O przyczynach i skutkach zanieczyszczenia powietrza oraz skutecznym przekazywaniu wiedzy na ten temat dzieciom i młodzieży mówili prelegenci ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze w ramach projektu „Świadomi dla czystego powietrza”. Bezpłatne szkolenie dla nauczycieli i edukatorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbyło się w środę, 30 listopada 2016 roku, w ostrowskim Forum Synagoga.
Ponad 90 nauczycieli wzięło udział w spotkaniu organizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wykładowcy Kamila Musiatowicz i Dariusz Kraszewski przez prawie 3 godziny dyskutowali z pedagogami z ostrowskich szkół na temat przyczyn i skutków niskiej emisji.
- Dzisiejsze spotkanie to kolejny element naszej walki z niską emisją w Ostrowie Wielkopolskim. Myślę, że jeżeli wszyscy dołożymy starań i postaramy się w naszych szkołach i urzędach, w naszych domach i wśród naszych sąsiadów znaleźć sojuszników do walki ze smogiem, to walkę tę wygramy. To najwyższy czas, by w Polsce głośno mówiono o jakości powietrza, ponieważ problem ten dotyka wiele miast – mówiła prezydent Beata Klimek.
Od dwóch lat mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą starać o dofinansowanie z budżetu miasta na wymianę przestarzałych systemów ogrzewania na piece ekologiczne, elektryczne, olejowe, gazowe czy na pompy ciepła w wysokości 5 tys. złotych. Obecnie rusza kolejna edycja programu na 2017 rok, na którą miasto chce przeznaczyć 900 tysięcy złotych.
- Nasze działania zauważane są także poza Ostrowem Wielkopolskim o czym świadczy przyznanie nagrody przez Ambasadę Francuską w konkursie „Eco-miasto”. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy już ekologiczną wyspą – dodała prezydent.
W przyszłym roku ruszy też termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, m.in. przedszkoli i szkół, które oprócz ewidentnych korzyści ekonomicznych przyniosą także poprawę komfortu cieplnego oraz dodatkowe efekty ekologiczne związane np. z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza. Ostrów Wielkopolski otrzymał też rekordowe dofinasowanie w wysokości blisko 15 milionów złotych na wymianę m.in taboru w Miejskim Zakładzie Komunikacji. W ramach projektu powstanie też system miejskiego roweru, centrum przesiadkowe oraz parking buforowy. Powstaną też kolejne ścieżki rowerowe.
- Już podejmujemy wiele różnorodnych zadań i musimy podejmować kolejne, aby poprawić jakość powietrza w Ostrowie Wielkopolskim. Naszą rolą jest, by o tym problemie mówić także w szkołach, aby od najmłodszych lat nasi uczniowie zdawali sobie sprawę z powagi problemu i wiedzieli, w jaki sposób można mu przeciwdziałać – podsumowała Beata Klimek.
Festiwal kulinarny "Ostrów od kuchni"
18-11-2024