Rozpoczęły się prace związane z remontem i adaptacją na cele kulturalne ostrowskiej synagogi. Na inwestycję Miasto Ostrów Wielkopolski pozyskało środki unijne. Prace potrwają do czerwca 2011 roku. Przetarg na wykonanie remontu wygrało konsorcjum toruńsko-ostrowskie firm Restauro i Kanbruk.
Po wyremontowaniu obiekt przekazany zostanie formalnie Ostrowskiemu Centrum Kultury. Sala pomieści do 150 osób.
– Miasto będzie więc dysponować kolejną placówką kulturalną. To dobre wiadomości dla całego środowiska kulturalnego Ostrowa, ale również dla turystów. Spodziewamy się, że wzrośnie aspekt turystyczny miasta, bo już teraz zatrzymywało się wiele wycieczek i osób prywatnych, które chciały zwiedzać ten obiekt. Jestem podwójnie zadowolony. Po pierwsze dlatego, że przeszliśmy przez skomplikowane procedury przetargowe i remont właśnie się zaczyna. Po drugie, że na modernizację udało się nam pozyskać środki zewnętrzne i to aż w blisko 70% dofinansowania. Dzięki temu w 2011 roku będziemy mogli pochwalić się odnowionym zabytkiem, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Radosław Torzyński, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
- Celem projektu jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego poprzez kompleksowe wyremontowanie synagogi wraz z adaptacją na cele kulturalne i utworzenie nowego obiektu „Forum Synagoga”. Ponad 2/3 środków pochodzi z programów unijnych. Cieszy nas to tym bardziej, że w tym programie złożono 62 wnioski, a nasz przygotowany przez Biuro Pozyskiwania Środków Zewnętrznych znalazł się na wysokiej czwartej pozycji – podkreśla Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim.
W ramach rzeczowej realizacji planuje się:
- roboty elewacyjne wraz z wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
- remont dachu
- podłączenie mediów
- roboty wewnętrzne – adaptacja, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze, rekonstrukcje elementów drewnianych, posadzki
- prace konserwatorskie na polichromiach
- zagospodarowanie terenu przy synagodze
- Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Obiekt jest w miarę dobrym stanie. W czasie II wojny światowej hitlerowcy wyburzyli prawie całą dzielnicę żydowską. Synagoga przetrwała, byc może dlatego, żepodczas II wojny światowej w budynku był magazyn żywności i alkoholi, w latach 50 budynek synagogi zaadaptowano na magazyn mebli – dodaje Elżbieta Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.
- Do przetargu przystępowaliśmy wspólnie firmą Restauro, my jesteśmy odpowiedzialni za prace rozbiórkowe, budowlane, prowadzone głównie na zewnątrz obiektu. Jesteśmy w trakcie stawiania rusztowania, przystępujemy do prac rozbiórkowych wewnątrz i do wzmacniania stropów –podkreśla Łukasz Sadowski z firmy Kanbruk.
Firma Restauro z Torunia ma bogate doświadczenie w przywracaniu świetności zabytkowych obiektów. W ich portfolio jest m.in. zamek w Malborku, ratusz w Toruniu, Rezydencja Belweder, Klasztor Pocysterski w Trzebnicy, Zamek w Żywcu. Restauro wspólnie z firmą Kanbruk w 2007 roku przystąpiła do rewaloryzacji Kalwarii Wejherowskiej stanowiącej element Parku Kulturowego. W 2005 r. konsorcjum realizowało projekt rewitalizacji starówki w Golubiu Dobrzyniu.
- Każdy z odrestaurowywanych obiektów traktuje się indywidualnie. Stan murów ostrowskiej synagogi jest bardzo dobry, renowacji będzie podlegać tylko zdobna elewacja. Elementy dekoracyjne będą zdemontowane, tych wzorników jest sześć, one będą pieczołowicie odnawiane w pracowni w Toruniu. Część okien zostanie poddana renowacji, okna od strony południowej będą wymienione na nowe, ponieważ są w bardzo złym stanie. W oknach będzie skromny, dwukolorowy witraż. Drzwi także będą poddane renowacji – podkreśla Piotr Domagała, kierownik robót z firmy Restauro.
- Działania ujęte we wniosku pozwolą przywrócić synagodze dawną świetność, ożywić obiekt pod względem kulturalnym, a także poprawi
Smaczny festiwal
22-11-2024