BIO-CEL dla oczyszczalni oraz BIO – TŁOK PÓŁNOC i BIO – TŁOK POŁUDNIE dla rurociągów – to zwycięskie propozycje w konkursie WODKANU na nazwy dla poszczególnych części infrastruktury technicznej. Zwycięzców ogłoszono podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu, połączonego z podsumowaniem kolejnego, wieloletniego etapu inwestycji ostrowskiej spółki wodno-ściekowej.
W czerwcu bieżącego roku ostrowska spółka WODKAN ogłosiła konkurs na nazwę dla oczyszczalni ścieków odbierającej ścieki z aglomeracji Ostrów Wielkopolski oraz dla rurociągów tłoczących ścieki komunalne z przepompowi ścieków w Ostrowie Wielkopolskim do oczyszczalni ścieków w Rąbczynie, osobno dla rurociągu tłoczącego – strona północna i rurociągu tłoczącego – strona południowa.
Nazwy, które miały być jedno- lub dwuwyrazowe i musiały uwzględniać aspekt ekologiczny, można było przesyłać do dnia 17 września 2021 r. Główną nagrodą w konkursie był tablet, a za wyróżnienie można było otrzymać smartfon.
We wtorek 16 listopada w Urzędzie Miejskim, z udziałem Beaty Klimek – Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i zastępcy prezydenta Mikołaja Kostki, oficjalnie rozstrzygnięto konkurs.
Jak podkreślił podczas uroczystości prezes spółki Wodkan, Marek Karolczak, rozstrzygnięcie konkursu to symboliczne podsumowanie dużych działań inwestycyjnych, prowadzonych przez ostatnich kilka lat przez spółkę. Odbywało się to w ramach dużego projektu realizowanego przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, współfinansowanego z Funduszu Spójności. Cały projekt opiewał na aż ponad 81 milionów złotych, a dotacja z Funduszu Spójności przekraczała 41 milionów złotych.
Działania w ramach projektu trwały ponad trzy lata i były realizowane między innymi na terenie oczyszczalni ścieków. Obejmowały między innymi uzbrojenie komór reaktorów przez doprowadzenie nowego systemu napowietrzenia. Zastosowano tu nowe, bardziej oszczędne energetycznie rozwiązania.
Wybudowano też nową stację odwadniania oraz suszarnię osadów pościekowych.
– To bardzo ważne zadanie ma na celu wysuszenie osadów ściekowych z oczyszczonych ścieków w celu przeznaczenia go do współspalania w elektrociepłowni jako biopaliwo, między innymi do produkcji energii elektrycznej. Te działania w ciągu trzech lat pociągnęły za sobą koszty w wysokości ponad 25 milionów 800 tys. złotych, z czego ponad 13 mln to były dofinansowania ze środków unijnych – mówił prezes Karolczak - Następne ważne dla nas zadania to budowa rurociągów tłocznych.
– Musieliśmy wykonać zabezpieczenie jedynej drogi przerzutu ścieków z Ostrowa do oczyszczalni, którą płynie ponad 11 000 metrów sześciennych ścieków na dobę. Zakończenie tych dwóch wielkich zadań to bardzo ważny dla nas i dla miasta etap, nowe rozdanie, które chcieliśmy podkreślić dodatkowo nadaniem nowych nazw naszym inwestycjom – podsumował prezes Karolczak.
– Zawsze podkreślam, że Wodkan często realizuje inwestycje, które nie są może widowiskowe, ale za to są bardzo ważne, bo zapewniają bezpieczeństwo funkcjonowania miasta. W ostrowskim sektorze komunalnym przykładamy do tego wielką wagę, stale modernizując miejską infrastrukturę techniczną, czego Wodkan jest najlepszym przykładem – podkreślała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beata Klimek.
Ostatecznie, spośród nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybrała następujące nazwy:
- BIO-CEL – dla oczyszczalni ścieków odbierającej ścieki z aglomeracji Ostrów Wielkopolski (autorka nazwy: Katarzyna Krzyżanowska)
- BIO – TŁOK PÓŁNOC – dla rurociągu tłoczącego – strona północna
- BIO – TŁOK POŁUDNIE – dla rurociągu tłoczącego – strona południowa dla rurociągów tłoczących ścieki komunalne z przepompowi ścieków w Ostrowie Wielkopolskim na oczyszczalnię ścieków w Rąbczynie (autorka nazw: Paulina Szczepaniak).
Uznanie komisji zyskały również inne nazwy, którym postanowiono przyznać wyróżnienia:
- BioOś – dla oczyszczalni ścieków odbierającej ścieki z aglomeracji Ostrów Wielkopolski (autorka nazwy: Marta Karolak)
- Natura Ołoboku – północ – dla rurociągu tłoczącego – strona północna
- Natura Ołoboku – południe – dla rurociągu tłoczącego – strona południowa dla rurociągów tłoczących ścieki komunalne z przepompowi ścieków w Ostrowie Wielkopolskim na oczyszczalnię ścieków w Rąbczynie (autor nazw: Przemysław Tomaszewski).
- Zwycięskie nazwy będą oficjalnie umieszczone na obiektach, których dotyczą – zapewniał prezes Karolczak – Oczyszczalnia ścieków to obiekt, który możemy pokazywać. Jest możliwość zwiedzania go przez wycieczki, czy innych gości. W przypadku urociągów tłocznych jest trudniej pokazać i wyeksponować nowe nazwy, ale zostaną one umieszczone w okolicach przepompowni, by symbolicznie rozpocząć nową erę funkcjonowania tych obiektów.