Zakończyła się renowacja zabytkowych witraży w kamienicy przy ulicy Wrocławskiej 34 w Ostrowie Wielkopolskim.
W ramach projektu zrekonstruowano witraż przedstawiający Jana Gutenberga, prekursora druku, z napisem „Gott grüß die Kunst” („Szczęść Boże sztuce”). To wyjątkowe przesłanie stanowi hołd dla sztuki drukarskiej, której historia jest nierozerwalnie związana z kamienicą przy Wrocławskiej 34. Budynek ten był niegdyś siedzibą najstarszej drukarni w Ostrowie Wielkopolskim, prowadzonej przez drukarza Teodora Hoffmana. Dzięki temu dziedzictwu kamienica zyskała ważne miejsce w historii lokalnej kultury i przemysłu.
Oprócz witrażu z wizerunkiem Gutenberga odnowiono także dwa inne witraże z motywami dekoracyjnymi – przedstawiające ptaki oraz grona owoców. Te piękne detale ozdabiają teraz klatkę schodową XIX-wiecznej kamienicy.
Prace renowacyjne polegały na dokładnym oczyszczeniu z osadów organicznych i nieorganicznych witraży oraz uzupełnieniu brakujących elementów szkła, a uszkodzone elementy zastąpiono nowymi. W celu zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa. Kwatery witrażowe złożono na nowo.
- Renowacja zabytków architektury i sztuki jest ważnym elementem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego Ostrowa Wielkopolskiego. Koszt inwestycji wyniósł 62 809 zł. Dzięki takim inicjatywom możliwe jest zachowanie cennych pamiątek dla przyszłych pokoleń - podkreśla Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego i dodaje - To kolejny przykład na to, jak ważna jest współpraca samorządu i społeczności lokalnych. Odnowione witraże stanowią teraz nie tylko atrakcję dla miłośników historii, ale również inspirują do odkrywania dawnych opowieści, które kryje w sobie każda cegła tego budynku.
Renowacja witraży to inwestycja realizowana z budżetu Miasta Ostrów Wielkopolski i Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy ul. Wrocławskiej 34 w Ostrowie Wielkopolskim.
Wykonawcą zadania była firma Retro Art Pracownia renowacji mebli i szkła Katarzyna Szorska z Odolanowa.