10 października 2019 roku to wyjątkowy dzień w historii szkoły – 60 lat temu pojawili się w niej pierwsi uczniowie. Aby wpisać się w historię „Siódemki”, świętowanie rozpoczęło się od wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Do fotografii stanęli dyrekcja szkoły, nauczyciele, absolwenci i uczniowie szkoły. Następnie wszyscy przeszli do kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego na uroczystą Mszę św. Kolejnym punktem dnia była oficjalna część obchodów. W Ostrowskim Centrum Kultury zgromadzili się zaproszeni goście:
- Posłowie na Sejm RP – Jarosław Urbaniak i Tomasz Ławniczak,
- Senator RP Łukasz Mikołajczyk,
- Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Marlena Maląg,
- Starosta Ostrowa Wielkopolskiego – Paweł Rajski,
-Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek,
- Radni Miasta – Joanna Lisiak, Damian Grzeszczyk, Marek Śliwiński,
- była zastępca Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – Ewa Matecka,
- starszy wizytator Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu - Jarosław Klimczak,
- dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu – Anna Grabek – Konieczna,
- przewodnicząca Rady Rodziców - Izabela Binek,
- dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół podstawowych oraz dyrektor Przedszkola nr 14,
- dyrektor Ostrowskiego Centrum Usług Wspólnych,
-komendant i zastępca – Powiatowej Komendy Policji, Powiatowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej,
-przewodniczący Rady Osiedla nr 9,
-prezesi Stowarzyszeń: Czas dla dzieci, Nasze marzenia, Kulturalno – Edukacyjnego Ostrów Wielkopolski Zachodni oraz Klubu Seniora Optymiści,
- przedstawiciel banku PKO Bank Polski,
- byli i obecni nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi,
- absolwenci,
- rodzice i mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego,
- uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7,
- media lokalne – telewizja PROART, gazeta Kurier Ostrowski.
Na uroczystości obecny był także absolwent szkoły pan Lech Basiński, który zapisany jest w księdze absolwentów pod nr 1.
Pani dyrektor Urszula Twardowska w swoim przemówieniu nawiązała do historii szkoły i jej obecnej roli w środowisku. Zwróciła uwagę, że Szkoła Podstawowa nr 7 wrosła w pejzaż Ostrowa Wielkopolskiego i stała się szkołą pokoleniową. Jej dzieje to ważna część historii miasta, ponieważ ludzie w niej wychowani przyczyniali się i przyczyniają do rozwoju gospodarczego i kulturalnego Ostrowa. Na przestrzeni 60 lat szkoła wykształciła tysiące absolwentów, którzy otrzymawszy solidne podstawy do dalszej edukacji i rozwoju, stali się ludźmi wartościowymi i szlachetnymi.
W bogatą tradycję szkoły wpisują się liczne sukcesy jej wychowanków: tytuły laureatów konkursów rejonowych, wojewódzkich, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych. Szkoła może poszczycić się wysokim poziomem nauczania, czego wyrazem były bardzo dobre wyniki na zewnętrznych sprawdzianach szóstoklasisty. Wprowadzane są liczne działania nowatorskie: innowacje pedagogiczne i projekty edukacyjne.
Przez 6 dekad zmieniało się zewnętrzne oblicze „Siódemki”. Obecnie dumą są: wielofunkcyjne boisko, kort tenisowy, siłownia zewnętrzna, plac zabaw i górka. Również wnętrze szkoły zmienia się każdego roku, aby zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do nauki.
Po wystąpieniu pani dyrektor rozpoczęła się część artystyczna. Nauczyciele i uczniowie przygotowali program będący swoistą „podróżą w czasie”. Wyjątkowy klimat stworzyły wspomnienia byłych absolwentów: Andrzeja Krysiaka, Doroty Grześkowiak, Jarosława Urbaniaka, Agnieszki Kurzawy, Korneli Ćwiklak, Macieja Kmiecika, Bogny Roszyk, Patryka Wykroty i Ewy Torzyńskiej oraz piosenki, tańce i recytacje. W podsumowaniu części artystycznej niespodzianką był występ wszystkich nauczycieli, którzy przygotowali na tę okazję specjalny utwór. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. W swoich wypowiedziach wszyscy życzyli „Siódemce” sukcesów i podkreślali jej rolę w środowisku Ostrowa Wielkopolskiego.
60-lecie to okazja do wspólnego świętowania, ale i stawiania sobie kolejnych wyzwań. Jak mówiła pani dyrektor Urszula Twardowska: „Bądźmy jak diamenty, bo na tej Ziemi żyjemy po to, by dawać światło i pozostawić po sobie dobry i trwały ślad”.
Źródło: Szkoła Podstawowa nr 7