W dniach od 17 do 20 lutego 2023r. nauczyciele ze szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. J. Bema wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu koordynatorów projektu pt: „Promoting Interest in STEAM Subjects to Reduce The Gender Gap” w ramach programu Erasmus+. Celem rozpoczynającego się projektu będzie rozwijanie umiejętności organizacyjnych, analizy, krytycznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. Istotnym elementem projektu będzie porównywanie udziału płci w rozwoju technologii i nauk ścisłych.
W spotkaniu w miejscowości Ballina w Irlandii uczestniczyli przedstawiciele szkół z Turcji, Węgier i Chorwacji. Partnerzy szczegółowo dokonali analizy poszczególnych zadań i celów rozpoczynającego się w bieżącym roku projektu. Każdy z partnerów omówił aktywności, które dotyczą danej szkoły i podzielił się dobrymi praktykami, sukcesami i wyzwaniami we wdrażaniu ich we wcześniej realizowanych projektach. Omówione zostały również działania na kolejne miesiące, czyli prace nad produktami projektu, działania z młodzieżą oraz działania ewaluacyjne.
Oprócz spraw organizacyjno-koordynacyjnych uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z systemem edukacji w Irlandii oraz zobaczenia pracowni szkolnych i zajęć edukacyjnych uczniów. Pełna nowych inspiracji wizyta dała nową energię do działania, była okazją do poznania kultury, tradycji, zabytków i podwyższenia kompetencji nauczycieli realizujących działania międzynarodowe z młodzieżą.
Coraz większy udział młodzieży w życiu demokratycznym ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej. Erasmus+ zapewnia młodym ludziom doświadczenie, umiejętności i kompetencje, których potrzebują, aby stać się aktywnymi obywatelami Europy. Oferuje uczniom, nauczycielom i innym pracownikom oświaty szereg możliwości, dzięki którym mogą zwiększyć swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje. Program daje szkołom i innym organizacjom możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami, aby mogły zwiększyć swoją otwartość, dynamikę i atrakcyjność.
Erasmus+ to nie tylko dobra zabawa w międzynarodowym środowisku. Przede wszystkim to działania edukacyjne, które pomagają młodym ludziom poszerzać horyzonty, budować pewność siebie i rozwijać znajomość języków obcych. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie praca i zaangażowanie koordynatorów – osób odpowiedzialnych za pomysły na projekty, za złożenie wniosków o dofinansowanie, a także za zaplanowanie i organizację procesu uczenia się młodzieży.