Ostrowski sad miejski, pierwszy w Ostrowie Wielkopolskim nabiera kształtów. Sadzone są już graby i lipy, które stworzą naturalną, zieloną barierę, chroniącą przed hałasem ulicznym oraz ewentualnymi zanieczyszczeniami. Gwiazdy tego miejsca - 24 jabłonie - zostaną posadzone lada dzień. To jednak nie jedyne nasadzenia przy ulicy Rataja. Sad jabłoniowy to zadanie o wartości 130 tys. złotych.
- Sadzimy to! Są już lipy, są już graby, a za chwilę będą i 24 jabłonie - królowe tego miejsca Pierwszy miejski sad jabłoniowy w Ostrowie Wielkopolskim zdecydowanie nabiera kształtów, a ulica Rataja po prostu pięknieje. Sad przy ulicy Rataja to efekt oddolnej inicjatywy mieszkańców Osiedla Zacisze Zębców. Jestem jednak przekonana, że to miejsce stanie się zakątkiem, które pokocha wielu ostrowian, a pięknie kwitnące jabłonie wiosną, czy owocujące jesienią będą przyciągać nas wszystkich swoich urokiem - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Te pierwsze, a więc lipy i graby, stworzą naturalną, zieloną barierę tego miejsca, chroniącą przed hałasem ulicznym oraz ewentualnymi zanieczyszczeniami. Wszystko po to, by w ostrowskim sadzie wypoczywało się jak najlepiej. Jabłonie natomiast posadzone zostaną lada dzień - aktualnie trwają badania gleby. W tych działaniach Miasto wspiera Robert Wieczorek, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzięki tej analizie będzie można wybrać taki rodzaj jabłoni, który da ostrowianom smaczne i dorodne jabłka. W sadzie, na przestrzeni 1000 m² znajdzie się również miejsce na dziką łąkę, setki nasadzeń bylin i kwiatów, ale i małą architekturę, która pozwoli na odpoczynek i pełen relaks. Już za kilkanaście dni - ostatnie nasadzenia i zakończenie zadania.
Wszystkie podziały ogrodu zostały poprowadzone prostą geometryczną linią nadając nowoczesny charakter ogrodu. Uzupełnieniem roślinności sadu przy ulicy Rataja będą elementy małej architektury - ławki, by łatwiej było wypoczywać mieszkańcom i kosze na odpady, by dbanie o środowisko było prostsze.
Dzięki realizacji zadania zagospodarowany zostaje, nieużytkowany do tej pory, teren przy istniejącym już Klubie Seniora, a także w bezpośrednim sąsiedztwie z placem zabaw i siłownią zewnętrzną. Wymierną korzyścią będą nie tylko walory estetyczne i rekreacyjne, ale również edukacja ekologiczna i kontakt mieszkańców z przyrodą. Układ ścieżek poprowadzony zostanie między drzewami owocowymi w celu możliwości lepszego poznania cyklu rozwojowego drzew oraz możliwość obserwowania zmienności poszczególnych gatunków podczas różnych pór roku. Dodatkowo postawione zostaną tablice informujące o gatunkach, posadzonych w sadzie, roślin.