Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor wielu książek, dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim został pierwszym w historii laureatem Nagrody „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku.
- Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy wierzą jeszcze w sens uprawiania krytyki teatralnej i filmowej na serio. Traktują ten zawód (zawód, profesję, a nie hobby) poważnie. Że to ma wszystko jeszcze sens, jest kontynuacją i rozwojem ścieżki, którą w moim przypadku wyznaczali moi nauczyciele i mistrzowie, a jeżeli dzisiaj usłyszałem z wielu ust, że to, co robię, jest dla kogoś ważne, że bywam czytany i słuchany, to chcę wierzyć, że to jest właśnie potwierdzenie sensu mojej drogi. Tak, wiem, mam szczęście. Rzadkie szczęście. Spełniania się w tym, co kocham, co zawsze było i jest moją pasją, kontynuowania tej pasji na własnych prawach i warunkach. Doceniam to i dziękuję. Jestem wdzięczny tym, dzięki którym mogłem i mogę nadal rozwijać się i uprawiać ten piękny, szlachetny i odpowiedzialny zawód. Zawód krytyka filmowego i teatralnego - mówił Łukasz Maciejewski odbierając nagrodę.
Nagrodę Łukaszowi Maciejewskiemu wręczono 19 listopada podczas uroczystej Gali XII Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze. W uzasadnieniu kapituły przyznającej nagrodę można przeczytać: „Nagroda KLAPS 2022 dla Łukasza Maciejewskiego - wybitnego krytyka filmowego i teatralnego, wykładowcy łódzkiej „Filmówki”, autora książek, długoletniego współtwórcy Kozzi Film Festiwal, przyjaciela Biblioteki Norwida”.
Uroczystość poprowadził doktor Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Zielonej Górze oraz dyrektor Kozzi Film Festiwal.
- Moje ogromne gratulacje! Jestem dumna! Cały Ostrów Wielkopolski jest! To zaszczyt współpracować przy tworzeniu Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy z Krytykiem Filmowym Roku! Brawo! Brawo! Brawo! - gratuluje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim promuje polski film i muzykę filmową. Podczas wydarzenia rozstrzygany jest konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym. W ramach festiwalu wyświetlane są filmy konkursowe oraz inne obrazy, także te, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda.
Doroczne wydarzenie przypomina też twórczość K. Komedy, kompozytora, jazzmana światowej sławy, związanego w latach młodości z Ostrowem Wielkopolskim.
Festiwal pokazuje filmy wartościowe i ambitne, skierowane do różnorodnego grona odbiorców, wśród których dominują nowe produkcje, ale nie brakuje też i starszych, znaczących dla polskiej kinematografii. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest właśnie Łukasz Maciejewski.
Maciejewski jest już laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi dwukrotnym laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (pięciokrotnie nominowanym do tej nagrody), laureatem „Złotej Róży” (2013), statuetki „Uskrzydlonego” (2011), „Dziennikarskiej Weny” (2013), „ArtKciuka” (2018), medalu Polonia Minor (2018), Orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2020).
2022 to wyjątkowy rok w biografii krytyka i dziennikarza. Ukazały się kolejne publikacje, których był współautorem: „Krystian Lupa. Artysta i Pedagog” (wyd. Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie), „Zygmunt Malanowicz” (wyd. Teatr Nowy w Warszawie), „Wyśniona historia kina na Podlasiu” (wyd. Białostocki Ośrodek Kultury) oraz „Andrzej Fidyk. Dziwny koniec XX wieku” (wyd. słowo / obraz terytoria), w przygotowaniu kolejne zbiorowe wydawnictwa poświęcone Krystianowi Lupie i Zygmuntowi Józefczakowi. Łukasz Maciejewski był również jednym z bohaterów filmu „Tajemnica Lema” w reżyserii Wojciecha Kusia; autorem i pomysłodawcą nowego cyklu „Aktorskie twarze Krakowa” w miesięczniku „Kraków i Świat”; został stypendystą Funduszu Popierania Twórczości ZaiKS. Obecnie dla wydawnictwa „Znak” przygotowuje tom rozmów z Anną Dymną.