W niedzielę, 10 listopada, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Narodowego Święta Niepodległości. To wydarzenie jest okazją do uhonorowania mieszkańców, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju miasta. Podczas sesji nadano tytuły Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wręczono Medale Republiki Ostrowskiej oraz Medale za Zasługi dla Miasta, a także tradycyjnie przyznano Nagrody Prezydenta Miasta.
Święto Miasta Ostrowa Wielkopolskiego zostało ustanowione w 1993 roku. Wybrano datę 10 listopada, by upamiętnić historyczne wydarzenia sprzed ponad wieku. W 1918 roku, właśnie tego dnia, mieszkańcy Ostrowa opowiedzieli się za przyłączeniem do odradzającego się państwa polskiego, co dało początek tzw. Republice Ostrowskiej.
- Gdy 10 listopada 1918 roku ostrowianie dumnie ogłosili niepodległość i przynależność do odradzającego się państwa polskiego, zapewne nie spodziewali się, że ich działanie wyprzedzi historię. Z pewnością nie myśleli też, że ich czyn stanie się inspiracją do ustanowienia Święta Miasta. Święta, które przypomina nam o ich dążeniu do wolności – powiedziała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Tego dnia z dumą wspominane są nazwiska osób, które kształtowały rzeczywistość tamtych czasów, nim wydarzenia te stały się ważnym elementem lokalnej i regionalnej historii. Wśród nich są m.in. działacz niepodległościowy Andrzej Niesiołowski, dr Aleksander Dubiski, redaktor Stefan Rowiński (późniejszy pierwszy burmistrz Ostrowa w odradzającej się Polsce), mecenas Michał Lange, hrabia Bogdan Szembek oraz starosta Wojciech Lipski.
- Pamiętając o zasługach naszych przodków, dbajmy, aby nasza wdzięczność za ich odwagę i poświęcenie była zawsze żywa. To dzięki ich wysiłkom i determinacji możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Wydarzenia, które miały miejsce 106 lat temu w Ostrowie Wielkopolskim, są powodem do dumy. Starajmy się, by wysiłek i ofiara naszych przodków nigdy nie zostały zapomniane – mówił Damian Grzeszczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.
Sesja była również okazją do podsumowania ostatnich inwestycji kluczowych dla Ostrowa Wielkopolskiego. Wśród nich znajdują się: gruntowna przebudowa Ronda Bankowego, rewitalizacja Parku Kilińskiego, modernizacja schroniska dla zwierząt, Ostrowski Program Budowy Dróg Osiedlowych, rozwój Centrum Treningowo-Sportowego „Za parowozownią”, rozpoczęcie modernizacji Stadionu przy ul. Kusocińskiego, system naprowadzania na wolne miejsca parkingowe oraz kolejne inwestycje w energooszczędne oświetlenie.
- Dziś wszyscy dostrzegamy, że problemy finansowe dotykają nie tylko samorządów, ale również budżetu państwa, który boryka się z nadmiernym deficytem. Skutki tego odczuwamy już teraz, choćby poprzez mniejsze fundusze rządowe dla samorządów. Chcę wyraźnie podkreślić, że bez zmian zapewniających stabilne i proporcjonalne do kosztów dochody samorządów trudno wyobrazić sobie dalszy rozwój miasta w obecnym tempie – mówiła Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Obchody Święta Miasta są zawsze wyjątkową okazją, by docenić osoby zasłużone dla Ostrowa. W tym roku podczas uroczystości przyznano zaszczytne tytuły, medale oraz nagrody dla mieszkańców, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój miasta.
31. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego dla śp. Mirosława Feričia
32. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Philip Ferič - Methuen
Medal Republiki Ostrowskiej nr 34 otrzymał Zygmunt Malik
Medale Za Zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali:
- Stowarzyszenie Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości
- Koło Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski
- Śp. Czesław Sobczak
- Kazimierz Rachula
Nagrody Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali:
- Witold Chołast
- Marek Jankowiak
- Ryszard Frąszczak
- Beata Kołodziej
- Kamil Kucharski
- Stanisław Ratajczak
- Jacek Rutecki
- Ewa Skibińska
- Janusz Ulichnowski
- KUŹNIA Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o.
Część artystyczną zaprezentowała Grupa Baletowa "Gwiazda". Podczas gali zaprezentowane zostały choreografie grupowe, solowe oraz w duecie w tańcu neoklasycznym, współczesnym i jazzowym.