Artykuł praprawnuczki budowniczego ostrowskiej Synagogi Bettiny Landeukazał się w branżowym piśmie Politechniki w Braunschweig ( Brunszwiku), a dotyczącymBadań nad Architekturą Żydowską w Europie.
Czasopismo ukazuje się w Niemczech,na Politechnice w Brunszwiku (Braunschweig) we współpracy z Uniwersytetem w Jerozolimie.
- Czasopismo poświęcone jest zabytkom żydowskim i zawiera także artykuł (po angielsku i po niemiecku) Bettiny Lande na temat renowacji ostrowskiej synagogi. Obok artykułu zamieszczono także dwa zdjęcia synagogi sprzed remontu i po modernizacji mojego autorstwa. Co ważne, pozostałe artykuły mówiąszczegółowo o architekturze synagog, ale ilustracją są makiety obiektów. Tylko Ostrów Wielkopolski jest zobrazowany fotografią - podkreśla Jarosław Biernaczyk, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Synagogi.
Artykuł Bettiny Lande nosi tytuł "Odbudowa synagogi w Ostrowie Wielkopolskim w Polsce".
- Część potomków rodzinyLande dopiero niedawno dowiedziała się o dziedzictwie ich przodków, częściowo dlatego, że Moritz Lande nie funkcjonował w niemieckich podręcznikach poświęconych architektom i budownicznym pochodzenia żydowskiego.Mój prapradziadek Moritz Lande w listachdatowanych na 1856 rokpisze o swej ostatniej pracy iprowizji, atakże oobiekcie, który właśnie zbudował w Ostrowie Wielkopolskim. Skany oryginałów projektusynagogi można znaleźć w archiwach "Israelitische Corporation zu Ostrowo "w YIVO w Nowym Jorku - pisze Bettina Lande, praprawnuczka Moritza Lande.
Bettina Lande, praprawnuczka Moritza Lande, budowniczego synagogi gościła w Ostrowie Wielkopolskim we październiku 2011 roku, podczas uroczystego oddania do użytku odrestaurowanej synagogi. Bettina Lande przywiozła skany 60 odnalezionych przez nią historycznych dokumentów dotyczących finansowania budowy i planów obiektu. Przekazała je prezesowi ostrowskiego Towarzystwa Przyjaciół Synagogi Piotrowi Grabarzowi.
Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim powstała w latach 1857 -1860, jej budowniczym był Moritz Lande. Po nieznacznych uzupełnieniach formy, dokonanych w 1913 roku, obiekt ten uzyskał kształt architektoniczny który, niemal w niezmienionym stanie dotrwał do czasów obecnych.
Smaczny festiwal
22-11-2024