W gronie dziewięciu wyróżnionych prezydentów miast z terenu całego kraju znalazła się prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Nagrodę przyznano w ramach rankingu Liderów „Miasta Przyszłości”, zorganizowanego przez Ośrodek Dialogu i Analiz THINKTANK. Warto podkreślić, że w rankingu organizowanym od trzech lat po raz pierwszy nominowano miasto, którego prezydentem jest kobieta.
Przez ostatnie tygodnie eksperci z Ośrodka Dialogu i Analiz THINKTANK dokładnie analizowali dane, które są dowodem zaangażowania i posiadania umiejętności liderskich przez włodarzy polskich miast. W sumie wyróżnionych zostało dziewięciu włodarzy (trzech w każdej kategorii: miasta powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta 60 – 120 tys. mieszkańców oraz miasta do 60 tys. mieszkańców).
- Pierwsza weryfikacja odbywała się na zasadzie twardych kryteriów, takich jak: PKB na jednego mieszkańca, poziom inwestycji, migracja, poziom bezrobocia i wykorzystanie środków unijnych. Podczas drugiego etapu weryfikacji badano poparcie społeczne oraz brano pod uwagę oceny współpracujących z nami instytucji, m.in. firmy Deloitte oraz portali samorządowych, które na bieżąco badają zadowolenie i poziom satysfakcji mieszkańców w danym mieście – wyjaśnia Urszula Borzym, dyrektor Działów Projektów Ośrodka Dialogu i Analiz THINKTANK.
Była to trzecia edycja rankingu, w którym oceniono łącznie 220 włodarzy polskich miast. Otrzymane wyróżnienie za wyjątkowe poparcie społeczne oraz inicjatywy służące mieszkańcom sytuuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego na 3. miejscu wśród liderów 43 miast liczących od 60 do 120 tys. mieszkańców. Nagrody wręczono w środę, 19 kwietnia 2017 roku w Bionanoparku w Łodzi podczas Sesji Dialogu.
W kategorii miast od 60 do 120 tys. mieszkańców, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego została wyróżniona obok włodarza Słupska Roberta Biedronia. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał prezydent miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz.
Czytając laudacje na temat prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek, prezes Dialogu i Analiz THINKTANK dr Małgorzata Bonikowska powiedziała, że powoli, ale konsekwentnie wprowadza Ostrów Wielkopolski na arenę prężnie działających miast wyróżniających się w skali całego kraju, przede wszystkim w kontekście e-administracji, transparentności i sprawnego zarządzania. Strona internetowa miasta zawiera szeroki wachlarz rozsądnie zaprezentowanych informacji (w tym dobrą mapę inwestycji), zaś organizacji transportu zbiorowego mogłoby się od niego uczyć wiele innych miast.
- Dziękuję bardzo za to wyróżnienie, ale ten sukces nie byłby możliwy bez współpracy wielu ludzi, za co serdecznie dziękuję. Jestem dumna z tego, że nasze miasto jest doceniane w różnego rodzaju rankingach. Dziś z satysfakcją mogę mówić na spotkaniach i forach odbywających się w Warszawie czy Łodzi, że najciekawsze rzeczy dzieją się w takich miastach jak: Legnica Głogów, Olsztyn, Sopot, Słupsk czy Ostrów Wielkopolski, a nie tylko w wielkich metropoliach. Jako średnie miasta w Polsce walczymy o swoją pozycję na ogólnopolskiej arenie samorządowej i politycznej. Staramy się pokazywać nasz ogromny potencjał i pracujemy po to, aby naszym mieszkańcom żyło się dobrze, a przede wszystkim wygodniej i przyjemniej - powiedziała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.
THINKTANK działa od 2009 r. jako przedsiębiorstwo społeczne. Wydaje publikacje, tworzy multimedia, prowadzi badania, organizuje wydarzenia, zarządza własną bazą wiedzy. Wszystkie przedsięwzięcia realizuje w formule programów strategicznych i projektów partnerskich. Wydaje także kwartalnik THINKTANK poświęcony efektywnemu zarządzaniu, przywództwu i politykom publicznym. Prowadzi THINKTANK Society, społeczność liderów, menedżerów i ekspertów skupionych wokół THINKTANK i zainteresowanych swoim rozwojem.
THINKTANK jest networkiem ekspertów: dysponuje prawie stuosobową siecią specjalistów z kilkunastu obszarów wiedzy. W Radzie Strategicznej ośrodka zasiadają m.in.: laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, wieloletni wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Günter Verheugen oraz kilkanaście czołowych postaci polskiego życia publicznego, m.in. prof. Andrzej J. Blikle, prof. Jerzy Buzek, prof. Danuta Hübner, Marek Kamiński, Aleksander Kwaśniewski, Jacek Santorski, Krzysztof Zanussi. Działania THINKTANK wspierają również partnerzy instytucjonalni.
Partnerami wydarzenia byli m. in.: Siemens, Deloitte, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Bionanopark, Łódzka Izba Przemysłowo Handlowa, Łódzki Obszar Metropolitalny, Regionalna Izba Budownictwa w Łodzi, Społeczna Akademia Nauk, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. Partnerami merytorycznymi wydarzenia byli Forum Od-nowa i Centrum Stosunków Międzynarodowych.