontakty z naszym niemieckim partnerem utrzymujemy już od 1978 roku. Wymiana kulturalna to jedno z założeń tej międzynarodowej współpracy, tak więc cieszy, że po raz kolejny ostrowscy artyści mają okazję zaprezentować swój dorobek w Nordhausen. Podobne wystawy – prac artystów z Nordhausen, prezentowane są w naszym mieście. Wystawa autorstwa Agnieszki Lisiak „Skórki” wpisuje się w obchody 10-lecia Muzeum Flohburgh i jest doskonałym ostrowskim akcentem tego jubileuszu - wyjaśnia Sebastian Górski Zastępca Prezydenta Miasta.
Podczas wizyty delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego miała okazję zwiedzić także miejskie inwestycje realizowane w Nordhausen, m.in. przebudowę Teatru Miejskiego.
Delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego gościła w Nordhausen na zaproszenie władz miasta partnerskiego – Kaia Buchmanna Nadburmistrza Nordhasuen. Ostrowską delegację podjęli także członkowie działającego od wielu lat Stowarzyszenia Koła Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski. Jego prezesem jest Peter Blonski Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, który patronuje kontaktom między naszymi miastami.
W skład delegacji z Ostrowa Wielkopolskiego weszli: Jarosław Lisiecki, Przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego, Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego oraz Andrzej Baraniak, Sekretarz Miasta oraz Karolina Pająk z Kancelarii Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.