Zimą pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych. Ostrowski samorząd we współpracy z organizacjami pozarządowymi zapewnia najuboższym, bezdomnym, osobom w trudnej sytuacji możliwość skorzystania z noclegu i ciepłego posiłku. Przedstawiciele Straży Miejskiej rozdają pakiety żywnościowe. Każda osoba potrzebująca może otrzymać ciepłą odzież, dla nich jest również świadczona fachowa pomoc terapeutyczna. Miasto apeluje do mieszkańców, by szczególnie zwracali uwagę na osoby bezdomne, gdy temperatury spadają poniżej 0ºC.
Warto wspomnieć, że problem wychłodzenia organizmu, nie dotyczy wyłącznie osób bezdomnych. Warunki zimowe znacznie ograniczają możliwości samodzielnego poruszania się osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo lub chorych. W skrajnych przypadkach osoby takie mogą być poważnie zagrożone – samotne w wychłodzonych mieszkaniach, pozbawione posiłku i kontaktu ze światem zewnętrznym. W takich sytuacjach dom nie zapewnia bezpieczeństwa, a może stać się pułapką. Nie bądź obojętny. Jeśli wiesz, że w twoim sąsiedztwie mieszaka ktoś, kto może potrzebować pomocy nie wahaj się – wstąp, sprawdź w jakich żyje warunkach, zapytaj czego potrzebuje, spróbuj nawiązać kontakt z krewnymi. Pamiętaj – o samotnej osobie w trudnych warunkach życiowych powiadom Miejski Ośrodek Pomocy.
Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego funkcjonuje Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ulicy Olszynowej 53A prowadzone przez Koło Ostrowskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz Schronisko dla kobiet, w tym dla kobiet z dziećmi zagrożonych przemocą w rodzinie przy ulicy Kardynała M. Ledóchowskiego 8 prowadzone przez Caritas Diecezji Kaliskiej. To właśnie tam osoby bezdomne mogą skorzystać ze schronienia w ciągu całego roku, a szczególnie w okresie zimowym. Z uwagi na sytuację wywołaną epidemią COVID-19 aktualnie każda osoba przed przyjęciem do schroniska przechodzi 10 – dniową izolację w ośrodku wskazanym przez Miasto.
Zadania te realizują organizacje pozarządowe, natomiast finansowane są z budżetu miasta.
- Apelujemy do mieszkańców o wsparcie osób bezdomnych. Nie bądźmy obojętni na ich sytuację, szczególnie teraz kiedy temperatura spada poniżej zera. Spójrzmy inaczej na te osoby. Dla nich to często może być sprawa życia i śmierci - apeluje Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta - każdy kto ma zbędne swetry, polary, dresy, kurtki, czapki, rękawice, ciepłe spodnie i getry może przekazać je na rzecz osób potrzebujących. Potrzebna jest zarówno odzież dla kobiet, jak i mężczyzn. Ubrania z pewnością przydadzą się osobom bezdomnym. Ponadto prosimy o przynoszenie nieprzeterminowanych leków. Wspierajmy potrzebujących mieszkańców naszego miasta.
Ciepłe ubrania i leki można przynosić do:
- punktu zbiórki św. Brata Alberta, który czynny jest we wtorki i czwartki w godzinach od 10.00 do 13.00 w pomieszczeniu Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim przy al. Powstańców Wielkopolskich 16.
- punktu Stacji Opieki Caritas Diecezji Kaliskiej przy ul. Raszkowskiej 39 w Ostrowie Wielkopolskim od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 12.00.
Na terenie Miasta od ponad trzech lat działa także punkt pomocy doraźnej, w którym można się ogrzać, otrzymać ciepłe ubranie, ale również pomoc specjalisty w zakresie uzależnień. Punkt ten działa od godziny 11.00 do 14.00 przy ulicy Grunwaldzkiej 72 w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast planowane jest wydłużenie godzin jego funkcjonowania. Punkt prowadzony jest przez Fundację Głodnych Nakarmić.
- Skorzystanie z pomocy jest dobrowolne. W okresie zimowym, kiedy na dworze jest chłodno nikt nie powinien się czuć zwolniony z obowiązku reagowania na osoby leżące na ulicy, na ławce, trawniku. Jeżeli zauważymy osoby, które potrzebują pomocy poinformujmy również straż miejską i policję. Są to jednostki, które dysponują niezbędną wiedzą w jaki sposób można takim osobom pomóc – dodaje Małgorzata Pawlik, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych.
Ponadto, strażnicy miejscy prowadzą prewencyjne kontrole miejsc, w których osoby bezdomne mogą przebywać. Jak co roku przekazują również potrzebującym pakiety żywnościowe - samopodgrzewające się posiłki regeneracyjne zakupione przez Biuro Zarządzania Kryzysowego oraz czapki i szaliki przekazane przez ostrowian w ramach prowadzonej akcji „Podziel się ciepłem” zorganizowanej przez wolontariuszy z grupy „Ostrów – lubimy pomagać́” we współpracy z Biurem ds. Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej Urzędu Miejskiego.
W Ostrowie Wielkopolskim pomoc można uzyskać w następujących punktach:
- Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Ostrowie Wielkopolskim, Schronisko dla bezdomnych mężczyzn zagrożonych alkoholizmem ul. Olszynowa 53a, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62 738-36-46, tel. 504-103-347.
- Caritas Diecezji Kaliskiej – Ostrowskie Centrum Pomocy Caritas, Udzielenie na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego wsparcia i pomocy współuzależnionym kobietom, w tym kobietom z dziećmi, zagrożonym przemocą w rodzinie ul. Kardynała M. Ledóchowskiego 8, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 603 810 180.
Punkt Pomocy Doraźnej dla osób uzależnionych, współuzależnionych i dotkniętych przemocą ul. ulicy Grunwaldzkiej 72, 63-400 Ostrów Wielkopolski od poniedziałku do piątku 11.00-13.00 (wydawanie ciepłego posiłku, odzieży, porady, ogrzewalnia) tel. 691 739 058.
- Punkt wydawania posiłków osobom kierowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim „Semafor” Bar, ul. Dworcowa 1, 63-400 Ostrów Wielkopolski (obiady wydawane są codziennie przez 7 dni w tygodniu) od godziny 13.00 do 15.00.
Link z RCB: Zagrożenia zimowe - poradnik