Bieżący rok jest niezwykle istotny dla rozwoju rodzimego komiksu, gdyż właśnie w lutym 2019 r. upłynęło sto lat od momentu ukazania się we lwowskiej prasie pierwszej polskiej opowieści graficznej. Cykl komiksowy pojawił się na łamach tygodnika „Szczutek” i nosił tytuł „Przygody szalonego Grzesia”. Od początku powstania ostrowskiej Mediateki komiks zajmuje w niej szczególne miejsce.
Zajęcia z komiksu odbywały się przy ulicy Kolejowej 24b przez cały rok szkolny, ale także w wakacje spotykają się w Mediatece miłośnicy tej graficzno - literackiej, spokrewnionej również z filmem, formy. W sierpniu odbyły się pierwsze warsztaty z tworzenia komiksu, prowadzone przez Bognę Skrzypczak-Walkowiak.
- Zajęcia składały się z czerech modułów. W pierwszej części uczestnicy poznali krótką historię i teorię komiksu. Dowiedzieli się np. czym różni się dymek od chmurki i jak odróżnić w komiksie szept od głośnej wypowiedzi. Drugi moduł był przeznaczony na czytanie komiksów ze zbiorów biblioteki. Postawiono m.in. na klasykę: Kajko i Kokosza oraz Asterixa i Obelixa. W kolejnej części dzieci obmyślały fabułę własnego komiksu, tworzyły dialogi i planowały kadry. W ostatniej części uczestnicy pracowali nad ostateczną wersją swoich opowieści, które powstawały w jednym z popularnych programów komputerowych do tworzenia komiksów – wymienia prowadząca warsztaty kierowniczka ostrowskiej Mediateki.
Wśród uczestników zajęć znalazł się niezwykle uzdolniony Adam Gocel, który, korzystając z mediatecznego stanowiska graficznego, przygotował rysunki do tekstu napisanego przez kolegę.
- Całe warsztaty były bardzo ciekawe. Poznawaliśmy historię komiksu i robiliśmy własne komiksy w programie komputerowym do ich tworzenia. Zachęcam wszystkich do spróbowania – powiedział po pierwszych zajęciach Stanisław Wojciechowski, autor tekstów, który współpracował z Adamem.
Warsztaty są prowadzone przez cały miesiąc, ostatnie odbędą się 28 sierpnia. Zapraszamy!
Mediateka