Pojemniki na odzież to wygodny sposób na pozbywanie się zbędnych ubrań, wspierając jednocześnie akcje charytatywne i proces recyklingu. W Ostrowie Wielkopolskim znajduje się siedem legalnych tego typu kontenerów. Są one ustawione w różnych częściach miasta na podstawie umów podpisanych przez władze miasta z ich właścicielami. Firmy te są zobowiązane do regularnego opróżniania pojemników oraz utrzymania porządku wokół nich. Niestety, nie wszystkie kontenery są ustawione legalnie – wiele z nich stoi samowolnie.
- Miasto podjęło zdecydowane działania w celu usunięcia nielegalnych pojemników. Właściciele tych urządzeń zostali zobowiązani do ich natychmiastowego usunięcia oraz uprzątnięcia terenów, na których zostały postawione. Ostatnie dni przyniosły widoczne rezultaty – z wielu miejsc nielegalne pojemniki zniknęły, co jest efektem skutecznych rozmów z firmami – podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Zanim firma ustawi kontenery zobowiązana jest do podpisania umowy. Tym samym zobowiązuje się do regularnego odbioru odzieży i utrzymywania porządku wokół pojemników. Dziś nieregularne opróżnianie tych urządzeń stanowi duży problem. Często dochodzi także do aktów wandalizmu – pojemniki są dewastowane, a ubrania z nich wysypywane na chodniki, co skutkuje nieporządkiem w przestrzeni publicznej.
- Warto przypomnieć, że odzież, która nie nadaje się już do ponownego użytku, można wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Od 1 stycznia 2025 roku zużytą i niepotrzebną odzież będzie można oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zgodnie z nowymi przepisami, miasto będzie miało obowiązek przyjmować tego typu odpady – dodaje Eliza Dembna.
Oto lokalizacje pojemników na odzież w Ostrowie Wielkopolskim:
- ul. Młodzieżowa
- ul. Prosta
- ul. Dembińskiego
- ul. Szczecińska - 2 pojemniki
- róg ul. Matejki i Chełmońskiego
- ul. Wrocławska