Ilustracja do artykułu: Tu mieszkał Mirosław Ferić

Tu mieszkał Mirosław Ferić

05-12-2016

Lada dzień na wjazdach do Ostrowa Wielkopolskiego pojawi się wizerunek pilota Mirosława Ferića, który witał będzie ostrowian i przyjeżdżających tu gości. Lotniczy as Dywizjonu 303 to kolejna twarz, która promować będzie nasze miasto w ramach kampanii promocyjnej „Tu mieszkał”. Wczoraj podczas uroczystej konferencji zainaugruowana została dziesiąta odsłona tej kampanii.

Pomysł na umieszczenie wizerunku Mirosława Ferića na miejskich „witaczach” był poprzedzony rozmowami z jego rodziną. Przedstawicielom Ostrowa Wielkopolskiego udało się spotkać z synem bohatera, Philipem Ferić-Methuen podczas VI Światowego Zlotu Lotników Polskich w Warszawie. Był on niezwykle wzruszony i zaskoczony tym, że rodzinne miasto ojca postanowiło go uhonorować w ten wyjątkowy sposób. Pokłosiem tego spotkania była wizyta Philipa Ferić-Methuen w Ostrowie. Syn słynnego pilota obiecał również odwiedzić Ostrów w dniu 17 czerwca tego roku – w setną rocznicę urodzin ojca.

- Jako prezydent miasta niezwykle cieszę się, że tegoroczna kampania zawiera w sobie nie tylko aspekt promocyjny, ale także historyczny – mówi prezydent Beata Klimek. - To bardzo dobrze, że przypadająca w tym roku setna rocznica urodzin naszego bohatera - stała się przyczynkiem do zainaugurowania przedsięwzięcia, które pośrednio będzie pełniło także funkcję edukacyjną. Sobie oraz wszystkim tu zgromadzonym życzę więc, aby ta kolejna odsłona kampanii, której głównym bohaterem jest dziś legenda polskiego lotnictwa była dla wszystkich odwiedzających kolejnym argumentem, że Ostrów Wielkopolski to miasto wielu niezwykłych ludzi. Miasto, które jest z nich dumne i miasto, które chce o nich pamiętać. Chcemy promować nasze miasto także w oparciu o jego historię oraz ludzi z nią związanych. Dzięki temu udowadniamy, że z powodzeniem można myśleć o przyszłości - nie zapominając jednocześnie o przeszłości.


Kampanii promocyjnej „Tu mieszkał” towarzyszy szereg działań. Pierwszym z nich była X Jubileuszowa Edycja Muzealnego Konkursu Historycznego „Nasze Miasto, Nasza Historia” o tytuł „Młodego Regionalisty” pod hasłem „Mirosław Ferić – pilot Dywizjonu 303 – ostrowskie tradycje lotnicze”.

Od wczoraj w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego można również oglądać wystawę poświęconą Mirosławowi Ferićowi „Mirosław Ferić - pilot Dywizjonu 303 - ostrowskie tradycje lotnicze”.

Ponadto Urząd Miejski wyda karty okolicznościowe z tekstem poświęconym Mirosławowi Ferićowi. Kartki będą odwzorowaniem bilbordu.

Wiele przedsięwzięć będzie realizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla jedenastki” w ramach projektu edukacyjnego „100. rocznica urodzin Mirosława Ferića, Ostrowianina, patrona Szkoły Podstawowej nr 11” dofinansowanego ze środków Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. Wśród wielu działań znalazły się m.in.: warsztaty modelarskie, które będą przygotowywały młodzież do wzięcia udziału w zawodach halowych modeli szybowcowych klasy F1N, wydanie broszury poświęconej Mirosławowi Ferićowi we współpracy z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, wydanie znaczka personalizowanego we współpracy ze Związkiem Filatelistów oraz Pocztą Polską oraz zjazd szkół noszących imiona lotników polskich z Dywizjonów 302, 303 i 308.

Główne obchody związane z setną rocznicą urodzin Mirosława Ferića odbędą się w dniu 17 czerwca. Rozpoczną się one złożeniem kwiatów na grobie matki Ferića na cmentarzu przy ul. Bema. Następnie odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na domu, w którym mieszkał Mirosław Ferić w Ostrowie Wielkopolskim. W programie obchodów przewidziano również okolicznościowy wykład w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. J. Kompałły oraz Wojciecha Lipskiego.

Ciekawą propozycją – zwłaszcza dla młodzieży – będzie prelekcja przygotowana przez Fundację Historyczną Lotnictwa Polskiego, która odbędzie się w Forum Synagoga. Pragnąc przybliżyć uczniom atmosferę, klimat, styl życia, obowiązki i zadania realizowane podczas walk pod niebem Anglii z czasów, w których żył Mirosław Ferić podjęta zostanie próba przeprowadzenia tzw. „żywej lekcji historii”. Członkowie fundacji w angielskich mundurach z okresu II wojny światowej, w okolicznościowym namiocie, za pomocą wehikułu czasu przeniosą uczestników zajęć w czasy walk o wolność. Dla młodzieży będzie to widowiskowy element edukacyjny.

Uroczysta inauguracja kampanii promocyjnej miasta odbyła się w dniu wczorajszym w ostrowskim Ratuszu. Wzięli w niej m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, która nosi imię pilota Dywizjonu 303. Wyjątkowym akcentem był również film, w którym syn Mirosława Ferića skierował słowo do ostrowian w związku z rozpoczynającą się kampanią. Philip Ferić-Methuen w języku polskim podziękował za opiekę nad grobem jego matki oraz za uhonorowanie ojca. Po konferencji otwarta została wystawa w muzeum.

Kampania promocyjna miasta Ostrowa Wielkopolskiego "Tu mieszkam" to kampania wizerunkowa wykorzystująca sylwetki znanych osób, które mieszkały w Ostrowie Wielkopolskim. Kampania polega na umieszczeniu na „witaczach” w eksponowanych miejscach przy głównych trasach wjazdowych do Ostrowa wizerunku znanych osób w całej Polsce, a mieszkających czy pochodzących z Ostrowa Wielkopolskiego. Slogan ,,Tu mieszkam’’ miał przejeżdżającym uświadamiać, że oto mają do czynienia z miastem ludzi zwykłych i niezwykłych jednocześnie - ma podkreślać wartość miejsca pochodzenia oraz zachęcić przejeżdżających przez Ostrów Wielkopolski do zatrzymania się w mieście na dłużej. W ramach kampanii organizowane są spotkania, konferencje dotyczące danych osób. Miasto jest dumne z tych, którzy tutaj się urodzili, wyrośli, a teraz mogą się realizować i odnosić sukcesy w kraju oraz poza jego granicami. 

Kampania wizerunkowa ,,Tu mieszkam’’ zapoczątkowana została w 2005 r. - do tej pory bohaterami kampanii byli: Katarzyna Borowicz-Miss Polonia 2004 i III wicemiss świata, żużlowiec Tomasz Jędrzejak, piłkarze ręczni, członkowie reprezentacji polski bracia Marcin i Krzysztof Lijewscy, zespół Big Cyc, kompozytor i jazzman Krzysztof Komeda Trzciński, Maciej Balcar, lider zespołu Dżem i Nie-Bo oraz w 2015 pilot Dywizjonu 303 Mirosław Ferić.

Autorem projektów kampanii jest od początku artysta plastyk Piotr Łopatka.

Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

bprasowe@umostrow.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x