Tytuł ten nadawany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie – na terenie naszego województwa znajduje się bowiem aż 700 bibliotek. Ostrowska biblioteka otrzymała ten zaszczytny tytuł za swoją działalność wydawniczą w konkursie Wielkopolska Biblioteka Roku 2016.
TEMPLUM LIBRI (Świątynia Ksiąg) wręczone zostały podczas uroczystości z okazji Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, która wczoraj, 16 maja 2017 roku, zorganizowana została w Poznaniu. Szacowny tytuł odebrał Włodzimierz Grabowski, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego.
- Od 2007 roku Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego wydaje książki o tematyce regionalnej, m.in. Macieja Kowalczyka „Zburzona codzienność 1914 - 1918", Arthura Rhode „Wspomnienia ostrowskie", czy najbardziej poszukiwana książka na lokalnym rynku księgarskim Józefy Hoffmannowej „Ostrowskie smaki". Ponadto Biblioteka jest wydawcą Ostrowskich Studiów Judaistycznych oraz dwóch poczytnych serii wydawniczych – „Patroni Ostrowskich Ulic” i „Serii z Kluczem”.
W uzasadnieniu nadania tytułu TEMPLUM LIBRI zaznaczono, iż książki wydawnictwa biblioteki w znacznym stopniu promują Ostrów Wielkopolski.
Warto przypomnieć, że Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, której filią będzie „Multimedia Biblioteka Przystanek kultura” (mediateka powstanie przy ulicy Kolejowej, w budynku po byłym Empiku) jest jedyną, która bierze udział w cyfrowym projekcie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (najbardziej obszernej, pierwszej w Polsce). Jest także jedyną biblioteką w skali Wielkopolski, która dygitalizuje swoje własne zbiory jako OBC – Ostrowska Biblioteka Cyfrowa. Właśnie w siedzibie „Multimedia Biblioteka Przystanek kultura” zbiory te będą udostępniane na nośnikach cyfrowych. Będzie to pierwsza Biblioteka Multimedialna w Wielkopolsce.
- Projekt określa się jako innowacyjny ze względu na brak podobnego w całej Wielkopolsce. Jest to dopiero 11 projekt Biblioteki Multimedialnej w Polsce i najbardziej aktualny ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych, oprogramowania oraz nośników dźwięku, obrazu, literatury, informacji, typu interaktywne ściany, monitory bezszwowe zastępujące punkt informacyjny, dotykowe monitory – dodaje Włodzimierz Grabowski.