1 września, w niedzielę uroczystą Mszą Świętą wraz symbolicznym złożeniem wiązanek kwiatów oraz zniczy w miejscach pamięci oddaliśmy hołd bohaterom, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie Ojczyzny podczas II wojny światowej – poświęcili życie. Cały nasz kraj tego dnia uczcił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Uroczystości w naszym mieście rozpoczęły się przy konkatedrze, gdzie zebrali się przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych oraz delegacje organizacji kombatanckich i społecznych, służb mundurowych i mieszkańcy.
Oficjalne delegacje przy dźwiękach werbli Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej złożyły na początek kwiaty i znicze pod pomnikiem przy konkatedrze, upamiętniającym m.in. ofiary kampanii wrześniowej. Dalej uczestnicy uroczystości przemieścili się wspólnie w pozostałe Miejsca Pamięci Narodowej oddając hołd poległym: pod tablicą u zbiegu ulic Gimnazjalnej
i Kompałły, w miejscu gdzie poległ kapral Jan Ładubiec, pierwsza ofiara agresji hitlerowskiej w Ostrowie, następnie pod tablicą pamięci ostrowskich walk 60. Pułku Piechoty.
Rocznicowe nabożeństwo odbyło się w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Bema. Mszę odprawił proboszcz parafii ks. prałat Sławomir Grześniak, który w kazaniu podkreślał, aby zmiany na świecie rozpocząć od zmiany w sercu - Wojna jeszcze nigdy nie przyniosła nic dobrego, a mimo to człowiek tak często po nią sięga. Jednak pokój nie zagości na świecie, dopóki nie zagości w naszych sercach – mówił ks. prałat. Uroczystej Mszy Świętej towarzyszyła oprawa muzyczna Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej oraz liczna obecność pocztów sztandarowych miejskich służb mundurowych, organizacji kombatanckich, młodzieży z ostrowskich szkół oraz harcerzy z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego z Ostrowa Wielkopolskiego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wraz z delegacjami zgromadzili się przy kwaterze żołnierzy 60. Pułku Piechoty na tamtejszym cmentarzu. Hymn państwowy odegrała uroczyście orkiestra. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zastępca Prezydenta Miasta, Mikołaj Kostka oraz Starosta Ostrowski, Paweł Rajski.
- Dziś mija dokładnie 80 lat od piekła na ziemi, które rozpoczęło się od ataku nazistowskich Niemiec na Polskę. Ta rocznica to nie tylko powód, by zawsze o tym pamiętać. To również okazja do refleksji i przemyśleń nad bezmiarem zła i okrucieństwa, do jakiej byli zdolni naziści – mówił Mikołaj Kostka, Zastępca Prezydenta Miasta.
- Jesteśmy tu dzisiaj dla Was: drodzy żołnierze, działacze konspiracyjni
i niepodległościowi, drodzy bohaterowie i cywile wojennych lat 1939-1945 – podkreślił Zastępca Prezydenta nawołując na zakończenie do wolności
i wzajemnego poszanowania - Cześć i chwała walczącym o wolność
i niepodległość naszego miasta, regionu i państwa. Wierzmy i prośmy Boga, by ludziom już nigdy nie było dane powtórzyć tego, co wydarzyło się równo 80 lat temu. Nigdy więcej wojny!
Symbolicznym złożeniem kwiatów i zniczy zakończyły się rocznicowe uroczystości przy kwaterze żołnierskiej. Sekretarz Miasta, Andrzej Baraniak podziękował wszystkim zgromadzonym i zaangażowanym w uroczystości. Ostrowska Orkiestra Koncertowa odegrała na koniec Rotę i okolicznościową pieśń.
Po uroczystościach władze miasta i powiatu, jak co roku spotkały się z kombatantami i przedstawicielami środowisk kombatanckich i społecznych.
Referat Promocji Miasta