Wraz z początkiem lutego zostało nim przedsiębiorstwo Polski Tabor Szynowy „(…) z dniem 1 lutego 2022 r. stała się właścicielem zorganizowanej część przedsiębiorstwa spółki Europejskie Konsorcjum Kolejowe WAGON Sp. z o.o. w upadłości, obejmującej zakłady produkcyjne w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu.” - czytamy na oficjalnej stronie ekk-wagon.pl.
W czerwcu ubiegłego roku pojawiła się informacja o sprzedaży przedsiębiorstwa EKK Wagon. Przetarg ogłosił Syndyk Masy Upadłości zakładu. Pierwsze informacje o nowym, potencjalnym właścicielu ukazały się we wrześniu 2021 roku. Jak podawał wówczas portal www.rynek-kolejowy.pl
Sąd Rejonowy w Kaliszu wybrał ofertę spółki Polski Tabor Szynowy z Grupy ARP na zakup będącego w upadłości przedsiębiorstwa EKK Wagon z Ostrowa Wielkopolskiego /za www.rynek-kolejowy.pl/
Początek lutego przyniósł potwierdzenie informacji. Polski Tabor Szynowy to spółka kolejowa, która należy do Grupy Kapitałowej ARP (Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.) . Swoją siedzibę ma w Katowicach. W ofercie ma m.in.: wynajem lub sprzedaż taboru pasażerskiego.
Przypomnijmy. W 2010 roku właścicielem dawnej Fabryki Wagon został prywatny przedsiębiorca. Fabryka zmieniła nazwę na Europejskie Konsorcjum Kolejowe Wagon Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo zatrudniało około 350 pracowników. Miało też drugi zakład w Kaliszu.
Fabryka Wagon w ciągu swego istnienia przechodziła liczne przekształcenia organizacyjne: prywatyzacja, ogłoszenie upadłości, polityka nowych właścicieli, walka pracowników o uratowanie zakładu i pamiętny strajk w 2006 r. - wszystko to prowadziło do coraz większych problemów fabryki, zwłaszcza finansowych.
Kamień węgielny pod budowę Fabryki Wagon w Ostrowie Wielkopolskim wbudowano 3 lipca 1920 roku. Zakład w latach największej swojej świetności zatrudniał kilka tysięcy pracowników.