Narodowe Czytanie to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju. W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski objął Honorowy Patronat nad wydarzeniem, które miało przypomnieć wszystkim Polakom ,,Pana Tadeusza”- dzieło Adama Mickiewicza. W całej Polsce w pierwszą sobotę września od jedenastu lat przeżywamy święto polskiej literatury i czytelnictwa. Głównym celem Narodowego Czytania jest upowszechnianie tych dwóch wartości.
3 września 2022 roku w Ostrowie Wielkopolskim w Parku Miejskim w amfiteatrze spotkali się ostrowianie, by wspólnie uczestniczyć w ogólnopolskim czytaniu ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Te niezwykłe teksty wydane w 1822 roku stały się manifestem polskiego romantyzmu. W roku 2022 obchodzimy dwusetną rocznicę ich wydania. Narodowe Czytanie, które odbyło się w Ostrowie, miało bardzo uroczysty i oryginalny przebieg. O godzinie 19.00 wszystkich zebranych przywitał Jarosław Balcar-dyrektor Biblioteki Miejskiej im. Stefana Rowińskiego. Szczególne słowa powitania skierował do gościa specjalnego- Tomasza Bednarka, znanego polskiego aktora i dziennikarza, który w tym roku wziął udział w ostrowskim Narodowym Czytaniu. Uroczystego otwarcia dokonała koordynatorka wydarzenia Wielisława Dankiewicz- Czajka. Następnie profesor Jan Galant wygłosił bardzo interesujący wykład na temat ,,Ballad i romansów”, ich genezy, kontekstów historycznych i znaczenia w polskiej literaturze. Słowa powitania skierowała również do wszystkich miłośników literatury polskiej Prezydent Miasta Beata Klimek, która objęła Honorowy Patronat nad wydarzeniem. Pierwszą balladę ,,Romantyczność” w sposób mistrzowski zaprezentowało trio: pani Prezydent, Tomasz Bednarek i Jarosław Balcar.
Osoby biorące udział w Narodowym Czytaniu doskonale oddały klimat i charakter dzieł Mickiewicza. Na szczególne uznanie zasługują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Generała Józefa Bema: Hanna Kuświk, Zuzanna Cicha, Olga Kowalczyk, Antonina Małecka, Mieszko Stodolny, Piotr Berkowski i Cyprian Palczewski. Uczniowie zaprezentowali balladę ,,Powrót taty”. Brawurowo odczytali tekst; potrafili oddać klimat utworu, dynamikę akcji i doskonale dostosowali się do towarzyszącego im w czytaniu Tomasza Bednarka. Od pierwszych słów utworu było wiadomo, że uczniowie z Siódemki potrafią czytać z temperamentem i wdziękiem. Młodzi aktorzy zaprojektowali również kostiumy i charakteryzację, dzięki którym wyglądali profesjonalnie i ciekawie. Uczniów przygotowała polonistka Grażyna Krolek.
Narodowe Czytanie to święto polskiej literatury. W tym dniu odżywają słowa zawarte w wybitnych dziełach. Te słowa płyną do milionów słuchaczy. Stają się żywe, budzą zachwyt, skłaniają do zadumy młodych i starszych Polaków.