Ilustracja do artykułu: Partnerskie świętowanie w Nordhausen

Partnerskie świętowanie w Nordhausen

13-06-2017

1090 – lecie miasta Nordhausen oraz Święto Rolanda – to główne powody wizyty władz miasta Ostrowa Wielkopolskiego w zaprzyjaźnionym Nordhausen w Niemczech. – Gratuluję pięknego jubileuszu oraz życzę wiele dobrego wszystkim Mieszkańcom Nordhausen powiedziała prezydent Beata Klimek. Wizyta odbyła się od 10 do 12 czerwca 2017 roku.

Oprócz Ostrowa Wielkopolskiego w Niemczech gościli przedstawiciele z pozostałych miast partnerskich Nordhausen: Bet Szemesz (Izrael), Bochum (Niemcy) oraz Charleville-Mézières (Francja).  

Przybyłych gości powitała Burmistrz Miasta Nordhausen Jutta Krauth. Uroczystość odbyła się w Sali posiedzeń Rady Miasta Nordhausen, w budynku tzw. Domu Obywatela (Bürgerhaus). Głównym punktem spotkania był wpis przybyłych na uroczystości gości do Złotej Księgi Miasta. Burmistrz podziękowała wszystkim delegacjom za przybycie i za przyłączenie się do świętowania jubileuszu Nordhausen. Nawiązała do historii partnerstw z poszczególnymi miastami, podziękowała władzom Miasta Ostrowa Wielkopolskiego za wieloletnią współpracę. Na sali obecni byli przedstawiciele Koła Przyjaciół Ostrów – Nordhausen z Peterem Blonskim, Honorowym Obywatelem Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na czele.

- Bardzo się cieszę i dziękuję, że tak wielu z Was świętuje dziś razem z nami. Przed nami jest porywający i emocjonujący czas, którego zwieńczeniem będzie wspólna parada ulicami miasta. Poprzez tak liczny udział w paradzie naszych miast partnerskich dajemy sygnał Europie, że nasza przyjaźń z Polską, Francją i Izraelem jest wiarygodna i stabilna – ponieważ przede wszystkim opiera się na bezpośrednich spotkaniach z ludźmi – powiedziała Burmistrz Nordhausen.

W skład delegacji z Ostrowa Wielkopolskiego weszli: prezydent Miasta Beata Klimek, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki, zastępca prezydenta Miasta Jakub Szczurek, radny miejski Zygmunt Malik, dyrektor Muzeum Miasta Witold Banach oraz kierownik Biura Promocji Miasta Ewa Janiszewska.

Głównym punktem programu niedzielnych uroczystości była, obok odprawionego przed gmachem teatru nabożeństwa ekumenicznego- w bieżącym roku przypada też jubileusz 500 –lecia reformacji, barwna parada ulicami miasta (na odcinku ponad 4 km). Paradę obserwował kilkunastotysięczny tłum mieszkańców Nordhausen i osób przybyłych z okolicznych miejscowości tego regionu Turyngii.

Tradycją już stało się, że w barwnej paradzie ulicami miasta uczestniczą w ramach delegacji z miast partnerskich przebrane postaci, które nawiązują do ważnych wątków historycznych swoich miast. Ostrów zaprezentował dwie – bodaj najważniejsze dla historii miasta postaci – Jana Jerzego Przebendowskiego, – w którego wcielił się radny senior Rady Miejskiej – Zygmunt Malik i postać Stefana Rowińskiego, – którego doskonale unaocznił Witold Banach, historyk, wydawca licznych pozycji o tej postaci. Obecny był też symbol Ostrowa – jabłuszko (wielogabarytowa maskotka), stanowiące nawiązanie do jabłka z herbu miasta. Włodarze miasta – prezydent Beata Klimek i przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki prezentowali się w swoich uroczystych insygniach – łańcuchach. Ostrowskiej grupie towarzyszyli podczas parady członkowie Koła Przyjaźni Ostrów-Nordhausen w koszulkach z herbami Ostrowa Wielkopolskiego i Nordhausen.

Prezentacja ostrowskiej delegacji w paradzie była doskonałą promocją miasta w partnerskim Nordhausen, przybliżyła też licznie zgromadzonym Nordhauseńczykom ważne wątki z historii i tradycji naszego miasta.

- Jako prezydent miasta Ostrowa Wielkopolskiego jestem dumna z faktu, że nasza współpraca odbywa się już od ponad 20 lat!  I nie sposób dziś nie zauważyć, że wpisuje się ona doskonale w podpisany dokładnie 17 czerwca 1991 roku polsko - niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.  Dokładnie za tydzień w sobotę – przypada 26. rocznica podpisania tego dokumentu w niemieckim Bonn (…) Między innymi w tym w tym kontekście, dziękuję Wam Drodzy niemieccy Przyjaciele, że dzięki Waszej otwartości i życzliwości, jako Miasto Ostrów Wielkopolski możemy rozwijać nasze obustronne współdziałanie, a tym samym wypełniać jedno z zadań naszej ustawy o samorządzie gminnym, którym jest „współpraca ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw”powiedziała prezydent Beata Klimek.

Kontakty z Nordhausen Ostrów Wielkopolski nawiązał w 1978 roku, a 19 maja 1995 r. podpisano z tym miastem umowę o partnerstwie i współpracy. Współpraca dotyczy głównie takich dziedzin jak: kultura i sztuka, a także gospodarka, oświata i wychowanie, sport i kultura fizyczna, administracja, sprawy socjalne. 

- Stało się już tradycją, że przedstawiciele Miasta Ostrowa Wielkopolskiego biorą udział w odbywającej się, co pięć lat paradzie z okazji Święta Rolanda. Cieszę się, że wspólnie z Muzeum Miasta udało nam się w tym roku przygotować historyczną prezentację naszego miasta. Tegoroczne święto miało charakter wyjątkowy. Oprócz Ostrowa udział wzięły także pozostałe miasta partnerskie, a w tym francuskie Charleville - Mézières.  Z tym miastem mieliśmy okazję wielokrotnie współpracować, w szczególności przy realizacji takich projektów kulturalnych jak międzynarodowe spotkania młodzieży Mascuma oraz Międzynarodowe Chóralne Spotkania Przyjaźni – Śpiewająca Europa, które z sukcesem realizowane są wspólnie przez trzy miastawyjaśnia kierownik Biura Promocji Miasta Ewa Janiszewska.

Biuro Prasowe

bprasowe@umostrow.pl


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x