Do 20 lipca na Rynku w Ostrowie Wielkopolskim będzie trwała wystawa Tu rodziła się „Solidarność”. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut zachęcają do refleksji w związku z obchodami 40. rocznicy narodzin ruchu społecznego „Solidarność”, który doprowadził do ponownego odzyskania wolności przez Polskę po czerwcu 1989 roku.
Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju. Aby stłumić protesty, władze spełniały lokalne postulaty robotników, lecz strajki obejmowały kolejne ośrodki. W połowie sierpnia zastrajkowała Stocznia Gdańska. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który ogłosił 21 postulatów. Jednym z nich było powstanie wolnych związków zawodowych, popierane przez setki zakładów pracy w całej Polsce.
W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z władzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w tych kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność, która zmieniła bieg historii.
Wystawa na ostrowskim Rynku będzie dostępna do 20 lipca. Następnie 21 lipca zostanie pokazana w Łodzi, a 14 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim.