W dniu, 2 grudnia 2016 roku w budynku Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącego Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim zgodnie ztradycją odbył się Festiwal Nauki. To już XIII edycja znanej i lubianej przez wszystkich imprezy naukowej. Inspiracją do organizacji Festiwalu było ogłoszenie przez UNESCO roku 2016 okresem obchodów Międzynarodowego Roku Mapy.
Po raz pierwszy Patronat Honorowy objął Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
Celem obchodów jest uczynienie mapy bardziej widocznej dla obywateli i uczniów w świecie, pokazanie jak mapy mogą być używane w społeczeństwie, prezentacja różnych typów map. Organizatorzy Festiwalu uznali, że te fakty są doskonałą okazją, by promować wiedzę w sposób atrakcyjny dla młodego odbiorcy. Festiwal to spotkanie młodego człowieka z autorytetem naukowym, doświadczeniem i wiedzą. Doskonałą inspiracją, by zdobywać i pogłębiać wiedzę, aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, osiągnąć sukces zawodowy.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: wicekurator oświaty – Krzysztof Błaszczyk, sekretarz miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Andrzej Baraniak, kierownik biura senatora RP Dawid Korzeniewski, przedstawiciel parafii pw. Św. Pawła Apostoła - ksiądz Łukasz Ciesielski. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Rady Rodziców Liceum i Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II Spółdzielni Oświatowej.
Uczestników i gości serdecznie powitała dyrektor Hanna Kolińska, a wicekurator oświaty Krzysztof Błaszczyk w imieniu Wojewody Wielkopolskiego dokonał uroczystego otwarcia XIII edycji Festiwalu Nauki. Szanowny gość wyraził radość z możliwości otwarcia tej uroczystości następnie odczytał list Wojewody skierowany do Dyrekcji szkoły i uczestników Festiwalu. Wyraził swoje zadowolenie z inicjatywy jaka już po raz XIII została podjęta. Podkreślił, że zależy mu na rozwoju każdego ucznia. Z kolei Andrzej Baraniak zabrał głos w imieniu Prezydenta Miasta Ostrowa Beaty Klimek. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na potrzebę organizacji takich imprez. Pogratulował dyrekcji szkoły kontynuacji tej pięknej tradycji, jaką jest Festiwal Nauki. W imieniu Senatora RP Łukasza Mikołajczyka wypowiedział się Dawid Korzeniewski, który przekazał informację, że Festiwal Nauki jest mu niezwykle bliski, bo sam go tworzył jako prelegent. Reprezentant Senatora zwrócił uwagę na fakt, że jest absolwentem tej szkoły i cała impreza jest mu bardzo bliska.
Po otwarciu Festiwalu odbył się wykład inauguracyjny pt. „Świat w oczach Michała”. Wygłosił go prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki. Prelegent w sposób niezwykle ciekawy przedstawił swoje refleksje z podróży po świecie. Prowadzący jako historyk – podróżnik – nauczyciel omówił wspomnienia z podróży po 151 państwach świata. Swoje wystąpienie wzbogacił zdjęciami z różnych zakątków globu. W swoim wykładzie stwierdził, że „Świat tworzą i wypełniają ludzie – być może spotkania z nimi są największą atrakcją”.
Festiwal Nauki przyciąga szerokie grono pasjonatów, którzy chętnie dzielą się z innymi swoimi osiągnięciami. Wysoki poziom prezentowanych projektów pozwolił uczniom na łatwe przyswajanie licznych nowinek z najróżniejszych dziedzin nauki czy techniki. Odnotowaliśmy z dużą satysfakcją, że wśród prowadzących zajęcia było wielu absolwentów naszego gimnazjum i liceum.
Bartosz Świtała – absolwent PWSZ w Kaliszu zaprezentował temat „Elektronika bez tajemnic”. Bartłomiej Goliński - absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podzielił się swoją pasją hodowli żółwi i przeprowadził warsztaty „Żółwie – hodowla gatunków zagrożonych wyginięciem”. Artur Matecki – absolwent Fotografii na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi przybliżył temat „Fotografia krajobrazowa, portretowa, reportażowa, studyjna. Co, jak, kiedy i dlaczego?”. Łukasz Maik – absolwent Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim zaprezentował: „Pewny biznes”, Piotr Iberhan – absolwent akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przeprowadził zajęcia „Trening funkcjonalny w praktyce”.
Odbyły się również inne niezwykle interesujące zajęcia. O fenomenie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej opowiedziała Magdalena Noculak, nauczyciel LOSO. Marzena Horyza, nauczyciel LOSO przeprowadził warsztaty chemiczne „Woda naszym skarbem”, niektórzy uczniowie wraz z Małgorzatą Suchorską, nauczycielem LOSO odbyli podróż bez biletu. Patrycja Kończewska, nauczyciel LOSO opowiedziała o tym jak wszechobecna w otaczającym nas świecie jest matematyka, zapraszając uczniów na warsztaty „Złota liczba – o tym jak natura gospodaruje przestrzenią”.
Atrakcji nie zabrakło również dla nauczycieli szkół, którzy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach przeprowadzonych przez pracownika książnicy: „ Książnica Pedagogiczna w Ostrowie Wielkopolskim – zasoby i możliwości wykorzystania”.
Tradycja festiwali będzie kontynuowana w kolejnych latach. Spotkania z nauką, wymiana doświadczeń a przed wszystkim rozmowy z absolwentami to bardzo ważne chwile w życiu naszej szkoły.
Festiwal kulinarny "Ostrów od kuchni"
18-11-2024