Jest pierwsza reakcja na apel Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek w sprawie wielkiego kryzysu energetycznego. Poseł Grzegorz Rusiecki zwrócił się do wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Ewy Kopacz z zapytaniem o możliwość zorganizowania wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim na temat czasowego zawieszenia opłat z tytułu emisji CO2 w kontekście fatalnej sytuacji, w jakiej znalazły się polskie elektrociepłownie.
- Bardzo dziękuję Panu Posłowi za włączenie się w tę niezwykle ważną i pilną sprawę. Pan Poseł Grzegorz Rusiecki jest pierwszym i jak dotąd jedynym parlamentarzystą, który w oficjalny sposób poinformował mnie o swoich krokach w sprawie kryzysu energetycznego i problemu, który dotyka teraz wielu mieszkańców. To bardzo ważne, bo w tak ważnej kwestii warto działać solidarnie i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zima nie okazała się dramatem dla wielu osób – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Przypomnijmy. W sierpniu w związku z rosnącymi w całym kraju cenami za nośniki energii oraz dostarczane ciepło, Prezydent Beata Klimek zwróciła się z apelem o czasowe zawieszenie opłaty za emisję CO2. Apel otrzymali również parlamentarzyści.
- Wysokie opłaty za uprawnienia do emisji CO2, które w ciągu ostatnich 4 lat wzrosły o ponad 1200 proc. – z ok. 5 euro do ponad 90 euro za tonę - powodują, że lokalne ciepłownie stoją na skraju bankructwa i zmuszone są do podwyżek cen ciepła. Dla przykładu Ostrowski Zakład Ciepłowniczy w roku 2018 za prawa do emisji płacił rocznie 784 tysięcy zł, natomiast w roku 2022 – kwota ta wzrosła do ponad 16,5 mln zł. Dlatego w obliczu ogromnego - światowego kryzysu energetycznego konieczne jest zawieszenie opłat za emisję CO2 w unijnym systemie ETS, przynajmniej do czasu ustabilizowania się sytuacji na światowym rynku paliw. To niewątpliwie pozwoliłoby złagodzić skutki ogromnego kryzysu, którego konsekwencje odczuwać będziemy już podczas najbliższej zimy – podkreśla prezydent Beata Klimek.
Reprezentująca ostrowski samorząd prezydent Klimek konsekwentnie uważa, że w obliczu potężnego kryzysu energetycznego, który przybrał na sile w związku z konsekwencjami wojny na Ukrainie - zawieszenie opłat za emisję CO2 byłoby obecnie optymalnym, najbardziej pożądanym i racjonalnym posunięciem ze strony władz
Unii Europejskiej.
- W przeciwnym razie, w moim przekonaniu grozi nam postępująca eliminacja z rynku wielu firm zajmujących się produkcją ciepła oraz przenoszenie wysokich kosztów działalności na klientów. Część z nich, może nie poradzić sobie z tą sytuacją – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.