5 lutego br. minął rok od otwarcia Klubu Senior+ prowadzonego przez Stowarzyszenie „Ludzie dla ludzi”. Klub zlokalizowany jest przy ulicy Piłsudskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Nasi seniorzy pamiętali o tej ważnej dla nich dacie i podziękowali osobom, które codziennie organizują dla nich zajęcia i spędzają z nimi czas.
Wszystkie zaplanowane cele i zadania zostały w ciągu roku zrealizowane. W szczególności zapewniono wsparcie seniorom, czyli osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60+. Umożliwiono korzystanie z oferty na rzecz aktywizacji społecznej, w tym oferty prozdrowotnej, aktywności ruchowej, a także działań z zakresu kultury, rekreacji i opieki. Stworzono warunki do aktywnego, produktywnego, efektywnego i sensownego spędzania czasu wolnego poprzez rozwijanie swoich zainteresowań – zajęcia plastyczne, pobudzanie aktywności fizycznej – zajęcia ruchowe, efektywne spędzanie czasu wolnego - gry towarzyskie, gry stolikowe, gra w brydża, rozmowy przy kawie, spotkania z „dobrym filmem”, nawiązywanie nowych znajomości – integracja lokalna w czasie spotkań towarzyskich, biesiadowanie, zawiązywanie przyjaźni oraz spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi – w tym prelekcje grup parlamentarzystów, podróżników, leśników, policjantów, itp.
Dla utrzymania lepszej formy fizycznej i psychicznej, prowadzona była codzienna gimnastyka poranna oraz rekreacyjna, organizowano imprezy okolicznościowe z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Kobiet, spotkania świąteczne, patriotyczne, prelekcje oraz odczyty tematyczne. Ponadto seniorzy brali udział w piknikach organizowanych w plenerze. Przez cały rok zespoły „Wiecznie Młodzi”, „Gorzyczanie”, „Ołobok” oraz „Jankowianie Zaleśni” prezentowali przepiękne regionalne tance i pieśni, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy.
Stworzyliśmy szansę na wspólne rozmowy, dyskusje, spotkania ludzi samotnych i starszych, którzy nie mieli możliwości wcześniej realizacji swoich potrzeb psychospołecznych.
Dodatkowo seniorzy wzięli udział w spotkaniach dotyczących: zdrowego stylu życia udzielania pierwszej pomocy, zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i szeroko pojętego bezpieczeństwa, porad prawnych czy poznawania historii lokalnej.
W ramach działalności klubu została wydana gazetka „KOS” (Klub Ostrowskiego Seniora) redagowana przez seniorów w czasie zajęć informatycznych.
W ramach programu udostępniano seniorom infrastrukturę, która pozwoliła na aktywne spędzanie wolnego czasu, a także mobilizowała seniorów w działania samopomocowe oraz na rzecz środowiska lokalnego. W minionym roku w zajęciach brało udział średnio od 50 do 60 osób dziennie.
Uczestnicy są zachwyceni różnorodnością zajęć, możliwością wyjścia z domu, przebywania z innymi ludźmi, integracją, zawieraniem nowych znajomości, a także zdobywaniem nowych umiejętności i wiedzy. Podkreślali, że gdyby nie zajęcia i spotkania projektowe, siedzieliby w domu, myśleli o chorobach i samotności. Zwiększająca się liczba uczestników, zapewnia nas, że w naszym gronie czują się dobrze. Seniorzy chcą spędzać czas wspólnie, dzieląc się swoimi radościami i smutkami. Nabywanie nowych umiejętności, możliwość uczestnictwa w różnych zajęciach, wzmacnianie sprawności fizycznej, poprawia jakość życia naszych seniorów i uzasadnia funkcjonowanie Klubu Seniora.