W niedzielę, 10 listopada, odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie to stanowiło okazję do uhonorowania mieszkańców, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju miasta. Podczas sesji nadano tytuły Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, wręczono Medale Republiki Ostrowskiej oraz Medale za Zasługi dla Miasta, a także tradycyjnie przyznano Nagrody Prezydenta Miasta.
— To wyróżnienia dla osób za szczególne osiągnięcia dla naszej społeczności, za pozytywne postawy w relacjach społecznych oraz za wszelkie cechy, które sprawiają, że nasze miasto jest dzięki Wam jeszcze lepsze i bogatsze w ludzkim wymiarze — mówiła Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
31. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego dla śp. Mirosława Feričia
Nadany tytuł stanowi wyraz pamięci, uznania i wdzięczności wobec zasług Śp. Mirosława Feričia, wybitnego pilota, bohatera Bitwy o Anglię, który swą wielką odwagą i niezłomnym hartem ducha, trwale zapisał się na kartach historii najnowszej. Jako as myśliwski Dywizjonu 303, Mirosław Ferič walczył nie tylko o wolność Polski i Europy, ale także stworzył pamiętnik, który stał się świadectwem męstwa i braterstwa polskich lotników. Jego więź z Ostrowem Wielkopolskim, gdzie dorastał i rozwijał swoją pasję do lotnictwa, pozostaje wciąż żywa. Nadany tytuł jest hołdem pamięci dla Jego zasług i poświęcenia, które ofiarował również kolejnym pokoleniom.
32. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Philip Ferič - Methuen
Nadany tytuł stanowi wyraz uznania za osobistą obecność i działania na rzecz pielęgnowania pamięci o wybitnym ojcu śp. Mirosława Feričia oraz Jego zasługach. Powracające wizyty w Ostrowie Wielkopolskim oraz wspaniała relacja ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 11, noszącej z dumą imię Mirosława Feriča, są dla ostrowian wzruszające oraz pełne wdzięcznego uznania. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wielkopolskiego stanowi również docenienie zaangażowania w budowanie trwałej więzi między rodziną Mirosława Feriča a społecznością naszego miasta.
Medal Republiki Ostrowskiej nr 34 otrzymał Zygmunt Malik
Od 2006 do 2024 roku był radnym miasta ostrowa wielkopolskiego, pełnił także funkcję przewodniczącego komisji doraźnej ds. nazewnictwa ulic, placów i kultywowania tradycji lokalnych rady miejskiej ostrowa wielkopolskiego. Od wielu lat służy swoją wiedzą i doświadczeniem w działalności na rzecz pielęgnowania pamięci o ważnych osobach i wydarzeniach w dziejach ostrowa wielkopolskiego. Szczególne miejsce zajmuje troska o pamięć o tych którzy oddali swoje życie podczas II wojny światowej. Kultywowania pamięci historycznej o uczestnikach Bitwy nad Bzurą, w tym żołnierzy 60 Pułku Piechoty. Zygmunt Malik wypełnia swoją rolę z wielkim zaangażowaniem, od wielu lat współpracując i dbając o dobre relacje z innymi samorządami, których mieszkańcy, blisko 85 lat temu toczyli heroiczną walkę w Bitwie nad Bzurą. Należą do nich między innymi samorząd miasta Łęczyca oraz gmina Kampinos. Jest także inicjatorem dorocznej mszy świętej w ostrowskiej Konkatedrze w intencji zamordowanych ostrowian w lesie winiarskim. Zygmunt Malik to przykład samorządowca, który w swojej aktywności starał się jak najlepiej wypełniać swoją funkcję, dbając również o utrzymanie miejsc poświęconych lokalnej i narodowej historii, ich estetykę i należny im szacunek. Przykładem jest dbanie o utrzymanie starego cmentarza, a także prac związanych z gruntowną renowacją kwatery powstańców Wielkopolskich przy ulicy Limanowskiego. Jest wieloletnim i aktywnym uczestnikiem kwest podczas ostrowskich zaduszek na rzecz starego cmentarza.
Medale Za Zasługi dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali:
Stowarzyszenie Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości
Działalność Eurocentrum ma bezpośrednie przełożenie na rozwój gospodarczy naszego miasta. Blisko 50-letnia działalność stowarzyszenia w Ostrowie Wielkopolskim pozwoliła ukształtować wizerunek firmy jako ośrodka profesjonalnie świadczącego usługi adresowane głównie do sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz do osób podejmujących własną działalność gospodarczą.Stowarzyszenie inicjuje wszelkie działania mające na celu rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności. Oferuje różne formy wsparcia, m.in.: bezpłatną pomoc informacyjną, szkoleniową i doradczą oraz pomoc finansową, która umożliwiła już powstanie ponad pół tysiąca polskich przedsiębiorstw, głownie na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Aktywizuje zawodowo osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym, świadczy usługi informacyjne i doradcze. Eurocentrum szczególne miejsce w swojej działalności poświęca młodzieży.Misją Eurocentrum było, jest i niewątpliwie będzie działanie na rzecz szeroko rozumianego środowiska technicznego poprzez prowadzenie najwyższej jakości usług i szkoleń doskonalących wiedzę i praktyczne umiejętności pracowników sektora gospodarczego, zgodnie z hasłem „Profesjonalizm, doświadczenie, praktyka”.
Koło Przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski
Działające od 1989 roku, to jeden z istotnych filarów współpracy między Ostrowem Wielkopolskim a leżącym w regionie Turyngia w Niemczech miastem Nordhausen. To pierwsze zagraniczne miasto partnerskie ostrowa wielkopolskiego. Umowa o współpracy została podpisana 19 maja 1995 roku, jednak pierwsze nieformalne kontakty rozpoczęły się już w 1978 roku. Na przestrzeni lat koło przyjaciół Nordhausen – Ostrów Wielkopolski miało swój udział w budowaniu relacji i przyjaźni między ostrowem wielkopolskim a Nordhausen. Prezes towarzystwa, honorowy obywatel miasta ostrowa wielkopolskiego, Peter Blonski, który kieruje organizacją z wielką pasją i zaangażowaniem, bardzo aktywnie poświęca się rozwijaniu i umacnianiu polsko- niemieckiej przyjaźni, o czym świadczą m.in.: regularne, odbywające się do dziś spotkania członków koła. Przedstawiciele koła wielokrotnie gościli na Międzynarodowym Festiwalu Chopin w barwach jesieni, brali udział w dorocznych obchodach Święta Konstytucji 3 maja oraz narodowego święta niepodległości i święta miasta ostrowa wielkopolskiego.
Śp. Czesław Sobczak
Żył w latach 1930 – 2013, był długoletnim przewodniczącym Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Ostrowie Wielkopolskim. Przez ponad 15 lat piastował stanowisko przewodniczącego Zarządu Rejonowego. W dowód uznania za zasługi i rozwój otrzymał tytuł honorowego prezesa. Czesław Sobczak wspierał wszelką aktywność prospołeczną, dzieląc się przy tym swoją wiedzą i doświadczeniem. Koordynował akcję charytatywne na rzecz osób z niepełnosprawnością, samotnych mieszkańców miasta. Jego działalność nie tylko przeciwdziałała wykluczeniu społecznemu, ale także promowała ich aktywność fizyczną i umysłową. Za swoją działalność otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi, złotą odznakę honorową oraz godność honorowego przewodniczącego Polskiego związku emerytów, rencistów i inwalidów.
Kazimierz Rachula
We wczesnej młodości wraz z rodzicami przeprowadził się z Jankowa Przygodzkiego do Ostrowa Wielkopolskiego. Ukończył szkołę podstawową i zasadniczą w zawodzie zbrojarz i betoniarz. W czasie służby wojskowej i po jej ukończeniu, aż do dziś jest związany z Polskim Czerwonym Krzyżem. Działa społecznie, pracuje z młodzieżą jako instruktor na budowach. Pomaga w organizowanych przez Klub Honorowych Krwiodawców imprezach, pielgrzymkach i wycieczkach dla członków Klubu i ich rodzic.
Nagrody Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali:
1. Witold Chołast
2. Marek Jankowiak
Witold Chołast, kapitan jachtu Euforia II, oraz Marek Jankowiak, członek załogi, wspólnie, 14 września 2012 roku rozpoczęli rejs dookoła świata. Wypłynęli z portu Lavrion w Grecji, na zachód drogą przez trzy oceany i główne kanały świata, z etapami przez Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Polinezję i Ocean Indyjski. Po przygotowaniach na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w listopadzie 2021 roku przepłynęli Pacyfik, dotarli do Panamy i Polinezji, a następnie kolejno Fidżi, Indonezja, Malezji i Sri Lanka. Rejs zakończyli 17 kwietnia 2023 roku w Grecji po pokonaniu ok. 29 tysięcy mil morskich.
Witold Chołast wraz Markiem Jankowiakiem dokonali historycznego wydarzenia i na zawsze zapisali się na kartach żeglarskich regionu, i nie tylko. To pierwsi ostrowscy żeglarze, pierwsi żeglarze południowej wielkopolski i pierwsi żeglarze kaliskiego okręgowego związku żeglarskiego, którzy opłynęli kulę ziemską jachtem żaglowym.
3. Ryszard Frąszczak
Ryszard Frąszczak to aktywny społecznik. Honorowy Dawca Krwi. Od czasów szkolnych zaangażowany w działalność PCK. Pełni funkcję wiceprezesa i chorążego Klubu „Kolejarz”, reprezentując go na uroczystościach państwowych i klubowych. Brał udział w akcjach pomocy, m.in. podczas powodzi w 1997 roku, oraz w licznych zbiórkach żywności i funduszy. Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, medalem „Zasłużony dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego”, a także „Złotą Odznaką PCK” i „Kryształowym Sercem” za całokształt swojej działalności dla Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1985 roku oddał 98 litrów krwi. Aktywnie działa również w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Lidze Obrony Kraju.
4. Beata Kołodziej
Od 12 lat pełni funkcję prezesa Ostrowskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Jest osobą pełną ciepła, pomocną i zaangażowaną w działalność Stowarzyszenia, a jej priorytetem jest zdrowie i wsparcie dla jego członków. Dzięki jej wysiłkom Stowarzyszenie prowadzi rehabilitację w różnych formach – od zajęć na sali gimnastycznej, przez rehabilitację domową i basenową, po tlenoterapię. Pozyskuje fundusze na te działania, współpracując z instytucjami, firmami i osobami prywatnymi, a większość wniosków o dofinansowanie jest jej autorstwa. Jest też inicjatorką spotkań integracyjnych, konsultacji z lekarzami oraz obchodów jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia, wzmacniając integrację środowiska chorych na SM w Ostrowie Wielkopolskim.
5. Kamil Kucharski
Kamil Kucharski jest piłkarzem, zawodnikiem Widzewa Łódź w Futsal Ekstraklasie oraz ligi ICON League w Niemczech. Reprezentuje swoje miasto na arenach międzynarodowych jako zawodnik socca, zdobywając srebrny medal na Mistrzostwach Świata na Krecie (2019) i brązowy w Budapeszcie (2022). Wkrótce wystąpi na Mistrzostwach Świata w Omanie, a jako reprezentant Polski w futsalu przygotowywał się do eliminacji Mistrzostw Europy w Maroku. Jest również trenerem dzieci w Akademii Krecika, z pasją promuje sport i zdrowy styl życia, uczestniczy w akcjach charytatywnych i spotkaniach z najmłodszymi. Zdobywca tytułu Piłkarza Roku Playarena w 2022 i 2023. Aktywnie i godnie reprezentuje miasto, odnosząc sukcesy sportowe.
6. Stanisław Ratajczak
Stanisław Ratajczak przez 30 lat działał na rzecz mieszkańców Osiedla nr 3 „Krępa”, dwie kadencje był zastępcą przewodniczącego, a 3 kadencje był przewodniczącym. Dbał o rozwój infrastruktury, był nieustępliwy w swoich działaniach. Zorganizował dla mieszkańców wiele imprez, festynów oraz wyjazdów edukacyjnych. jest osobą empatyczną, dbającą o dobro osiedla, chętny nieść pomoc dla osób w potrzebie.
7. Jacek Rutecki
To młody i bardzo utalentowany zawodnik Akademii Koszykówki Stali Ostrów. Jak informują media, po pięciu kolejkach był najlepszym strzelcem w II lidze, notując średnią ponad 27 punktów. 17-latek zdobył już także swoje pierwsze punkty w tym sezonie w Orlen Basket Lidze. Jacek Rutecki w pięciu meczach w rozgrywkach seniorskich na drugoligowych parkietach rzucił 138 punktów. Przed trwającą kolejką ostrowianin był najlepszym strzelcem całych rozgrywek II ligi. Jest liderem swojej drużyny. trenuje także z pierwszym zespołem, występującym w Orlen Basket Lidze. Zagrał w dwóch meczach, a w ostatnim w Sopocie zdobył 2 punkty.
8. Ewa Skibińska
Ewa Skibińska to osoba, dla której drugi człowiek jest najwyższą wartością. Od 17 lat angażuje się w rozwój i działalność Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dzięki jej zaangażowaniu i energii, uniwersytet staje się miejscem, gdzie ponad 340 słuchaczy odnajduje radość życia, szansę na poszerzanie wiedzy, zawieranie nowych znajomości i pozytywne spojrzenie w przyszłość. Jako skarbnik zarządu dba o rzetelność finansową, a jej działania w zakresie projektów i grantów wpływają na poprawę jakości życia seniorów. Jest także starostą chóru „Ostrowianki”, inicjując występy dla lokalnej społeczności, oraz koordynatorką Klubu Podróżnika, umożliwiając seniorom poznawanie ciekawych miejsc i uczestnictwo w spotkaniach z podróżnikami. Dzięki jej pasji Uniwersytet cieszy się dużym uznaniem w regionie.
9. Janusz Ulichnowski
Janusz Ulichnowski jest powszechnie znany i ceniony za swoje oddanie społeczności Ostrowa Wielkopolskiego. Jego decyzja o nieodpłatnym użyczeniu nieruchomości na potrzeby sklepu socjalnego jest pięknym dowodem społecznej odpowiedzialności oraz troski o osoby najbardziej potrzebujące. Dzięki jego wsparciu sklep socjalny może oferować osobom w trudniejszej sytuacji finansowej dostęp do przystępnych cenowo produktów codziennego użytku. Od wielu lat Pan Janusz aktywnie wspiera społeczno-gospodarczy rozwój miasta, działając w branży nieruchomości, tworząc lokalne miejsca pracy i wspierając inicjatywy na rzecz dobra wspólnego. Znany z życzliwości i chęci współpracy, angażuje się w rozwój lokalnej społeczności i gospodarki.
10. KUŹNIA Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o.
Kuźnia Ostrów Wielkopolski od lat jest ważnym filarem społeczno-gospodarczego rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego, kontynuując wieloletnią tradycję przedsiębiorstw z branży kolejowej, funkcjonujących w naszym regionie. Firma realizuje ważne inwestycje, tworzy specjalistyczne miejsca pracy, należąc do grona ważniejszych ostrowskich pracodawców. Aktywnie współpracuje również z samorządem miasta. W 2017 r. inwestorem Kuźni Ostrów Wielkopolski stała się czeska kuźnia MSV METAL STUDENKA – europejski lider na rynku komponentów i odkuwek dla przemysłu kolejowego. W 2020 roku obie firmy weszły w skład grupy kapitałowej Moravia Steel - lidera w Europie Środkowej na rynku produkcji wyrobów hutniczych. Działalność Kuźni Ostrów Wielkopolski to przykład długofalowego i strategicznego zaangażowania w rozwój miasta, a także udany przykład współpracy na linii biznes – samorząd.
Podczas uroczystej sesji, na wniosek prezydent miasta Beaty Klimek, przyznano Odznakę Honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego" dla Mariana Glinkowskiego. Właściciela firmy AUTOTRADE Glinkowski w uznaniu jego szczególnych zasług na rzecz rozwoju regionu. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, odznakę wręczyła Marzena Wodzińska radna Województwa Wielkopolskiego.