190 lat temu w Pałacu w Antoninie, gdzie obecnie odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” przebywał Fryderyk Chopin. Jak pisał, było tam mu dobrze, na tyle, że mógł również komponować. A gdyby nie „własne interessa” – pisał – (kończył wówczas Koncert f-moll, a dokładnie jego finał), „byłbym tam siedział dopóki by mię nie wypędzono”.
Właściciel Antonina – książę Antoni Radziwiłł, wielki miłośnik, ale też i znawca muzyki, musiał być usatysfakcjonowany wizytą młodego, genialnie uzdolnionego Fryderyka. Znalazł w jego osobie partnera dla długich, wieczornych rozmów o muzyce i przy muzyce. Zresztą Fryderyk szybko docenił księcia i jako wiolonczelistę, i jako kompozytora muzyki do Fausta, pisząc: „wiele rzeczy znalazłem tak dobrze pomyślanych, nawet genialnych, żem się nigdy po namiestniku tego spodziewać nie mógł”.
Zapraszając Państwa, jak najserdeczniej, na tegoroczny 38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, pragniemy wyrazić radość, że oto znów spotkamy się w tym niezwykłym Pałacu, który pozostaje jedynym w kraju miejscem, gdzie przebywał Nasz Największy Kompozytor, i które nie zmieniło się od tych stu dziewięćdziesięciu lat! Tutaj muzyki Chopina słucha się jeszcze inaczej. W atmosferze uroku i magii autentyczności miejsca.
Inauguracja, jak to już się przyjęło, odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim (19.09.2019 o g. 19:00). Przyjeżdża Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, którą poprowadzi maestro ŁUKASZ BOROWICZ. 200-lecie urodzin „ojca opery narodowej” Stanisława Moniuszki (1819 – 1872) pragniemy uhonorować wykonaniem Mazura z opery „Halka”. Tak oficjalnie rozpocznie się 38. Festiwal. I dalej muzyka polska. Usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego – znakomitą kompozycję, spełniającą wszelkie kryteria wielkiego koncertu romantycznego. Partię solową wykona liczący 27 lat ŁUKASZ KRUPIŃSKI, który wygrał kilka międzynarodowych konkursów, a w ubiegłym roku wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall podczas gali poświęconej Paderewskiemu i odzyskaniu Niepodległości. Drugim solistą wieczoru będzie INGOLF WUNDER. Jego, w tej chwili już światowa, kariera rozpoczęła się na dobre w roku 2010, kiedy to na Konkursie Chopinowskim otrzymał II nagrodę główną oraz nagrody specjalne za najlepsze wykonanie poloneza i koncertu. W Ostrowie zaprezentuje się jako chopinista, w Koncercie e-moll op. 11 oraz w utworze, który Chopin planował jako I część kolejnego koncertu (trzeciego) – Allegro de Concert A-dur op. 46. Niestety, poprzestał tylko na tym fragmencie i to tylko na głosie fortepianu. Ingolf Wunder, chcąc zagrać ten utwór z orkiestrą, dokonał odpowiedniego opracowania. Allegro de Concert w tej wersji na Festiwalu usłyszymy po raz pierwszy.
Na kolejne trzy dni festiwalowe przenosimy się do Pałacu Myśliwskiego Radziwiłłów w Antoninie. W piątek – 20.09. o 18:00 złożymy kwiaty pod pomnikiem Fryderyka, a o 19:00 swój recital fortepianowy rozpocznie LEONORA ARMELINI. Przyjeżdża do nas z Italii, zresztą przyjeżdża do Polski nie po raz pierwszy, po tym, jak zachwyciła swym talentem na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku. Była jego półfinalistką, a jedną z nagród otrzymała „za muzykalność i piękno dźwięku”. Jej antoniński recital zawiera komplet czterech ballad Chopina. Usłyszymy też kompozycje Ferenca Liszta i co może wydać się szczególnie interesujące - 8 nokturnów Francisa Poulenca; intersujące, czy ten francuski twórca pisząc swoje nokturny – myślał o nokturnach Chopina? Godziny późnowieczorne (od 21:00) spędzimy przy muzyce jazzowej w wykonaniu TRIA WŁODZIMIERZA NAHORNEGO - muzyka, który często i z sukcesem inspiruje się muzyką klasyków: Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i in.
W sobotę – 21 września odbędą się trzy koncerty. W pierwszym, o godz. 17:00 wystąpi zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w roku 2018 - TOMASZ RITTER. Pochodzi z Lublina. Ma 24 lata i studiuje w Konserwatorium Moskiewskim. Wybitny talent, równorzędnie traktujący grę na fortepianie współczesnym i fortepianie historycznym. W swym programie połączy dwóch wielkich romantyków: Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.
O godz. 19:00 rozpocznie się recital wokalny EDYTY PIASECKIEJ – sopran i pianisty BARTŁOMIEJA KOMINKA, poświęcony twórczości pieśniarskiej polskich kompozytorów, od Chopina, Perkowskiego, Karłowicza, Malawskiego, Moniuszki, Niewiadomskiego – do Szymanowskiego. Piękny zestaw polskich pieśni, poświadczający również, że poza światem opery, w którym Edyta Piasecka tak wspaniale się znajduje, istnieje jeszcze subtelny świat liryki wokalnej.
Gdy nadejdzie godz. 22:00, i gdy Salon Pałacu Radziwiłłów spowije miękkość aksamitu nocy, odezwą się pierwsze dźwięki Chopinowskiej Muzy. Od lat są to dźwięki napisanego w Antoninie Poloneza na wiolonczelę i fortepian - dla księcia Radziwiłła. Jak przystało na salon artystyczny, pojawią się w nim młodzi pianiści - debiutanci, wszak to najlepszy moment, żeby się pokazać publiczności i to znającej się na rzeczy. Wystąpi m.in. zdobywca Nagrody Chopinowskiej na 32. Turnieju Pianistów – Stypendystów Zagranicznych THÉO RANGANATHAN z Francji. Tradycją tego wieczoru jest też część poetycka, którą powierza się znanym aktorom. W krótkich programach recitalowych, zawierających utwory tylko Chopina, usłyszymy wszystkich pozostałych artystów-wykonawców.
Wiolonczela – to instrument, który dla Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” pozostaje czymś w rodzaju „przedmiotu emblematycznego”, oczywiście to w nawiązaniu do faktu, że książę Antoni Radziwiłł, jak przekazuje nam tradycja, był „biegłym wiolonczelistą”. A Fryderyk, mimo że „fortepianista”, wiolonczelę stawiał wysoko, bo na drugim miejscu, o czym świadczą trzy jego znakomite kompozycje: Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, Grand Duo Concertant i Sonata wiolonczelowa g-moll op. 65. Wszystkie - usłyszymy podczas koncertu kameralnego (22.09. o godz. 17:00), w którym wystąpi aż dwoje naszych wiolonczelistów, reprezentujących najwyższy kunszt gry na tym instrumencie: MAGDALENA BOJANOWICZ i BARTOSZ KOZIAK. W ich wykonaniu zabrzmią (po raz pierwszy na Festiwalu), rzecz niezwykle ciekawa, nokturny skomponowane przez Auguste Franchomme’a – wiolonczelistę, paryskiego przyjaciela Chopina, który okazał się również niezastąpionym doradcą podczas pisania przez Fryderyka Sonaty op. 65. W utworach z udziałem fortepianu wystąpi wysoko ceniony jako kameralista RADEK KUREK.
I na koniec 38. Festiwalu w Antoninie: jeszcze jedno wspomnienie Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich w Warszawie. Tym razem z roku 1990, z XII Konkursu, kiedy to jedną z głównych nagród (piątą) zdobyła ANNA MALIKOVA – wychowanka Konserwatorium Moskiewskiego, dziś pianistka o uznanej renomie międzynarodowej. W programie swojego recitalu (22.09. o godz. 19:00) umieściła 3 Walce op. 64 i Balladę f-moll Chopina oraz Suitę koncertową z baletu „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego. Transkrypcji fortepianowej, tej napisanej na wielką orkiestrę muzyki, dokonał Mikhail Pletniev, w sposób absolutnie doskonały oddając klimat kolejnych scen baletu Czajkowskiego.
W ostatnim czasie ramy Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o Prolog, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz Epilog, jako finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”. Część muzyczną Epilogu wypełni recital Chinki LELIN QI - laureatki 32. Turnieju Pianistów-Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła. Na te wydarzenia zapraszamy do Ostrowa Wielkopolskiego, do Forum Synagoga: na Prolog 14.09. o godz. 18:00, a na Epilog 29.09. również o 18:00. Szczegóły programowe oraz pełne informacje o wykonawcach znajdą Państwo w książce festiwalowej oraz w internecie.
Koncerty festiwalowe poprowadzą: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis.
Zapraszamy Państwa do Ostrowa i do Antonina na 38. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.
W imieniu organizatorów
Jan Popis
Program 38. Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”
14.09.2019 Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim.
18:00 Prolog FORTE-piano w wykonaniu uczniów, studentów i zespołów szkół i uczelni muzycznych w Polsce
19.09.2019 Ostrowskie Centrum Kultury
19:00 Inauguracyjny koncert symfoniczny ORKIESTRA FILHARMONII POZNAŃSKIEJ
ŁUKASZ KRUPIŃSKI – pianista (2)
INGOLF WUNDER – pianista (Austria, 3, 4) Laureat II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2010 r.
ŁUKASZ BOROWICZ – dyrygent
Stanisław Moniuszko: Mazur z opery „Halka”
Ignacy Jan Paderewski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17
w przerwie: otwarcie 26. Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego - Antonin 2019
Fryderyk Chopin:
- Allegro de Concert A-dur op. 46 (oprac. na orkiestrę Ingolf Wunder)
- Koncert fortepianowy e-moll op. 11
20.09.2019 Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
18:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina
Otwarcie wystawy fotograficznej Tomasza Sikory pn. Nostalgia Chopinowska" na Galerii Pałacu Myśliwskiego w Antoninie
19:00 Recital fortepianowy: LEONORA ARMELLINI – pianistka (Włochy)
Francis Poulenc:
- 8 Nokturnów (FP 56): nr 1 C-dur, nr 2 A-dur “Bal de jeunes filles”,
nr 4 c-moll “Bal fantôme”, nr 5 d-moll “Phalenes”, nr 7 Es-dur
Ferenc Liszt:
- Hymn de la Nuit
- Dolina Obermanna z cyklu “Lata pielgrzymki”
Fryderyk Chopin
- 4 Ballady: g-moll op. 23, F-dur op. 38, As-dur op. 47, f-moll op. 52
21:00 Wieczór jazzu:
WŁODZIMIERZ NAHORNY – fortepian,
MARIUSZ BOGDANOWICZ – kontrabas,
PIOTR BISKUPSKI – perkusja
Impresje i inspiracje: Chopin, Moniuszko, Szymanowski, Komeda
21.09.2019 Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
17:00 TOMASZ RITTER zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Fortepianie Historycznym w 2018 r.
Robert Schumann - Fantasiestücke op. 12
Fryderyk Chopin - Sonata h-moll op. 58
19:00 Recital wokalny:
EDYTA PIASECKA – sopran
BARTŁOMIEJ KOMINEK – fortepian
Fryderyk Chopin - 3 Pieśni: Śliczny chłopiec, Życzenie, Piosnka litewska
Piotr Perkowski - Uty japońskie op. 4
Mieczysław Karłowicz 5 Pieśni: Z nową wiosną, Skąd pierwsze gwiazdy, Rdzawe liście,
W wieczorną ciszę, Pamiętam ciche dni
Artur Malawski - Bociany
Stanisław Moniuszko - 4 Pieśni: Swaty, Pieśń Nai, Cztery pory roku, Prząśniczka
Stanisław Niewiadomski - Indele Mendele
Karol Szymanowski - 2 Pieśni: „We mgłach”,” Daleko został cały ten świat”
22:00 KONCERT SPECJALNY „Chopin w aksamicie nocy” – w 190. rocznicę
pobytu Chopina w Antoninie z udziałem wszystkich wykonawców festiwalu
(zagrają po jednym utworze F.Chopina), aktora który zaprezentuje fragmenty korespondencji dotyczącej Antonina i pobytu tam Chopina, oraz debiut festiwalowy: Théo Ranganathana (Francja) – zdobywca Nagrody Specjalnej za wykonanie programu chopinowskiego na 32. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. ks. Antoniego Radziwiłla’2019
22.09.2019 Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
17:00 Koncert kameralny:
MAGDALENA BOJANOWICZ – wiolonczela
BARTOSZ KOZIAK – wiolonczela
RADEK KUREK – fortepian
Auguste Franchomme - 2 Nokturny z op. 15 na 2 wiolonczele
Fryderyk Chopin:
- Introdukcja i Polonez C dur op. 3,
- Grand Duo concertant, Sonata g-moll op. 65
19:00 Finałowy recital fortepianowy: ANNA MALIKOVA (Rosja)
– laureatka V nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1990 r.
Fryderyk Chopin:
- 3 Walce op. 34
- IV Ballada f-moll op. 52
Piotr Czajkowski (oprac. Mikhail Pletnev) - Suita z baletu „Śpiąca królewna”
29.09.2019 Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim
18:00 Koncert EPILOG oraz Finał IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego
„Hymn zachwytu” w połączeniu z recitalem:
LELIN QI (Chiny) – laureatka 32. Turnieju Pianistów - Stypendystów Zagranicznych o nagrodę imienia księcia Antoniego Radziwiłła’2019
Fryderyk Chopin:
- IV Ballada f-moll op. 52
- Polonez fis-moll op. 44
Aleksander Skriabin - Sonata gis-moll op. 19
Sergiej Rachmaninow - Wariacje d-moll na temat Corellego op. 52