Mija 10 lat od czasu, kiedy naukowcy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przeprowadzili badanie nad instrumentami polityki komunikacyjnej, wykorzystywanymi przez polskie samorządy. Realizowane w 2011 roku przez dr Patrycję Szostok i dra Roberta Rajczyka za pośrednictwem platformy ePUAP badania - okazały się największymi do tej pory. Wzięło w nich udział prawie 500 jednostek samorządu terytorialnego, a ich wyniki do dziś są cytowane w wielu publikacjach naukowych i popularnonaukowych.
W tym roku podjęto decyzję o powtórzeniu badania, uwzględniając zmiany technologiczne i społeczne, jak również kontekst trwającej pandemii COVID 19 oraz ich wpływ na procesy porozumiewania się w jednostkach samorządu terytorialnego. UŚ zamierza porównać wyniki badań z tymi uzyskanymi 10 lat temu.
Aby uzyskać pełniejszy obraz nie tylko sposobów porozumiewania się wykorzystywanych przez osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityki komunikacyjnej, ale również ich postrzegania przez lokalne społeczności, w tegorocznej edycji zaplanowano dwa rodzaje badań. Pierwsze, analogiczne do przeprowadzonego 10 lat temu, dotyczy autodiagnozy urzędów i przedstawicieli lokalnej władzy w tym zakresie. Drugie odnosi się do społecznego odbioru tych działań. Dlatego przedstawiciele UŚ w Katowicach zachęcają również mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego do wypełnienia ankiety przeznaczonej dla odbiorców tych działań.
Link do ankiety dla mieszkańców: http://www.ebadania.pl/808dacc759bf8659
Badania będą aktywne od początku grudnia 2021 do końca stycznia 2022 roku.
Zespół tworzą trzy badaczki, związane zawodowo i naukowo z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka – badaczka komunikowania samorządowego, również w wymiarze poczucia podmiotowości komunikacyjnej obywateli, nagrodzona za monografię „Poczucie podmiotowości komunikacyjnej w samorządzie terytorialnym w Polsce” I nagrodą w konkursie im. Czesława Mojsiewicza za najlepszą książkę politologiczną; dr Monika Kornacka-Grzonka – badaczka komunikowania lokalnego, której praca doktorska na temat komunikowania na Śląsku Cieszyńskim uzyskała I nagrodę w konkursie Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej na najlepszy doktorat oraz dr Agata Zygmunt, socjolożka, badaczka społeczności lokalnych, jakości życia w wybranych miastach, posiadająca doświadczenie w realizacji projektów badawczych, również na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego.