W ostrowskim Urzędzie Miejskim podpisana została umowa z wykonawcą pierwszego etapu budowy nowego centrum sportowo – treningowego „Za parowozownią”. Na zdegradowanym terenie w rejonie ulic: Okólnej, Składowej i Kilińskiego powstanie boisko ze sztuczną nawierzchnią, wybudowana zostanie też niezbędna infrastruktura. Już w przyszłym roku młodzi ostrowscy piłkarze będą mogli korzystać z nowoczesnego boiska.
Wykonawca inwestycji, firma Gardenia Sport z Warszawy, rozpocznie prace jeszcze w tym miesiącu.
- Tak, jak zapowiadaliśmy, kultowy, jednak mocno zdegradowany ostrowski stadion będzie zmieniał się w nowoczesne centrum treningowe. Zastosowane tu rozwiązania wykorzystywane są w tego typu obiektach przez największe krajowe kluby piłkarskie. Interesowaliśmy się nimi, ponieważ chcieliśmy, by stadion „Za parowozownią” spełniał najwyższe standardy umożliwiające uprawianie sportu naszym młodym sportowcom. Chcemy zapewnić im najlepsze warunki, tak, by ich umiejętności rozwijały się w sposób właściwy i dynamiczny. Chcemy też spełnić ich marzenia o graniu i trenowaniu na pięknym, nowoczesnym obiekcie. Młodzi ostrowscy piłkarze czekają na niego wiele lat – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Miasta.
Ostrowski klub piłkarski miał wpływ na to, jak finalnie wyglądał będzie obiekt. Trenerzy i działacze Ostrovii 1909 wskazali projektantowi, jakie elementy infrastruktury są potrzebne do odpowiedniego rozwoju piłkarskich talentów. Ich uwagi zostały uwzględnione w projekcie.
Warszawska firma działa na krajowym rynku już od 25 lat. Wymagane w miejskim przetargu referencje potwierdziły, że ma już za sobą wiele zrealizowanych inwestycji o charakterze sportowym i sportowo – rekreacyjnym. Wybrano ją jednak dopiero w drugim przetargu.
- Do pierwszego postępowania przetargowego zgłosiła się jedna firma z ofertą znacznie przekraczającą zabezpieczone na ten cel pieniądze w miejskim budżecie. Zdecydowaliśmy zatem o jego unieważnieniu. Do kolejnego postępowania zgłosiły się już trzy podmioty. Najkorzystniejszą ofertę w wysokości 5 483 326,68 zł złożyła właśnie Gardenia Sport. Wymagania postawione firmie wykonawczej były niezwykle restrykcyjne. Chcemy mieć pełną certyfikację tego obiektu, a w szczególności nawierzchni syntetycznej boiska. I wykonawca taką certyfikacją musi się nam okazać – tłumaczy wiceprezydent Ostrowa.
„Za parowozownią” w pierwszym etapie prac wybudowane zostanie boisko z nawierzchnią syntetyczną o wymiarach 115m x 75m (pole gry 105m x 68m) wraz z pełną infrastrukturą – to przyłącze i instalacja wodociągowa, przyłącze i kanalizacja deszczowa, przyłącze i kanalizacja sanitarna oraz instalacja elektryczna – w tym oświetlenie oraz monitoring. Wykonawca zadba też o właściwe ogrodzenie tego terenu. Powstanie tu ogrodzenie panelowe o długości 830 m.b., ogrodzenie betonowe długości 260 m.b., ogrodzenie z siatki przeciwpyłowej długości 40 m.b., a także piłkochwyty długości 350 m.b.
W tym miejscu zmieni się bardzo dużo. Dziś to teren zdegradowany, na którym od blisko 30 lat niewiele się działo.
- Projekt zawiera budowę dwóch boisk – jednego z certyfikowaną nawierzchnią sztuczną oraz boiska naturalnego. Rozpoczynamy od tego pierwszego. Finalnie wybudowane zostaną nowe budynki i infrastruktura, w tym trybuny, niezbędne do funkcjonowania obiektu treningowego z prawdziwego zdarzenia. Prace pierwszego etapu ruszą lada dzień. Termin ich wykonania to 12 miesięcy – dodaje Mikołaj Kostka.