Wrzesień to w Ostrowie Wielkopolskim i Antoninie czas Chopina. Już za kilkanaście dni startuje 37. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” Wszystko wskazuje na to, że Pałac do rocznym remoncie, umocnił jako zabytek swoją posturę, nie tracąc nic z uroku autentyczności.
Zanim znajdziemy się w Antoninie, najpierw 20 września, jak to bywa od lat, spotkamy się w Ostrowie Wielkopolskim na Inauguracyjnym Koncercie Symfonicznym. Znakomita Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją MARKA PIJAROWSKIEGO towarzyszyć będzie dwojgu najwyższej klasy pianistom. Najpierw BEATA BILIŃSKA, pianistka niezwykle wszechstronna, będzie wykonawczynią partii solowej w Koncercie fortepianowym C-dur Franciszka Lessla. Utwór ten będzie zapewne dobrym „przygotowaniem” do słuchania już dzieł Chopina w okresu warszawskiego. Koncert Lessla pochodzi z 1813 roku i potwierdza opinię, iż jego autor był w Wiedniu przez dziesięć lat nie tylko pilnym uczniem Józefa Haydna, ale wiele z tej nauki wyniósł, na tyle, że jesteśmy skłonni uważać go z prekursora stylu młodego Chopina.
PHILIPPE GIUSIANO przyjeżdża do nas z Francji, by zaprezentować się w dwóch kompozycjach Chopina: Wariacjach na temat „La ci darem la mano” z opery Don Giovanni Mozarta oraz w Koncercie f-moll op. 21. Zwycięzca XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaliczany jest do grona najświetniejszych wykonawców tej muzyki, co jesteśmy przekonani, że potwierdzi grając z orkiestrą, i również podczas recitalu solowego na zakończenie Festiwalu już w Antoninie 23 września. Philippe Giusiano będzie z nami przez cały festiwal, przyjmując rolę tegorocznego rezydenta.
Po inauguracji w Ostrowie przenosimy się na trzy festiwalowe dni do Antonina, gdzie 21 września najpierw złożymy kwiaty pod pomnikiem Fryderyka Chopina, by następnie wysłuchać koncertu w wykonaniu duetu fortepianowego: STANISŁAW DRZEWIECKI i JEKATERINA DRZEWIECKA. Program przedstawia się niezwykle interesująco w swym bogactwie, bo zawiera utwory Chopina, Griega (I Suitę z „Peer Gynta”), Czajkowskiego (Suitę z „Dziadka do orzechów”), Tańce hiszpańskie Moszkowskiego, Tańce węgierskie Brahmsa i jeszcze utwory Astora Piazzoli – twórcy artystycznego tanga argentyńskiego.
Na sobotę, 22 września – zaplanowaliśmy trzy koncerty. O godz. 17:00 wystąpi
18-letni pianista z St. Petersburga, zdobywca Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy ‘2017 ARSENII MUN. Mimo młodego wieku jest on już w stanie (i to z sukcesem) zmierzyć się z największymi pozycjami repertuaru pianistycznego, jak „Appassionata” Betthovena czy Gaspard de la nuit Ravela. Spośród utworów Chopina zagra mazurki oraz Balladę g-moll. Zaraz po nim, o godz. 19:00 odbędzie się recital wokalny KATARZYNY DONDALSKIEJ, naszej także bardzo młodej artystki. Jej sopran koloraturowy wyróżnia się nie tylko rozległą skalą ale też gamą subtelnych odcieni, a w programie mamy pieśni Chopina, także Pauliny Viardot, która przełożyła kilka utworów Fryderyka na głos i fortepian. Będą też niezwykle ciekawe pieśni Józefa Wieniawskiego oraz efektowne kompozycje wokalne takich autorów jak Donizetti, Toselli, Grothe i in. Przy fortepianie zasiądzie MICHAŁ LANDOWSKI.
Gdy wybije godz. 22:00 i gdy Salon Pałacu Myśliwskiego spowije noc, by dla dzieł naszego muzycznego wieszcza wytworzyć aurę łagodnej miękkości aksamitu – rozpocznie się Koncert specjalny. Jego bywalcy wiedzą, że jest to nocne spotkanie przy świecach ze wszystkimi artystami, podczas którego słuchamy Chopina. Zazwyczaj rozpoczyna się on Introdukcją i Polonezem C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian, który to utwór powstawał właśnie w Antoninie i został zadedykowany księciu Antoniemu Radziwiłłowi. Tego wieczoru w Salonie Radziwiłłowskim pojawią się również debiutanci, zaś część poetycką, stanowiącą nieodzowną część Koncertu nocnego, wypełnią wiersze m.in. Romana Brandstaettera. Zaprezentuje je WIESŁAW KOMASA – znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser, również wykładowca warszawskiej PWST. W roku 1987 Roman Brandstaetter wydał Pieśni o życiu i śmierci Chopina. W słowie od autora czytamy, że „Niektóre utwory zamieszczone w tym poemacie, a mianowicie: Wielka etiuda, Appassionata, Polonez koronacyjny [i in.]… są moimi refleksami i impresjami, powstałymi z inspiracji genialnego twórcy i zaświadczonymi w szczególny sposób jego historycznym i duchowym życiorysem. Nie są więc tłumaczeniami na język poetycki muzyki Chopina ani próbą jej interpretacji”. Możemy tylko dodać, że są to jedne z najlepszych wierszy powstałych kiedykolwiek w związku z osobą i muzyką Fryderyka Chopina.
W niedzielę o 17:00 odbędzie się koncert kameralny z udziałem naszych młodych artystów, którzy legitymują się już znaczącymi sukcesami i to w skali międzynarodowej. MACIEJ KUŁAKOWSKI, dotąd jako jedyny polski wiolonczelista znalazł się w ścisłym gronie finalistów Międzynarodowego Konkursu Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (2017 r.). Wcześniej wygrał Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Z wysoko cenionym za interpretacje utworów Chopina (i nie tylko Chopina) – MICHAŁEM SZYMANOWSKIM (także laureatem wielu konkursów międzynarodowych) wykona Sonatę g-moll op. 65. Następnie wystąpi TRIO im. WIŁKOMIRSKICH w składzie: CELINA KOTZ – skrzypce, MACIEJ KUŁAKOWSKI – wiolonczela i ŁUKASZ TREPCZYŃSKI – fortepian, by zagrać wspaniałe, nazwane przez Roberta Schumanna „arcydziełem” – Trio fortepianowe Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego.
Tegoroczny, 37. Festiwal, jak już wspomniano, zakończy PHILIPPE GIUSANO recitalem, po którym możemy oczekiwać najwyższej klasy wykonań dzieł Chopina.
Od kilku lat ramy oficjalnego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o koncert Prolog FORTE, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz koncert EPILOG w wykonaniu laureata 31. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła oraz prezentacja pokonkursowa III Ogólnopolskiego Poetyckiego Konkursu Chopinowskiego „Hymn zachwytu”. Udane te inicjatywy i w tym roku znalazły się w programie Festiwalu. Obie odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim, w Forum Synagoga: Prolog 15 września, a Epilog 30 września.
Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 37. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.
(tekst: Jan Popis)