Henryk Kuźniak stworzył muzykę do filmów: animowanych, dokumentalnych, fabularnych (m.in. „Vabank”, „Vabank II”, „Seksmisja”), seriali TV (m.in. „Sukces” „Parada oszustów,” „Na kłopoty Bednarski”). Nagradzany wielokrotnie na festiwalach filmowych za muzykę filmową. – Jego prace, tak przecież różnorodne, wyróżniają się polotem i finezją. Często już po pierwszych dźwiękach orientujemy się, że dobrze znamy tę melodię. Z filmu, z telewizji, a najpewniej z pamięci własnej. Kuźniak pisze tak, że jego kompozycje zawsze się zapamiętuje. W jego partyturach mieści się tęsknota, nostalgia, ale i swoisty sprzeciw wobec tym uczuciom. Bunt, rozżalenie, gniew. Henryk Kuźniak potrafi łączyć ze sobą przeciwieństwa. W jednym filmie, Teatrze Telewizji, a nawet w jednym utworze sprawia, że słuchając – uśmiechamy się, potem milczymy, wreszcie zastanawiamy nad sensem życia. Wielka kultura muzyczna, perfekcyjny warsztat, ale i, co tu kryć, nadzwyczajny talent melodyka – tak o jego twórczości pisze filmoznawca Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.
I właśnie na tym festiwalu będzie okazja, by spotkać się osobiście z Henrykiem Kuźniakiem. Ten wybitny kompozytor jest tegorocznym laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości na ostrowskim filmowym wydarzeniu.
– Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości przyznawana jest dorocznie od kilku lat. Dotychczas została wręczona tak wybitnym kompozytorom jak Andrzej Korzyński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jan AP Kaczmarek, Zygmunt Konieczny – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.
Henryk Kuźniak odbierze Nagrodę podczas uroczystej gali wieńczącej festiwal – w sobotę, 4 czerwca. Wcześniej, we wtorek, 31 maja, będzie okazja do rozmowy z tym kompozytorem. Spotka się on bowiem z publicznością po projekcji filmu animowanego „Warzywniak, 360 st.”, do którego stworzył muzykę. Nie tylko z nim. Do Ostrowa przyjedzie wtedy także twórca tej animacji – Andrzej Barański, reżyser takich filmów jak m.in. „Parę osób, mały czas”, „Niech gra muzyka” czy „Nad rzeką, której nie ma”. Obydwaj twórcy zresztą niejednokrotnie współpracowali ze sobą na planie filmowym, toteż podczas spotkania zapewne nie zabraknie wspomnień związanych z realizacjami reżysersko-muzycznymi.
HENRYK KUŹNIAK kompozytor, profesor zwyczajny w obszarze sztuki. Studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Uzupełnienie studiów w Konserwatorium w Paryżu w latach 1968-69 u Pierra Schaeffera w ramach otrzymanego stypendium Rządu Francuskiego. Autor unikalnego testu filmowego na badanie percepcji audiowizualnej pt. „Wariacje obrazu i dźwięku” (La vie, la mort, l’espoir) zrealizowanego w Paryżu w 1969 w GRM. Wykładał przez 50 lat jako profesor tytularny w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na stanowisku profesora zwyczajnego. Uczył także w Europejskiej Akademii Filmowej w Strassburgu i na Uniwersytecie Leonard De Vinci w Paryżu.
Nagradzany wielokrotnie na festiwalach filmowych za muzykę filmową. W roku 1993 i 1997 laureat nagrody Stemra Music Award w Holandii. W 2008 r. nominowany z okazji 50-lecia filmu polskiego za muzykę do nagrody Złotej Kaczki. Członek jury wielu festiwali filmowych w Polsce i za granicą. Wyróżniony nagrodami Ministra Kultury i Sztuki III i II stopnia w 1976 i 1982 za twórczość artystyczną i działalność pedagogiczną oraz nagrodą indywidualną.
Odznaczony przez Prezydenta RP Polski Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1998 r., a w 2011 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski /Polonia Restituta/. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej 2005 r. W 2010 roku wyróżniony przez Ministra Kultury za` wybitne osiągnięcia artystyczne dydaktycznie i organizacyjne.
W 2012 roku w Alei Sławy w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej została odsłonięta gwiazda kompozytora Henryka Kuźniaka.