Narodowe Czytanie 2024. W tym roku zmierzyliśmy się z „Kordianem” Juliusza Słowackiego. Choć tytułowy bohater w utworze odwiedza Londyn, Włochy i Mont Blanc, to nam za scenę zmagań młodego Kordiana ze światem posłużył Amfiteatr Miejski, a nastrojowy klimat muzyczny zapewniło Audiologs!
- Gościem specjalnym wydarzenia był Maciej Balcar, który mistrzowsko odegrał jedną z najsłynniejszych scen dramatu, sprawiając, że wszyscy poczuliśmy się, jakbyśmy naprawdę stali na wysokości 4805 metrów nad poziomem morza. W niżej położonych panoramach rolę Kordiana przyjęli: wiceprezydent Sebastian Górski, dyrektor ostrowskiej biblioteki publicznej Jarosław Balcar oraz Małgorzata Pruska. W przedsięwzięciu uczestniczyło także liczne grono aktorów i wolontariuszy, dzięki którym – mamy nadzieję – udało nam się oddać wizję Słowackiego, który tworzył „Kordiana” w Genewie na początku 1833 roku - mówi Jarosław Balcar, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
„Kordian” wciąż zmusza nas do refleksji nad tym, jak wielki (lub jak mały) wpływ ma jednostka na historię. Czy podążając za niepokornym słowem naszego wieszcza, uznamy, że tylko walka do końca ma sens? Czy wymowa „Kordiana” jest dziś równie aktualna jak niemal 200 lat temu? A może rację miał Mickiewicz? Z tymi pytaniami zostawiamy Was na resztę wieczoru.
- Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym: reżyserom, lektorom, pracownikom technicznym, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy wsparli to wydarzenie. Bez Waszego wkładu nasza inscenizacja straciłaby wiele blasku! Już za rok spotkamy się, mamy nadzieję, w podobnym lub jeszcze większym gronie, na Narodowym Czytaniu 2025, gdzie zmierzymy się z twórczością ojca polskiej literatury, Jana Kochanowskiego. Czekają nas fraszki, treny i… maści na ugryzienia! - dodaje Jarosław Balcar.