Trwa wymiana wiat przystankowych - w sumie to 12 nowych wiat. Najwięcej, bo cztery, stanęły już na ulicy Gorzyckiej i trzy na ulicy Radłowskiej. Pozostałe zamontowane zostały na ulicach: Grunwaldzkiej, Poznańskiej, Klasztornej, Strzeleckiej i Odolanowskiej. Wiaty są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne, dlatego są o ujednoliconej architekturze i kolorystyce. Żółte pasy na bocznej ścianie to element informacyjny dla osób słabowidzących.
To nie koniec demontażu starych i stawiania nowych wiat na terenie miasta. Jeszcze w tym roku, w Ostrowie Wielkopolskim pojawią się cztery „zielone” przystanki. Eko-wiata stanie na ulicy Gimnazjalnej, Limanowskiego, Śmigielskiego i Wojska Polskiego. Na dachu, tylnej i jednej z bocznych ścian pojawi się niska roślinność. Będzie całoroczna. Zasadzony zostanie m.in.: bluszcz. Każdy taki przystanek będzie miał system odprowadzania wody deszczowej. Pojawią się także drewniane ławeczki.
- Jest wiele zalet tworzenia zielonych przystanków. Przede wszystkim nadają walory estetyczne miejskiej przestrzeni, wytwarzają tlen, co równie ważne – w upalne dni temperatura pod dachem takiej wiaty obniża się o kilka stopni, zmniejsza się też zapylenie powietrza w otoczeniu takiej wiaty. Bardzo się cieszę, że takie przystanki w naszym mieście się pojawią, to kontynuacja naszej zielono-niebieskiej rewolucji w Ostrowie Wielkopolskim – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Wymiana wiat to efekt zadania realizowanego w mieście pn.: Rozwój publicznego transportu niskoemisyjnego – budowa oraz modernizacja infrastruktury transportowej. To zadanie jest z kolei objęte projektem „E-Ostrów 2050 - Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” współfinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa z programu Rozwój Lokalny. I właśnie dzięki temu dofinansowaniu udało się w Ostrowie Wielkopolskim kupić 12 wiat przystankowych i cztery „zielone”. W sumie to zadanie kosztowało ponad 460 tysięcy złotych. W obu przypadkach dofinansowanie wyniosło odpowiednio – ze środków EOG 85% i budżetu państwa 15%.
Koszt zakupu 12 wiat przystankowych wyniósł ponad 224 tysiące złotych. Dofinansowanie z EOG wyniosło niemal 191 tys. zł, kolejne 34 tys. zł pochodzi z budżetu państwa.
Koszt zakupu czterech „zielonych” przystanków to kwota 244 tys. złotych. Dofinansowanie z EOG wyniosło ponad 207 tys. złotych, z budżetu państwa miasto otrzymało ponad 36 tys. złotych.