Ilustracja do artykułu: Swój 1% zostaw w Ostrowie, cz. 3

Swój 1% zostaw w Ostrowie, cz. 3

09-04-2019

Wzorem roku ubiegłego, wraz z portalem Tuba Ostrowa, przystępujemy do prezentacji ostrowskich Organizacji Pożytku Publicznego. Na terenie naszego miasta działa 28 stowarzyszeń uprawnionych do pozyskiwania środków z tytułu 1% podatku. Okres rozliczeń podatkowych za rok 2017 nabiera rozpędu, dlatego też w cyklu artykułów pragniemy przybliżyć działalność ostrowskich organizacji, aby pomóc tym którzy jeszcze nie podjęli decyzji o wyborze OPP, którego numer KRS wpiszą w swoje zeznanie podatkowe.

W trzeciej części prezentacji ostrowskich Organizacji Pożytku Publicznego w ramach kampanii „Zostawmy 1% w Ostrowie” przedstawiamy 4 stowarzyszenia kulturalne uprawnione do otrzymywania 1% podatku.

W gronie 28 ostrowskich OPP mamy 4 stowarzyszenia kulturalne. Do grupy tej należą:

- Stowarzyszenie „Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza” w Ostrowie Wielkopolskim

- Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” w Ostrowie Wielkopolskim

- Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni

- Stowarzyszenie Śpiewacze „LIRA” Niewidomych, Słabowidzących i innych Niepełnosprawnych

 

Stowarzyszenie „Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza” w Ostrowie Wielkopolskim – KRS 0000233574

Chór Nauczycielski powstał 15 stycznia 1965 r., a jego członkami zostali nauczyciele szkół i przedszkoli oraz pracownicy ostrowskiej oświaty. W swojej historii był współorganizatorem dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Nauczycielskich oraz trzech edycji Europejskiego Festiwalu Chórów Nauczycielskich w Ostrowie, nagrał również 4 płyty. W ostatnich latach chór śpiewał m. in.: w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie podczas Mszy św. transmitowanej przez I Program Polskiego Radia, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Kościele Mariackim w Krakowie, w Bazylice św. Józefa w Kaliszu.  W grudniu 2013 roku na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Turcji wystąpił z koncertem kolęd w Stambule. W pierwszych latach działalności zespół miał próby w III Liceum Ogólnokształcącym, a od 1971 roku siedzibą chóru jest Klub Nauczyciela przy ul. Królowej Jadwigi 8d –  obecny n Klub. Od 2005 roku chór działa jako stowarzyszenie realizując zadania z dziedziny kultury, a prezentowany przez niego wysoki poziom artystyczny  sprawia, że jest wspaniałym ambasadorem kultury muzycznej Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. To przede wszystkim zasługa ogromnej pracy wszystkich jego członków pod przewodnictwem doświadczonych fachowców z dziedziny muzyki chóralnej, jednakże do osiągnięcia takich sukcesów artystycznych niezbędne są środki finansowe. Środki pozyskane z 1% przeznaczone zostaną na cele statutowe stowarzyszenia.

FB: www.facebook.com/nauczycielski/

Mail: wiechowicz@wp.pl

 

Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” w Ostrowie Wielkopolskim – KRS 0000273681

Grupa Baletowa „Gwiazda” powstała z inicjatywy Aliny Janikowskiej w 1996 roku, początkowo działając w ramach MDK w Ostrowie Wielkopolskim. Obecnie grupa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Kulturalne "Gwiazda", które tworzą rodzice młodych tancerek, pracujący na rzecz zespołu nieodpłatnie. Grupa "Gwiazda" ma na swoim koncie liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Jest zdobywcą wielu nagród i medali na międzynarodowych konkursach tańca - w tym tytułu mistrza i wicemistrza świata w Dance World Cup w Kanadzie. Sukces zespołowi przyniosły również konkursy w Faro w Portugalii, w Paryżu i Disneylandzie we Francji, w Kranievie w Bułgarii, na chorwackiej wyspie Hvar oraz w Barcelonie. W ramach cyklu pt. „Zatańczmy razem”,  "Gwiazda" zaprasza do wspólnych koncertów grupy taneczne z innych krajów, wśród których znalazły się szkoły tańca z Hamburga i Bonn w Niemczech, Miczurińska w Rosji oraz z Irlandii, Ukrainy i Białorusi. Szeregi zespołu wciąż zasilają młode tancerki z przedszkola baletowego. Corocznie „Gwiazda” uczestniczy w warsztatach tanecznych, podczas których szkoli swoje umiejętności pod okiem specjalistów z różnych technik tanecznych.  Zajęcia Grupy Baletowej „Gwiazda” odbywają się w Ostrowskim Studiu Tańca, przy ul. Kolejowej 21. Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda”, działające na rzecz zespołu „Gwiazda”, jest organizacją pożytku publicznego, dlatego też można wesprzeć zespół ofiarowując swój 1% podatku w rocznym zeznaniu podatkowym.  Dzięki Państwa wsparciu, młode tancerki będą mogły rozwijać swoje umiejętności, uczestniczyć w konkursach i festiwalach, godnie reprezentując nasze miasto i kraj.

Strona WWW: www.grupagwiazda.pl

FB: www.facebook.com/ZespolGwiazda

Mail: kontakt@grupagwiazda.pl

 

Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Ostrów Wielkopolski Zachodni – KRS 0000141649

Stowarzyszenie działa od 2002 roku, a od 2007 posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Prowadzi działania w obszarze kultury, nauki, ekologii w tym również edukacji kulturalnej, wspomagające rozwój wspólnoty i społeczności lokalnej. Zasadniczym celem działalności stowarzyszenia jest promowanie zdrowia duchowego, psychicznego i fizycznego młodzieży poprzez bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. W ramach tych działań Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów w tym m.in. „Żywe lekcje historii”, czy „Przywróćmy Pamięć”. W ostatnich latach Stowarzyszenie było też organizatorem Ostrowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej oraz Misteriów Męki Pańskiej. W realizacji swoich projektów korzysta z ambicji i entuzjazmu młodych ludzi, a poprzez ich zaangażowanie, stara się lepiej przygotować ich do życia we współczesnym świecie oraz pozwolić im lepiej zrozumieć współzależności pomiędzy ich życiem a życiem innych ludzi. Działając na terenie Osiedla „Nowe Parcele” Stowarzyszenie ściśle współpracuje z wieloma instytucjami: Radą Osiedla, Radą Szkoły, Radą Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 7, Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, Aresztem Śledczym oraz Urzędem Miasta i Gminy Ostrów Wielkopolski. Środki zebrane w ramach 1% przeznaczone zostaną na realizację w/w celów statutowych. Siedziba Stowarzyszenia mieści się przy ul. Bema 30.

 

Stowarzyszenie Śpiewacze „LIRA” Niewidomych, Słabowidzących i innych Niepełnosprawnych – KRS 0000146614

Zespół Artystyczny „LIRA” powstał przy Kole PZN w Ostrowie 10 marca 1978 roku, od 2003 roku funkcjonuje pod nazwą Stowarzyszenie Śpiewacze „LIRA” Niewidomych, Słabowidzących i innych Niepełnosprawnych. Chór wykonuje różnorodny repertuar: pieśni okolicznościowe, patriotyczne, religijne, piosenki biesiadne i różne opracowania pieśni ludowych. Swój repertuar chór prezentuje najczęściej w okolicach Ostrowa – w Domach Opieki Społecznej, Domach Dziennego Pobytu, Klubach Seniora, Kołach Emerytów i Klubie Amazonek. Przez lata swojej działalności miał jednak okazję koncertować również w kraju i za granicą, w takich miastach jak: Warszawa, Poznań, Przemyśl, Kłodzko, Suwałki, Świnoujście; Rzym, Wilno, Krzemieniec, Budapeszt, Nordhausen, Charleville i wielu innych. Od kilku lat stowarzyszenie organizuje Warsztaty Muzyczne, którego uczestnicy pracują nad prawidłową emisją mowy i śpiewu, nad dykcją i artykulacją, zapoznając się z podstawowymi elementami techniki wokalnej. Głównym celem Stowarzyszenia jest rozwijanie i organizowanie powszechnej kultury muzycznej, ale i fizycznej, rehabilitacji, turystyki i czynnego wypoczynku poprzez integrację w środowisku osób niepełnosprawnych. „LIRA” poprzez śpiew niesie radość i zadowolenie osobom pokrzywdzonym przez los i czas. Jej siedziba mieści się przy ul. Wrocławskiej 22. Władze Stowarzyszenia składają serdeczne podziękowania za każdą złotówkę przekazaną w ramach 1%.

Mail: ryszardart@promax.media.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.x