246 wniosków o udzielenie dotacji na wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła energii wpłynęlo w tym roku do Urzędu Miejskiego. Trwa weryfikacja wniosków i przygotowywanie umów - uruchomione już zostały pierwsze dotacje.
- Dotychczas dzięki naszemu miejskiemu programowi wymiany pieców węglowych udało nam się w mieście zlikwidować ponad 300 dymiących kominów - mówi prezydent Beata Klimek. - Wciąż jeszcze wiele do zrobienia przed nami, ale niesłabnące zainteresowanie tym programem dowodzi, że jest on potrzebny. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi ekologicznie i chcą dbać o nasze środowisko i powietrze.
W tym roku wpłynęło 199 wniosków z budynków jednorodzinnych oraz 47 wniosków z budynków jednolokalowych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych najczęściej wybierali ogrzewanie gazowe (187 wniosków), w kilku przypadkach także podłączenie do sieci cieplnej (6 wniosków) i pompę ciepła (6 wniosków).
Właściciele budynków wielolokalowych wskazywali na ogrzewanie gazowe (27 wniosków), podłączenie do sieci cieplnej (19 wniosków) oraz ogrzewanie elektryczne (1 wniosek).
W tym roku w budżecie miasta na wymianę pieców na ekologiczne źródła energii zarezerwowano kwotę 1,25 mln zł.