13 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna impreza czytelnicza. Tym razem klasy I, II, IV i V spotkały się, aby porównać swoje dzieciństwo z dzieciństwem rodziców. Impreza składała się z trzech części:
W pierwszej chętni uczniowie przeczytali zgromadzonym fragmenty książek, wybranych spośród wielu tytułów zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Uczniowie, którzy zaprezentowali nam swoje wybory to: Marysia Kałuża i Alicja Przybył z I b, Oskar Thomas z II a, Jakub Droszcz i Hubert Binek z IV a, Michalina Jatczak, Ania Dura i Maksymilian Dyszko z V a.
Kolejna część poświęcona była na dyskusję o zabawkach i zabawach, które towarzyszyły dzieciom na przestrzeni wieków. W jej trakcie uczniowie zobaczyli co to jest „dobranocka” i usłyszeli, że trzeba było czekać na nią cały dzień, ponieważ była jedynym programem dla dzieci w dni powszechne. Przekonali się również, że Bolek i Lolek wcale nie musieli używać słów, żebyśmy ich zrozumieli. Najważniejszym wnioskiem ze wspólnych rozmów był fakt, że to właśnie książka była tym przedmiotem, który faktycznie łączył pokolenia, bo była obecna w życiu dzieci na przestrzeni setek lat.
Ostatnim, najbardziej dynamicznym elementem spotkania była zabawa. Podzieleni na grupy uczestnicy ćwiczyli zręczność, wzrok, koncentrację oraz małą i dużą motorykę w grach, które gościły na szkolnych boiskach w latach 70, 80 i 90. Okazało się, że przyzwyczajone do telefonów komórkowych ręce nie zawsze chcą słuchać właścicieli, a ręce i nogi nauczycieli same rwą się do wyuczonych ruchów i porywają do wspólnej zabawy, a nawet rywalizacji. ;)
Całości towarzyszyła wystawa książek stworzona z nowości zakupionych do biblioteki szkolnej, z której większość pozycji została „od ręki” wypożyczona.
Źródło: Szkoła Podstawowa nr 14