Program “Królewska Playlista” przeniesie Państwa do czasów, gdy muzyka wykonywana na żywo pełniła rolę dzisiejszych playlist, czyli zbiorów utworów, które można zestawiać według własnych upodobań i wielokrotnie odtwarzać. Juz 26 października o godzinie 18:00 w Forum Synagoga.
Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc. Bezpłatne zaproszenia na koncert do odebrania w Forum Synagoga, ul. Raszkowska 21.
W XVIII wieku muzyka była nieodłącznym elementem życia codziennego na dworze królewskim, towarzysząc zarówno oficjalnym uroczystościom, jak i życiu prywatnemu. Jak dziś tworzymy playlisty ukazujące nasze muzyczne preferencje, tak królowie i arystokracja mieli swoje ulubione modne utwory i preferowanych wykonawców.
Zaprezentowane zostaną utwory 3 kompozytorów: Johanna Joachima Quantza, Johanna Davida Heinichena oraz Georga Phillipa Telemanna, których twórczość z pewnością była „dodana do ulubionych” przez dwór królewski. W okresie panowania królów Augusta II i Augusta III, jako elektorzy Saksonii utrzymywali oni dwa zespoły dworskie w Dreźnie i w Warszawie. Repertuar tych orkiestr częściowo pokrywał się. Przez szeregi Polnische Kapelle czyli zespołu warszawskiego przewinęło się wielu znanych i poważanych muzyków oraz kompozytorów ówczesnej Europy. Karierę niezwykłego formatu zrobił J.J. Quantz, który posiadł umiejętność gry na wielu instrumentach, zaczynając w wieku 20 lat od pozycji oboisty w orkiestrze Augusta II w Warszawie, stał się najwybitniejszym flecistą XVIII wieku. J.D. Heinichen piastował stanowisko królewsko-elektorskiego kapelmistrza na dworze Augusta II. W muzyce G.P. Telemanna odnajdujemy liczne inspiracje polską muzyką ludową, którą namiętnie kolekcjonował podczas pobytów na terenach dzisiejszej polskich. Być może z tego właśnie powodu kompozycje jego z ogromnym powodzeniem także grywane były na polskim dworze królewskim.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania muzycznych skarbów XVIII wieku i zanurzenia się w atmosferze królewskiego dworu w Warszawie.
Wykonawcy
Arte dei Suonatori
Aureliusz Goliński – lider
Joanna Kreft - skrzypce
Steinar Granmo Nilsen - róg
Program
Georg Phillip Telemann - Sonata Polonoise a-moll
Georg Phillip Telemann - Koncert na róg D-dur
Johann David Heinichen – Koncert skrzypcowy D-dur
Johann Joachim Quantz - Koncert na róg Es-dur