“Ja tylko nie chodzę. ... ale dla Ciebie, to nie powinno mieć znaczenia.” To jedno z haseł, które pojawiły się w mieście na plakatach i bilbordach. Do czego nawiązują? To kampania Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, która ma skupiać uwagę na pełnoprawnych, niepełnosprawnych mieszkańcach, którzy mieszkają, żyją i pracują wśród nas.
Ja tylko nie chodzę. Ja tylko nie widzę. Ja tylko nie słyszę. TYLKO, bo wiele osób z niepełnosprawnością spełnia się zawodowo i realizuje swoje pasje. To ważne, by nie wykluczać osób dotkniętych niepełnosprawnością z życia społecznego. Równie istotne w przekazie jest to, aby zmienić myślenie niepełnosprawnych osób o samych sobie. Przede wszystkim jednak niepełnosprawność nie powinna definiować nikogo jako człowieka.
- Sami ostrowianie udowadniają wielokrotnie, że niepełnosprawność nie musi i nie jest przeszkodą w realizacji marzeń i obranych celów. Ostrowianie z niepełnosprawnością osiągają sukcesy sportowe, angażują się w życie społeczne naszego miasta i pracują wśród nas. To członkowie naszych rodzin, przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy. Nadal jednak ta inność wzbudza onieśmielenie, zawstydzenie, czy skrępowanie. Kampanią “Jestem tylko niepełnosprawny” chcemy przełamać wciąż istniejące stereotypy - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
W Ostrowie Wielkopolskim mieszka około 7 tys. osób z niepełnosprawnościami, a więc taką osobą jest co dziesiąty z nas. Cierpią oni głównie na dysfunkcje narządu ruchu, wady wzroku oraz ułomności intelektualne.
- Bilbordy i plakaty to pierwszy etap kampanii “Jestem tylko niepełnosprawny”. Mam ogromną nadzieję, że efektem tych działań będzie większa otwartość ostrowian wobec osób z niepełnosprawnościami, ale także otwartość samych niepełnosprawnych na świat zewnętrzny - życie społeczne i zawodowe, a więc możliwość pracy, realizację zainteresowań, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i sportowych - podkreśla Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Kampania “Jestem tylko niepełnosprawny” – spoty telewizyjne, billboardy, ulotki, spotkania osób niepełnosprawnych z mieszkańcami” jest realizowana w ramach projektu „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne”, który jest realizowany przy współudziale pozyskanych przez miasto funduszy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski.