Black Friday, Cyber Monday, Black Week – okazji na zakupy było bardzo dużo. Kupujemy coraz więcej i chętniej. Nowe modele telefonów, aparatów fotograficznych, laptopów, tabletów... Lubimy korzystać z osiągnięć technologii. A co zrobić ze starym sprzętem, który jeszcze działa, ale nie jest już potrzebny? Zapakuj i wyślij. Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz InPost uruchomiły program RePaczka. Ostrów Wielkopolski wspiera tę akcję z przyjemnością i zachęcamy do tego mieszkańców.
- W Ostrowie Wielkopolskim elektrośmieci można wrzucić do charakterystycznych, czerwonych pojemników, a RePaczka jest jednak ich świetnym uzupełnieniem tej możliwości pozbycia się elektroodpadów. Mieszkańcy mogą teraz w jeszcze łatwiejszy sposób oddać zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne z dbałością o środowisko - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Dzięki czerwonym pojemnikom szybko, bezproblemowo i w sposób przyjazny dla środowiska mieszkańcy mogą oddać zalegające w domach i mieszkaniach elektryczne śmieci, które trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania.Teraz jednak mogą je również wysłać.
Zero waste
Chociaż sprzętów nam ciągle przybywa, to trudno się pozbyć dawno zapomnianych przez dzieci zabawek elektronicznych, niepraktycznych dekoderów, nieużywanych telefonów czy aparatów fotograficznych. Gromadzone w domach i mieszkaniach przez miesiące, a czasem nawet lata, zagracają przestrzeń. Warto więc dać im drugie życie. W ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz InPost można całkowicie bezpłatnie wysłać niepotrzebne już sprzęty za pomocą paczkomatu. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://re-paczka.pl/ i nadać bez żadnych dodatkowych warunków i opłat. Można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłany sprzęt może być ponownie wykorzystany zgodnie z zasadami reuse.
- To świetna akcja. Ostrowianie mogą teraz oddać odpady elektroniczne do czerwonych pojemników, które stanęły w różnych lokalizacjach miasta, ale i po prostu je odesłać. To także kolejny projekt, który wpisuje się w filozofię smart city, którą wdrażamy w Ostrowie Wielkopolskim - dodaje Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Dla siebie i środowiska
- Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy - podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Gdy w RePaczce znajdą się sprzęty, których serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi.
- Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne – dodaje Krzysztof Kieszkowski.
RePaczka to proste, wygodne i ekologiczne rozwiązanie dostępne dla każdego. Łatwo jest być eko i żyć w duchu zero waste.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: