Ilustracja do artykułu: Ostrów Wielkopolski ECO-MIASTEM

Ostrów Wielkopolski ECO-MIASTEM

09-11-2016

Ostrów Wielkopolski został laureatem konkursu ECO-MIASTO w kategorii „mobilność zrównoważona” oraz wyróżniony w kategorii „efektywność energetyczna budynków” (miasta poniżej stu tysięcy mieszkańców). Gala podsumowująca 4. edycję konkursu odbyła się we wtorek, 8 listopada 2016 roku, w Ambasadzie Francji.

Był to niewątpliwie dzień Ostrowa Wielkopolskiego. Choć inne miasta również odebrały wyróżnienia i nagrody, to nasze miasto, mimo że w konkursie startowało po raz pierwszy, od razu osiągnęło ogromny sukces. Poza Wrocławiem i Słupskiem, tylko Ostrów Wielkopolski doceniony został dwukrotnie.

ECO-MIASTO to projekt mający na celu promowanie zrównoważonego rozwoju miast oraz wspieranie ich polityki środowiskowej w zakresie gospodarki wodnej, mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków oraz zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi. ECO-MIASTO to cykl seminariów oraz konkurs nagradzający najbardziej zaangażowane środowiskowo miasta w Polsce.

- Otrzymaliśmy tę nagrodę za wszelkie działania, które mają prowadzić do zrównoważonego rozwoju miast i wiele działań związanych z infrastrukturą w ekologii, np. autobusy elektryczne, rower miejski, rozwój sieci ścieżek rowerowych, parking buforowy, centrum przesiadkowe, a także akcję zawiązaną z walką o czyste powietrze. W przyszłym roku chcemy przeznaczyć w budżecie miasta blisko milion złotych na wymianę starych pieców na piece ekologiczne - mówiła podczas uroczystości prezydent Beata Klimek.

Jak podkreśliła prezydent Ostrowa, wszystkie te działania mają zapewnić zrównoważony rozwój średnim ośrodkom, takim jak Ostrów Wielkopolski.

- Ta nagroda ma ogromne znaczenie. Po pierwsze pokazuje, że jesteśmy na właściwej drodze, że interesuje nas postęp. Po drugie, że działamy na rzecz środowiska naturalnego. Cieszę się, że możemy pokazać mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego, że nasze wspólne wysiłki doceniane są także poza Ostrowem – dodała Beata Klimek.

Nagrody otrzymało kilka dużych i mniejszych polskich miast, które według jury najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju i które podjęły znaczące działania na rzecz ochrony środowiska.

W kategorii „mobilność zrównoważona” nagrody ufundowane przez Renault Polska otrzymały: Wrocław (powyżej stu tysięcy mieszkańców) oraz Ostrów Wielkopolski (poniżej stu tysięcy mieszkańców). Wyróżnione zastały: Trójmiasto (Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot) i Puławy.

W kategorii „efektywność energetyczna budynków” nagrody ufundowane przez firmę Saint-Gobain otrzymały miasta: Zabrze (powyżej stu tysięcy mieszkańców) oraz Kobyłka (poniżej stu tysięcy mieszkańców). Wyróżnienia otrzymały: Ostrów Wielkopolski, Niepołomice i Gdynia.

W kategorii „gospodarka wodna” nagrodzone zostały: Wrocław (powyżej stu tysięcy mieszkańców) oraz Słupsk (poniżej stu tysięcy mieszkańców). Wyróżnione zostały: Hajnówka i Kraków. Nagrody w tej kategorii ufundowała firma Saur Polska.

W kategorii „zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi” nagrodę ufundowaną przez Grupę EDF odebrał Lublin (powyżej stu tysięcy mieszkańców), Słupsk (poniżej stu tysięcy mieszkańców) a wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Toruń.

Rozdane nagrody w czterech wybranych w tym roku kategoriach tematycznych stanowią ukoronowanie wysiłków polskich władz miejskich, dbających zarówno o optymalizację infrastruktury, oszczędzanie energii, poprawę środowiska oraz jakość życia mieszkańców.

- Staramy się, aby Ostrów był miastem wygodnym i przyjaznym do życia dla mieszkańców. By zrównoważony rozwój był coraz bardziej widoczny. Chciałbym tę nagrodę dedykować wszystkim, którzy przyczynili się do naszych działań na tym polu, szczególnie mieszkańcom naszego miasta – podsumowała prezydent Ostrowa.

Organizatorem akcji jest Ambasada Francji w Polsce. W 2016 roku projekt wspierany jest przez Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) oraz Fundację Wspólnie Lafarge Holcim, a także przez Saint-Gobain, SAUR Polska, EDF Polska, DK Energy i TIRU.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x