Ponad 5 tysięcy osób wzięło udział w 2 Pikniku Ekologicznym i Rodzinnym w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie było połączeniem wielu przyjemności - od smakołyków, atrakcji dla dzieci, muzyki, tańca… po to, co było istotą tego wydarzenia: edukację ekologiczną. Do udziału w pikniku i wszystkich jego wydarzeniach - ostrowian oraz gości naszego miasta zaprosiła prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
Ostrowski Park Miejski był wczoraj (tj. 18 czerwca br) najchętniej odwiedzanym miejscem w Ostrowie Wielkopolskim. Nic dziwnego. W samo południe rozpoczął się tutaj 2. Piknik Ekologiczny i Rodzinny a wraz z nim świetna zabawa do wieczora. Z zaproszenia organizatorów skorzystało ponad 5 tysięcy osób. Taka liczba najlepiej świadczy o atrakcyjności pikniku.
- Zaproponowaliśmy w tym roku wydarzenie, które ma łączyć w sobie piknikową przyjemność z edukacją ekologiczną. Jak zagospodarowywać odpady? Jak dbać o czystość w mieście? Jak gotować, by nie marnować żywności? Jestem przekonana, że odpowiedzi na te pytania nie sprawiają już żadnej trudności po 2. Pikniku Ekologicznym i Rodzinnym. Piknik to również wiele wspaniałych atrakcji dla całych rodzin. Cały Park Miejski zamienił się w jeden duży plac zabaw, a uśmiechnięte twarze najmłodszych najlepiej świadczyły o znakomitej zabawie w Parku Miejskim – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Ogromną popularnością cieszyły się warsztaty kulinarne Zero Waste. To propozycja, która wygrała w ramach ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wspólne gotowanie i nauka nie marnowania żywności cieszyła się dużym zainteresowaniem ostrowian.
- Mamy dziś międzypokoleniowe warsztaty. Są rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami i wspólnie przygotowujemy 400 porcji potraw. Serwujemy kaszotto z kaszy pęczak z warzywami. Wszystko jest w idei Zero Waste. Pokazujemy jak wykorzystać resztki jedzenia w kuchni, by go nie wyrzucać. A zatem – wcześniej umyliśmy warzywa, obierki, wykorzystamy do wywaru, a wkładką mięsną będą pulpeciki z wieprzowiny, w środku z orzechami i natką pietruszki. To wszystko przygotowywać będziemy na „żywym ogniu” i dużej patelni - mówił podczas pikniku Kamil Klekowski, szef kuchni Akademii Kulinarnej Ad Gustum w Kluczborku.
Nie mniej popularne były stoiska ekologiczne. Te proponowały naukę poprzez zabawę. Było stanowisko z Ekologicznym Kołem Fortuny, gry i zabawy w rytmach eko, pogadanki, konkursy i quizy ekologiczne. Na stoisku warsztatów kreatywnych chętni malowali torby, tworzyli mini ogrody w kartonikach, ekomagnesy i ekobiżuterię. Podczas pikniku rozstrzygnięto również Rodzinny Turniej Ekologiczny. Wzięło w nim udział 40 drużyn.
- Wspólnie z miastem Ostrowem Wielkopolskim przygotowaliśmy całe mnóstwo atrakcji, które służą ochronie środowiska jak i bioróżnorodności oraz przeciwdziałaniu marnowania żywności. Na wspaniale przygotowanych stoiskach pokazaliśmy jak z odpadów zrobić świece i zabawki, pokazaliśmy jak różnym odpadom dać drugie życie. Piknik to międzypokoleniowa zabawa, która ma utrwalić dobre nawyki wśród młodych ludzi, bo dla nas to jest podstawa. Małe dzieci i młodzież, jeżeli one wejdą w dorosłe życie z przesłaniem proekologicznym to zachowamy środowisko dla przyszłych pokoleń – mówiła Marzena Wodzińska, prezes RZZZO w Ostrowie Wielkopolskim.
W ramach Pikniku odbył się 31. Festyn Rodzinny Stowarzyszenia Konferencji Św. Wincentego a Paulo. Dla publiczności wystąpili m.in.: Grupa Baletowa "Gwiazda", lokalni, młodzi i utalentowani wokaliści: Szymon Tokarski i Wiktoria Dołżonek, a także Mirek Szołtysek ze śląskimi szlagierami. Piknik rozpoczął się od Diecezjalnego Przeglądu Scholek.
- Integracja w każdym wieku jest bardzo ważna. Z naszego zaproszenia skorzystały całe rodziny z czego się ogromnie cieszymy. Taka jest idea naszych wspólnych zabaw, by jak najwięcej czasu spędzać ze sobą – podkreśla Irena Dutkowska, prezes Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a’Paulo w Ostrowie Wielkopolskim.
2. Piknik Ekologiczny i Rodzinny to efekt współpracy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów oraz Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a’Paulo w Ostrowie Wielkopolskim.
Piknik zakończył się koncertem w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego pod dyrekcją Janusza Lipińskiego. Publiczność zgromadzona w ostrowskim Amfiteatrze usłyszała najpiękniejsze Pieśni Świata.
Podczas Pikniku na stoisku miejskim promowano także środki z Funduszy EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny. Gadżety z logo Funduszy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a sami mieszkańcy chętnie pytali o ostrowskie inwestycje współfinansowane właśnie przez środki z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa w ramach Programu Rozwój Lokalny.