9 października br. odbyła się na terenie Ostrowa Wielkopolskiego Gra Miejska „Polska była ich oczarowaniem”, która powstała z okazji 100-lecia Republiki Ostrowskiej, powstania wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. Adresatami gry byli uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 7, 11 i 14.
Siódmoklasiści biorący udział w przedsięwzięciu organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 we współpracy z Państwem Jadwigą i Krystianem Niełacnymi wyruszyli powstańczym szlakiem i mieli możliwość odwiedzenia miejsc związanych
z wydarzeniami sprzed stu lat oraz odszukania na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i okolic śladów świadczących o osobach związanych z odzyskaniem niepodległości oraz tych, którzy stracili życie za Polskę.
Zawodnicy wraz z opiekunami spotkali się przy stoliku burmistrza Stefana Rowińskiego na ostrowskim Rynku. Później, korzystając z planu miasta umieszczonego w karcie pracy, przeszli wyznaczoną trasą i wynotowali potrzebne informacje. Na koniec każda z grup wykonała zadanie specjalne. Uczniowie ostrowskiej „Jedenastki” przeprowadzili wśród mieszkańców miasta sondę uliczną. Pytali, której postaci poświęcono pomnik – ławeczkę, który znajduje się na Rynku. Uczniowie „Siódemki” przeprowadzili wywiad z pracownikiem Forum – Synagoga, a zespół z „Czternastki” rozmawiał z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego.
Po zakończonej grze uczestnicy obejrzeli w Ratuszu wystawę w Muzeum 3 D, która przybliżyła młodym ostrowianom tradycje, historyczne miejsca, pamiątki, a także odniesienia do przeszłości.
Podsumowaniem gry była wycieczka krajoznawcza, która odbyła się 11 października 2018 r. Jesienny spacer śladami powstańców wielkopolskich wiódł przez Boczków, Nowe Skalmierzyce, Ołobok, Mikstat, Antonin, Kociembę i Janków Przygodzki. W Trzcielinach na łonie natury wśród wielobarwnych drzew odbyło się podsumowanie innowacji. Współtwórcom i sponsorom wręczono podziękowania, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.
Przedsięwzięcie pozwoliło w niecodzienny sposób doskonalić kompetencje kluczowe uczniów oraz zrozumieć, że „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze…
Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.”
Źródło: Szkoła Podstawowa nr 11