Ostrów Wielkopolski uzyskał srebrny certyfikat Samorządowy Lider Edukacji, a prezydent Beata Klimek odebrała wyróżnienie Mecenas Wiedzy. Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego.
Ideą Programu "Samorządowy Lider Edukacji", organizowanego wspólnie przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC, jest identyfikowanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty, a także podnoszenie jakości działań samorządów w sferze lokalnej polityki edukacyjnej. W tym roku, już po raz szósty, powołana przez organizatorów Kapituła naukowców pracujących m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Śląskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II wyróżniła gminy i powiaty z całej Polski, które inwestują w rozwój oświaty, wspierają środowiska edukacyjne oraz wyróżniają się aktywnością na rzecz dzieci i młodzieży.
Certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji” jest jednym z najbardziej prestiżowych, elitarnych i rozpoznawalnych certyfikatów jakości, jakie może otrzymać jednostka samorządu terytorialnego. Od 2011 roku corocznie otrzymują go najlepsze pod względem polityki oświatowej gminy, powiaty i województwa w Polsce. Program „Samorządowy Lider Edukacji” to szansa na promocję samorządów mogących pochwalić się sukcesami w sferze lokalnej polityki edukacyjnej, ale także możliwość uzyskania cennej informacji eksperckiej na temat działań samorządu w zakresie edukacji i nauki, co sprzyja realizowaniu polityki projakościowej, opartej na zaleceniach audytorów zewnętrznych.
– Każdą gminę czy powiat uczestniczący w Programie ocenia niezależnie od siebie dwóch ekspertów. Taka ocena trwa blisko 3 miesiące i bazuje na wielu źródłach informacji na temat certyfikowanego samorządu: od ankiety certyfikacyjnej, poprzez analizę obowiązujących w JST dokumentów strategicznych czy aktów prawnych, po dane Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej czy informacje pozyskane od środowisk oświatowych. Po zakończeniu ewaluacji gmina czy powiat biorący udział w Programie „Samorządowy Lider Edukacji” uzyskuje szczegółową informację zwrotną na temat jakości swojej polityki oświatowej, sformułowaną w formie recenzji przygotowanej przez Komisję. Taki dokument zawiera najważniejsze wnioski z certyfikacji i pozwala doskonalić model zarządzania oświatą, zgodnie z rekomendacjami Komisji – zwłaszcza w tych gminach, gdzie Komisja stwierdza nieprawidłowości w zakresie lokalnej polityki oświatowej. Jest dla nas bowiem bardzo ważne, aby poza efektami promocyjnymi Program „Samorządowy Lider Edukacji” dawał polskim gminom i powiatom również korzyści projakościowe. Taka jest bowiem naczelna idea akredytacji. Po sześciu edycjach Programu wiemy, że bardzo wiele samorządów wprowadza rozwiązania i modyfikacje proponowane przez naszych ekspertów, co realnie podnosi jakość edukacji w dłuższej perspektywie. Ponadto, na etapie certyfikacji, członkowie Komisji bardzo często konsultują rozwiązania edukacyjne stosowane w audytowanych samorządach, służą radą ekspercką, uczestniczą w projektowaniu czy aktualizowaniu strategii oświatowych etc. To istotna „wartość dodana” Programu „Samorządowy Lider Edukacji”, o której należy przypomnieć w kontekście korzyści, jakie osiągają gminy i powiaty dzięki uczestnictwu w procesie certyfikacji – mówi Grażyna Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Tegoroczna Gala Finałowa Konkursu „Samorządowy Lider Edukacji” połączona była z prezentacją książki na temat laureatów Programu, której autorem jest właśnie Michał Kaczmarczyk. Książka ta ukazała się we wrześniu br. nakładem Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, a w trakcie Gali w Pałacu Wilanów miała miejsce jest uroczysta promocja. Celem publikacji jest upowszechnianie najciekawszych rozwiązań i „dobrych praktyk” w dziedzinie polityki oświatowej, zidentyfikowanych przez ekspertów Programu „Samorządowy Lider Edukacji”. Książka służy również promocji gmin i powiatów wyróżnionych tym tytułem w ubiegłorocznej edycji Programu.
Uroczystości wręczenia certyfikatów „Samorządowy Lider Edukacji” towarzyszył znakomity koncert Filipa Siejki - muzyka, multiinstrumentalisty, kompozytora i aranżera, autora przebojów wielu artystów: Patrycji Markowskiej, Natalii Kukulskiej, Michała Bajora, Zbigniewa Wodeckiego, Mieczysława Szcześniaka, Katarzyny Skrzyneckiej, Łukasza Zagrobelnego, Kuby Molędy. Filip Siejka jest również kompozytorem musicalu „Karol” o życiu Jana Pawła II, którego partnerem i patronem została Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
W tegorocznej edycji Programu „Samorządowy Lider Edukacji”, po raz pierwszy w jego historii, przyznane zostały nowe wyróżnienia nadzwyczajne (dodatkowe) w kategoriach: „Lider Bezpieczeństwa w oświacie" oraz "Lider jakości kształcenia". Pierwsze z wyróżnień trafiło do samorządów, które uzyskają certyfikat „Samorządowy Lider Edukacji”, a dodatkowo uznane zostały przez Komisję konkursową za szczególnie nowatorskie i innowacyjne w dziedzinie wdrażania rozwiązań i procedur podnoszących poziom bezpieczeństwa uczniów w szkołach i placówkach. Drugie wyróżnienie przyznano samorządom, które w sposób szczególny troszczą się o podnoszenie jakości nauczania i mogą być pod tym względem wzorami do naśladowania dla innych samorządów.
- Laur „Samorządowego Lidera Edukacji” otrzymują gminy i powiaty, w których kreatywność i efektywność w zarządzaniu oświatą przynosi znakomite owoce. Owocami tymi są szkoły i placówki kształcące nowocześnie i progresywnie, innowacyjne projekty dydaktyczne czy wartościowe inicjatywy na rzecz podnoszenia jakości kształcenia. Po raz kolejny spotykamy się dziś w gronie działaczy i menedżerów samorządowych z całej Polski, którzy udowadniają, że kwestie rozwoju edukacji mogą stanowić priorytet w zarządzaniu publicznym na poziomie lokalnym. Albert Camus napisał, że największą wadą szkoły jest to, iż przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Nie mam wątpliwości, że Camus nigdy nie wypowiedziałby tych słów, gdyby poznał praktykę edukacyjną w szkołach i placówkach, dla których organami prowadzącymi są gminy i powiaty wyróżnione w Programie „Samorządowy Lider Edukacji” – mówił do laureatów prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk, podczas tegorocznej uroczystości wręczenia wyróżnień.
Dodatkowo prezydent Beata Klimek odebrała nagrodę "Mecenas Wiedzy". To wyróżnienie specjalne przyznane menadżerom certyfikowanych jednostek samorządu terytorialnego, wykazującym się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej edukacji.