Do kolekcji ostrowskich jabłuszek dołączyła kolejna rzeźba! Przed Ostrowskim Centrum Kultury możecie zobaczyć jabłko, które powstało z okazji 30. jubileuszu WOŚP.
Lokalizacja nie jest przypadkowa, bo OCK to coroczna siedziba finału WOŚP Ostrów Wielkopolski. Wyjątkową, wierną kopię rzeźby licytowano podczas Orkiestry. Darczyńca wylicytował jabłko za kwotę 10 tys. złotych, które przekazano na konto WOŚP.
- Ostrowskie jabłka to małe rzeźby “rozsypane” po mieście. Jednak ich lokalizacje nie są przypadkowe. Same jabłka też przypadkowe nie są. Każde z nich ma swoją historię. Tak też jest z najnowszym, WOŚP-owym jabłuszkiem. Za nami 30 lat grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i ogrom wsparcia, który płynie do potrzebujących, również z Ostrowa Wielkopolskiego - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
O oficjalnym terminie odsłonięcia rzeźby poinformujemy na stronie umostrow.pl
Swoje nowe miejsce otrzymało również jabłko "Komedowe", które zamieniło schody budynku dawnego kina na schody I LO w Ostrowie Wielkopolskim. To właśnie tu, w murach niegdyś Gimnazjum Męskiego, uczył się Krzysztof Komeda Trzciński. Tu założył również pierwszy zespół.
Autorką jabłek jest ostrowska artystka Agnieszka Lisiak “Skórka”. Nowe jabłko, które powstało właśnie z okazji 30. finału WOŚP, dołączy do jabłek, które stoją już na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Ostrowskie jabłuszka zlokalizowane zostały w miejscach związanych z ważnymi historycznymi i kulturalnymi obiektami. Nową lokalizację otrzymało jabłko poświęcone Krzysztofowi Komedzie Trzcińskiemu. Jabłka stanęły również przy Ostrowskim Centrum Kultury, Synagodze, Ratuszu, Starym Cmentarzu, w Parku Szczanieckiej, Parku Miejskim (przy wejściu i przy wyjściu), obok Starej Poczty na Deptaku oraz przy Urzędzie Miejskim. Nawiązują one charakterem do miejsc, w których zostały zlokalizowane - stąd np. jabłuszko na Rynku nawiązuje do herbu miasta. Kolejne jabłko zlokalizowane zostało przy ostrowskim dworcu, a inne - upamiętnia wydarzenia Republiki Ostrowskiej zostało odsłonięte podczas uroczystości jubileuszowych przy Domu Katolickim przy Konkatedrze. Jabłko 3 Maja stanęło na Placu Rowińskiego.