Projekt E-Ostrów 2050. Miasto ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne nabiera tempa. Samorząd niezwykle precyzyjnie przygotowuje się do najważniejszego III etapu – realizacji. W sali sesyjnej Centrum Aktywności Lokalnej odbyło się spotkanie informacyjno – szkoleniowe. Wśród gości obecni byli m.in.: prezydent Beata Klimek wraz z zastępcami, dyrektor biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, radni miejscy, partnerzy projektu oraz urzędnicy.
E-Ostrów 2050. Miasto ekologiczne, energetyczne i ekonomiczne to niezwykle ważny projekt dla rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto na jego realizacje pozyskało niebagatelną kwotę, 3,5 mln euro, czyli niemal 16 mln złotych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w latach 2014-2021.
- Pieniądze zainwestujemy w kilku obszarach, przede wszystkim: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Jest to projekt wielowymiarowy, trudny, ambitny, ale to także projekt komplementarny. Tego typu szkolenie pozwoli stworzyć diagnozę dla Ostrowa Wielkopolskiego. Tworzymy ją po to, by odpowiedzieć na najważniejsze wyzwania dla naszego miasta. To duży sukces Ostrowa Wielkopolskiego - uczestnictwo w tym międzynarodowym projekcie – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Ważnym elementem projektu są jego partnerzy. Wśród nich między innymi: Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, kaliska spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe, Miejski Zakład Komunikacji a także stowarzyszenia i organizacje pozarządowe zarówno te społeczne jak i gospodarcze. Każdy z partnerów realizować będzie konkretne zadanie.
- Zamierzamy skorzystać z tego dofinansowania w zakresie szkoleń naszych pracowników, głównie technicznych z naszego warsztatu. Będzie to szkolenie dotyczące eksploatacji autobusów elektrycznych, z ich lepszym wykorzystaniem, obsługą i bezpieczeństwem – wymienia Janusz Marczak, prezes MZK w Ostrowie Wielkopolskim.
Pozyskane fundusze to niewątpliwie wielki sukces. Stworzyliśmy komplementarny plan na miasto. Zarówno w wymiarze inwestycyjnym jak i miękkim. Będzie to szereg inwestycji, które już wkrótce zaczniemy realizować w ramach funduszy norweskich – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.
- Te najważniejsze zadania to między innymi budowa obiektów przedszkolnych i żłobkowych. Będziemy modernizować wiaty przystankowe, tworzyć zielone przystanki, pierwsze powstaną już w przyszłym roku. Bardzo innowacyjnym przedsięwzięciem i rzadko spotykanym w miastach średniej wielkości będzie pełen system naprowadzania na wolne miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania. Jest to zadanie warte około 2 mln złotych, ono także w ramach otrzymanej dotacji zostanie zrealizowane do końca 2023 roku – wymienia Mikołaj Kostka, z-ca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Realizacja projektu potrwa do 2024 roku. Do stycznia 2022 roku trwać będą spotkania informacyjno – szkoleniowe wszystko po to by pełną parą ruszyć z realizacją projektu i wyznaczonych zadań. Program Rozwój Lokalny, w ramach którego realizowany jest ostrowski projekt jest zupełnie inny od tych które realizowaliśmy do tej pory – tłumaczy Ewa Torzyńska, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.
- Różni się podejściem w realizacji oraz efektami długookresowymi. Mamy zmienić, mam na myśli głównie urzędników swoje podejście przy planowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć. Bardzo duży nacisk kładziony jest na konsultacje społeczne, tak żeby to co planujemy realizować było zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Ogromne znaczenie ma również dostępność dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zarówno architektonicznymi jak i informacyjnymi – tłumaczy Ewa Torzyńska, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.
Jak podkreśla prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek niezwykle cenną pomoc miasto uzyskało od ekspertów ze Związku Miast Polskich, choć jak się okazuje współpraca obu stronom przynosi wymierne korzyści. - Ostrów Wielkopolski od zawsze był pionierem różnych przedsięwzięć samorządowych i dzięki temu, że jest członkiem Związku Miast Polskich możemy się od Ostrowa uczyć – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
Przypomnijmy. Spośród 255 miast 212 złożyło swoje aplikacje. Ponad 85% podmiotów uprawnionych złożyło wnioski o środki z funduszy norweskich, a ostatecznie trafiły one do 29 miast, w tym Ostrowa Wielkopolskiego. O przyznaniu środków poinformował na początku lipca Waldemar Buda wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, który odwiedził tego dnia nasze miasto.
Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.